Puskás Aréna12
Galerie(13)

Budapešťská Puskás Aréna osvětlená českými svítidly

Fotbalový souboj mezi domácím Maďarskem a Uruguayí slavnostně otevřel jeden z největších stadionů v Evropě, budapešťskou Puskás Arénu. Ta splňuje všechny požadavky UEFA a FIFA, a proto se již nyní mohou středoevropští fanoušci těšit na zápasy UEFA Euro, které bude příští rok hostit. Výrazným prvkem moderního interiéru jsou elegantní svítidla od českého výrobce.

Puskás Aréna stojí na místě bývalého stadionu Ferenc Puskás, jehož demolice proběhla v roce 2016. Výstavba stadionu byla financována maďarskou vládou a s investicí 610 milionů eur se řadí k jednomu z nejdražších stadionů na kontinentu. Hlavním architektem projektu je György Skardelli z architektonického studia KÖZTI Architects & Engineers, které má se sportovními stavbami značnou zkušenost.

Puskás Aréna12
Puskás Aréna 1
Puskás Aréna 7
Puskás Aréna 2
Puskás Aréna 8
Puskás Aréna 4
Puskás Aréna 10
Puskás Aréna 5

Původní návrh zahrnoval zvýšenou běžeckou dráhu, která nabízela panoramatický výhled na město. Zároveň byl stadion navržen tak, aby poskytoval zázemí i pro další druhy sportu. V době výstavby byl však projekt změněn a místo je nyní uzpůsobeno na pořádání fotbalových utkání a kulturních akcí. V budově, která je s 52 metry druhou nejvyšší ve městě, se nachází také konferenční místnosti, restaurace a muzeum. Kromě toho jsou hostům k dispozici VIP prostory a 84 skyboxů.

Puskás Aréna 1

Interiéru dominují česká svítidla

Puskás Arénu charakterizují dva výrazné prvky – zvenku jde o betonovou kulatou mozaiku, v interiéru sehrálo významnou úlohu osvětlení. O to se z velké části zasloužila česká společnost Halla. „Nabídli dobrou kvalitu za rozumnou cenu, což pro nás bylo velmi důležité, neboť jen k vytvoření vzoru rybích kostí jsme použili asi 7 km lineárních svítidel. Velkou předností byla též jejich snadná montáž,” komentuje výběr dodavatele István Vonnak z West Hungaria Bau. Zmíněný systém lineárních svítidel seřazených do vzoru rybí kosti dominuje VIP patru.

Puskás Aréna 8

Produkty Halla byly použity i v dalších částech arény tak, aby podtrhly dynamiku interiéru. Kruhová svítidla v množství 1 800 kusů byla umístěna ve skyboxech a salonech ve VIP zóně, ve foyer v přízemí a v hale, kde hráči vstupují na hřiště.

Neprehliadnite: Štadión San Siro

„Máme velkou radost, že se nám na dřívější realizace v Maďarsku podařilo navázat takto prestižní a velkou realizací. Architekti si dali na návrhu opravdu záležet a za to jim patří velký dík,“ dodává Daniel Černý, předseda představenstva společnosti Halla, která exportuje do desítek zemí na celém světě.

TEXT: RED
FOTO: HALLA, WIKIPEDIA