Startovací rampa BMX

Bikros je olympijský závodní cyklistický sport, provozovaný na speciální dráze. Jeho popularita v současnosti roste. Bohnická dráha je jedna z nejstarších v Praze, donedávna však nesplňovala standardy mezinárodní federace UCI. Stavba startovací rampy, která tuto situaci napravila, dokazuje, že i poměrně drobné sportovní stavby mohou nést znaky kvalitní a promyšlené architektury.

Historie oddílu BMX v Bohnicích sahá až do 80. let, kdy první průkopníci tohoto cyklistického sportu využívali dráhu na svahu u pražské botanické zahrady. V roce 1993 získal bikrosový oddíl současný pozemek na rozhraní rekreačně využívaného Čimického háje a bohnické panelové zástavby.

Přestože dráha s hliněným povrchem byla oblíbená a silně využívaná, její parametry neodpovídaly standardům mezinárodní federace UCI, což komplikovalo možnosti pořádat zde závody.

Proto se TJ Slovan Bohnice rozhodl speciální dráhu rekonstruovat. Součástí rekonstrukce bylo i vybudování architektonicky zajímavé startovací rampy od architekta Ondřeje Tučka a malé tribuny pro diváky.

Víceúčelová stavba

Pod šikmou rozjezdovou plochu, odkud startují závody, je včleněno veškeré zázemí, které mohou sportovci potřebovat. Skrývají se tu tak šatny, záchody, sklady, bufet a klubovna místního BMX oddílu.

Využitelnost prostoru je determinována výškou stropu určenou sklonem dráhy – zatímco na východě se pod rampou skrývají dvě podlaží, nízká výška na konci rampy umožňuje již pouze využití jako skladu.

Polohu v prvním patře si vydobyla klubovna místních sportovců, kteří mohou na dění kolem dráhy dohlížet velkým severním oknem. V přízemí se pak nachází vše, co mohou místní i přespolní potřebovat v době konání závodů – možnost se umýt, občerstvit a popřípadě ošetřit drobná zranění.

Bohnická dráha
Bohnická dráha |

Lehká a transparentní

Startovací rampa BMX je vybudována jako lehká montovaná ocelová konstrukce opláštěná po třech stranách polykarbonátovými komůrkovými panely. Ty propouštějí dovnitř světlo a zároveň dávají kolemjdoucím tušit, že se uvnitř něco děje, aniž by narušovaly soukromí závodníků.

Vzhledem k tomu, že stavba je uvažována jako sezonní, nebylo řešeno její vytápění. Rampa je tedy přesně tak efemérní, jak vypadá – pokud by přestala sloužit, je možné ji snadno rozebrat. Účelná a na nic si nehrající je také nástupní podroštová lávka, která vyvede závodníky až nahoru na start.

Součást Bohnic

Díky své historii je bikrosový oddíl pevnou součástí života této čtvrti a vzhledem k popularitě tohoto sportu mezi dětmi z blízkého sídliště se dá předpokládat, že ještě dlouho bude. Aby mohli přátelé a obdivovatelé náležitě fandit, vznikla při nejnovější přestavbě i jednoduchá tribuna.

Její lapidární betonové schody se zakusují do zemního valu vzniklého při stavbě sídliště, který také odděluje závodiště od frekventované Čimické ulice. Součástí úprav bylo i vybudování přístupové dlážděné cesty a areálového osvětlení, aby si závodníci mohli tento adrenalinový sport užívat až dlouho do noci.

Startovací rampa, Závodiště BMX, Praha – Bohnice
Místo: Praha 8 – Bohnice
Autoři: Ondřej Tuček
Spolupráce: Jana Kusbachová
Dodavatel: OK stavby, s. r. o., Zámečnictví Veleta
Investor: TJ Slovan Bohnice
Zastavěná plocha: 290 m2
Projekt: 2016–2017
Realizace: 11/2017–9/2018
Text: Anna Vrabcová
Foto: Ondřej Tuček, Viktor Tuček

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 4/2019.

RubrikySportoviště