Galerie(21)

Rekonstruované jesle Malvína poskytují dětem veselé a kreativní útočiště

Partneři sekce:

Dříve průmyslová oblast Karlína v posledních letech vzkvétá a otevírá se novému životu nejen ve společenských a kulturních oblastech, ale stále častěji je vyhledávána také k rezidenčnímu bydlení, neboť nabízí velmi zajímavé lokality i typy bytů. I proto byly v této krásné a perspektivní pražské čtvrti založeny Mezinárodní jesle Malvína Karlín a akreditovaná mezinárodní mateřská školka Malvína Futurama se zaměřením na uměleckou tvorbu.

Jesle Malvína Karlín byly založena v roce 2012. Když po letech získaly vlastní samostatné prostory, nastal čas upravit je k obrazu svému, či lépe řečeno, k potřebám a přáním malých klientů. V létě loňského roku prošly komplexní obnovou, jíž se ujalo architektonické studio No Architects. Mohlo by se zdát, že návrh rekonstrukce jeslí je vlastně od začátku do konce takovou radostnou prací.

no architects day nursery malvina studio flusser 04 1200
no architects day nursery malvina studio flusser 17 1200
no architects day nursery malvina studio flusser 20 1200
no architects day nursery malvina studio flusser 23 1200
no architects day nursery malvina studio flusser 19 1200
no architects day nursery malvina studio flusser 18 1200
no architects day nursery malvina studio flusser 05 1200
no architects day nursery malvina studio flusser 11 1200

Radost, ale i odpovědnost

S tím nelze než souhlasit. Současně je však takový projekt náročnější a odpovědnější, neboť musí splňovat nejen mnoho hygienických, bezpečnostních, požárních či kvalitativních předpisů, ale současně by mělo vzniknout prostředí rozvíjející dětské smysly a schopnosti. A v neposlední řadě by se v něm dětem, rodičům i personálu mělo líbit.

V jeslích Malvína je na první pohled patrné, že investoři našli s autory návrhu společnou řeč a z vstřícné a přátelské spolupráce vznikl neobyčejný projekt, vyhovující beze zbytku všem požadavkům.

Z původního prostoru připomínajícího kanceláře a školku v jednom vznikl z velké části propojený moderní, veselý a útulný interiér o užitné ploše 120 m2 pro děti od devíti měsíců do dvou let, jejichž touhu po poznávání a objevování nových světů uspokojuje řada zajímavých nápadů. Ústřední změnou je efektivnější členění prostoru, kvalitnější osvětlení interiéru, hrací koutky, nábytek na míru, střídmost barev i využití dřeva.

Herna je uzpůsobena pro skotačení i kreativní činnosti. | Zdroj: Studio Flusser

Že je v jeslích promyšleno vše do detailu, je patrné hned při vstupu, v šatně. Například pro snazší oblékání jsou tady k dispozici schůdky, rodiče či prarodiče se k dětem nemusejí ohýbat. Připraven je tu také vysoký přebalovací pult. A aby se děti i rodiče snáze a bez smutku rozloučili, než se na pár hodin rozejdou, jsou tu takzvaná mávací okénka. Rodiče mají také možnost nahlédnout podobnými okénky do ložničky i herničky.

Jesle poskytují dětem veškerou péči – dostatek prostoru pro pohyb, cvičení, kreativní činnosti, jídlo i odpočinek. Jsou samy o sobě edukativním  a inspirujícím místem. Herna je uzpůsobena pro skotačení i kreativní činnosti, vše je vyvedeno v příjemných barvách. Děti mohou putovat divokou herní krajinou a vystoupat až do červeného skalního hnízda, probádat modrou jeskyni nebo se snažit rozlousknout malé motorické hlavolamy ukryté na různých místech v jeslích.

Více času pro děti

Architekti mysleli i na personál. Zefektivněním a zkrácením provozní činnosti zbývá tetám více času na děti. Jídlo se tak třeba podává v zóně s kuchyňskou linkou, jejíž součástí je ostrůvek s integrovaným sezením pro děti.A protože jsou už v jeslích děti vedeny k samostatnému používání toalety, je i zde jedno praktické okénko, aby tety mohly rychle zhodnotit situaci a okamžitě pomoci v případě nesnází.

Ložnice je oddělená, kromě postýlek jsou v ní i spací žíněnky, které poslouží ale stejně dobře i ke hře, když už se spát nechce. A pak je stačí zasunout do pódia a je uklizeno.

Pro snazší oblékání jsou k dispozici schůdky. Rodiče či prarodiče se k dětem nemusejí ohýbat | Zdroj: Studio Flusser

Protože jsou v jesličkách děti různého stáří a vzrůstu, mají k dispozici tři výšky stolů a židliček, které je navíc možné různě kombinovat. Ty, stejně jako ostatní nábytek, osvětlení na míru a akustika splňují normové požadavky. Součástí jeslí je zahrada s hřištěm.

Materiály:
PVC podlaha, truhlářské výrobky – probarvená MDF, březová překližka, umělý kámenZnačky:
truhlářské výrobky — CZ interiéry s.r.o.www.czinteriery.eu
podlaha noraplan signa — norawww.nora.com
dveřní kliky Lusy — M&Twww.kliky-mt.cz
stropní svítidla SOFT LED — Nowodvorskiwww.nowodvorski.com
vypínače Future linear — ABBwww.nizke-napeti.cz.abb.com

O studiu

Studio No Architects je vystavěno na spolupráci architekta a vizuální umělkyně. Tato spolupráce zahrnuje kolektiv interních i externích spolupracovníků, schopných pokrýt celou škálu specializovaných profesí, které vydařená architektura vyžaduje. Zajímají nás citlivá řešení dotažená do detailu, která odrážejí jedinečný příběh každého záměru a každého klienta.

Rekonstrukce mezinárodních jeslí Malvína

Návrh: No Architects
Autor: MgA. Jakub Filip Novák, hlavní architekt, MgA. Daniela Baráčková, hlavní architekt
Spoluautor: Ing. arch. Barbora Jelínek, architekt
Umístění projektu: Křižíkova 159/56, Praha 8 – Karlín, Česká republika
Projekt: 2020
Dokončení: 2021
Zastavěná plocha: 120 m²
Hrubá podlahová plocha: 130 m²
Užitná plocha: 120 m²
Plocha pozemku: 500 m²
Klient: MALVÍNA – umělecká mateřská škola s.r.o.
Spolupracující architekt: Bc. Kristýna Plischková
Dodavatel: CZ interiéry s.r.o.

Daniela Bartošová