Ikonický skokanský můstek v Oslu

Ikonický skokanský můstek v Oslu

Kopec Hollmenkollen na severním okraji Osla je už od roku 1892 dějištěm významných klání ve skocích na lyžích. Tenkrát byl skokanský můstek vyroben z větví a sněhu a k vítězství tenkrát stačil výkon 21 a půl metru. Holmenkollen hostil mimo jiné i zimní olympiádu v roce 1952. Když ale Oslo získalo pořadatelství světového zimního šampionátu 2011, rozběhly bouřlivé debaty o tom, že stávající skokanský můstek je zastaralý, malý a příliš větrný. Bylo rozhodnuto o jeho zbourání a vystavění zcela nového podle návrhu architektonického studia JDS Architects z Dánska. Nový můstek teď patří mezi turisticky nejvyhledávanější sportovní stavby světa.

Stavba nového můstku poblíž Osla se však nevyhnula mnoha kritikám a problémům. Především bylo nutné osekat rozpočet na zhruba 2,4 miliardy českých korun, což mělo za následek řadu kompromisů a omezení. Kritici taky poukazovali na nevhodnost využití oceli pro stavbu kostry můstku. Podle nich se jedná o příliš pružný materiál, zvláště pak na tak větrném místě je prý její využití velmi riskantní. Přesto má za sebou tento skokanský můstek, který tvoří nejen světelnou dominantu norské metropole a byl vybrán v konkurenci 104 soutěžních projektů, úspěšný ročník Mistrovství světa ve skocích na lyžích 2011.

Architekti využili umístění skokanského můstku a ze samotného vrcholu skokanské věže vytvořili turistickou vyhlídku s neopakovatelným výhledem na Oslo. Koneckonců areál na kopci Holmenkollen na severním okraji města je podle některých zdrojů dlouhodobě nejnavštěvovanější památkou v Norsku, především i díky muzeu lyžování, které je zde umístěné. Architekti se rozhodli všechny nezbytné funkce soustředit do jednoho jediného kompaktního objektu. Podařilo se jim skloubit monumentalitu a jednoduchost a díky jejich architektonickému řešení mohou veškerou svou pozornost diváci věnovat samotným skokům. 

Nově tento skokanský můstek v Oslu získal ocenění poroty v soutěži ARCHITIZER A+ AWARDS v kategorii Sportovních a rekreačních center.

Holmenkollen Ski Jump
architekt: JDS Architects
klient: Město Oslo
realizace: 2010, Norsko

Veronika Benešová
zdroj a foto: awards.architizer.com

RubrikySportoviště