2020 01 17 LOXIA MSP12EU 0003
Galerie(3)

MŠ Mydlinky: Školka ohleduplná k životnímu prostředí i k dětem

Partneři sekce:

Městská část Praha 12 připravuje výstavbu nové energeticky úsporné mateřské školy. Architektonický návrh MŠ Mydlinky je unikátní nejen svým nakládáním s energiemi a technickým řešením, ale celým konceptem udržitelného hospodářství.

Školka zajistí potřebné zázemí pro děti rodičů v lokalitě, která zažívá stavební boom. Autorem projektu je ateliér LOXIA, který stojí mimo jiné i za návrhem nové radnice městské části Praha 12.

Budova mateřské školy Mydlinky je navržena v pasivním standardu. „Navrhli jsme řešení, které využívá nejpokročilejší technologie a stavební postupy s ohledem na životní prostředí. Využíváme orientaci světových stran, izolaci zeminou, zpětné získávání tepla a řízené větrání pomocí rekuperace.

Na energetickém štítku budovy bude ‚A‘, tedy nejvyšší známka,“ vysvětluje Jana Mastíková, hlavní architektka studia LOXIA, které školku projektovalo.

Energeticky úsporný provoz

Vyšší počáteční investice se vrátí na dlouhodobě levnějším provozu, roční spotřeba energií na vytápění nepřesáhne 15 kWh na 1 m2, což je zhruba třetinová spotřeba oproti už tak úspornému nízkoenergetickému standardu; například staré budovy mají spotřebu i více než třináctinásobnou.

MS 1.NP
MS 2.NP
SITUACE

Díky sofistikovanému systému větrání se i přes maximální zateplení netvoří plísně. „Když jsme s tímto návrhem přišli za radními, tak nás v tom Praha 12 plně podpořila a já jsem ráda, že občanská výstavba jde příkladem,“ dodává autorka projektu. Budova je navržena ve 3D modelu.

2020 01 17 LOXIA MSP12EU 0000
MŠ Mydlinky | Zdroj: LOXIA

Udržitelnost na hřišti i na políčku

Budova zapuštěná do svahu ušetří také prostor na pozemku, který bude využit pro ekoklubovnu s chovem drobných zvířat. Králíci či slepičky mohou pobíhat po trávníku v areálu i na střeše. Na plánování vegetačních úprav se podílí i odborníci na permakulturu a principy udržitelného pěstování.

Architekti navrhli záhony, které budou moci děti společně zakládat a udržovat. Pro dětská hřiště a herní prvky se využijí přírodní materiály. „Stavíme školku primárně pro městské děti a chtěli jsme jim přinést pravý venkovský zážitek tak, jako jsem v dětství zažívala já u babičky na vesnickém hospodářství,“ přibližuje vizi školky její architektka.

V průběhu studie byl projekt konzultován s odborem školství MČ Prahy 12 a podílely se na něm i ředitelky místních školek.

2020 01 17 LOXIA MSP12EU 0004 LOX
MŠ Mydlinky | Zdroj: LOXIA

Školka přispěje k rozvoji čtvrti

Ke školce přiléhající ulice K beránku bude upravena na jednosměrnou tak, aby byla zachována podélná parkovací místa. Doprostřed bude umístěn vyvýšený zpomalovací práh pro bezpečné přecházení z budovy třeba na přilehlé veřejné hřiště.

Novostavba taktéž naváže na pěší trasu, která vede kolem bytových domů z brownfieldu po bývalém Modřanském cukrovaru. Občanskou vybavenost zajistí i budova nové radnice, která se nachází nedaleko v ulici Generála Šišky. Úřad by měl být uveden do provozu zhruba o rok dříve než školka. Její otevření se předpokládá na podzim 2022.

MŠ Mydlinky

Místo: Praha 12
Autor: LOXIA a.s.
Výměra pozemku: 7 291 m2
Hrubá podlahová plocha: 1 410 m2
Počet pater: 2 podlaží (částečně zapuštěná do okolního terénu)
Počet tříd: 4 (až 112 dětí)
Plánované dokončení: podzim 2022

Jolana Říhová
Článek byl publikován v časopise ASB 3/2021.