WERK 12
Galerie(8)

WERK 12: Multifunkční objekt v Mnichově bourá konvence a sbírá ceny

Partneři sekce:

Nápisy vypůjčené z Kačera Donalda. Kanceláře. Tělocvičny. Bazén. Bary. Restaurace. WERK 12, multifunkční komplex v blízkosti mnichovského nádraží, tvoří jádro právě vznikající čtvrti Werksviertel-Mitte. Projekt architektonických kanceláří MVRDV a N-V-O Nuyken Von Oefele Architekten je natolik originální a neotřelý, že sbírá ceny, kam vkročí.

Víceúčelová stavba o rozloze 7 700 m2 se nachází v blízkosti mnichovského východního nádraží a vytváří pomyslný střed čtvrti Werksviertel-Mitte, která v posledních letech vyrůstá v bývalém průmyslovém areálu. WERK 12 na první pohled vyniká odvážnou a expresivní uměleckou fasádou.

WERK12 na první pohled precizně skloubil jednoduchou formu, poctivé materiály a transparentní fasády. Návštěvníci se mohou po budově pohybovat několika způsoby: vnější jádro na severovýchodní straně budovy doplňují 3,25 metru široké terasy, které obklopují každé patro budovy.

WERK 12
WERK 12
WERK 12
WERK 12
WERK 12
WERK 12
WERK 12
WERK 12

Ty jsou propojeny vnějšími schodišti vinoucími se kolem budovy a spojujícími tyto velkorysé otevřené prostory. Ateliér MVRDV si zde neodpustil hravý odkaz na jeden ze svých raných projektů, nizozemský pavilon na Expo2000 v Hannoveru. Sympatický odkaz, který docení jen vyložení fajnšmekři.

Kromě snadného pohybu po budově se tímto způsobem stírají hranice mezi interiérem a exteriérem a vnitřní prostory se tak dostávají do neustálého kontaktu s vnějšími balkony. Jejich povrch je navíc upraven stejným materiálem jako chodníky v přízemí, čímž se posiluje jejich status jako součást veřejného prostoru budovy.

Odkaz na známý komiks

Další věci, která budovu na první pohled odlišuje a vyčleňuje ze společnosti tuctových multifunkčních kostek, je urbanistické umělecké dílo vytvořené ve spolupráci s místními umělci Christianem Engelmannem a Beatou Engl. To je tvořeno boldem vyvedenými nápisy přebírající výkřiky a citoslovce, jako je WOW, AAHHH nebo OH. Všechny pocházejí z německé verze komiksu Kačer Donald.

WERK 12
WERK 12 |

Tyto pětimetrové nápisy a hovorová povaha vybraných výrazů jsou poctou kultuře graffiti, která tvořila nedílnou součást dřívější podoby okolí v dobách, kde šlo o neudržovaný brownfield. V noci se vzhled budovy proměňuje díky strategii jejího osvětlení. Jednoduchá geometrie a poctivé materiály se mění v živou světelnou show.

Prosklené stěny budovy WERK12 sahají od podlahy ke stropu. Spolu s výhodnou polohou v blízkosti vlakového nádraží tak budova v horních patrech nabízí nádherné výhledy na centrum Mnichova.

WERK 12
WERK 12 | Zdroj: MVRDV

Cena, kam se podíváme

Co všechno se v takové multifunkční budově dá najít? Celkem pět pater obsahuje restaurace a bary v přízemí, kanceláře společnosti Audi Business Innovations nebo třípodlažní tělocvičnou s bazénem.

Při tom všem proto není divu, že WERK 12 sklízí ocenění doma i v zahraničí. Pochlubit se může prvenstvím v soutěži DAM Preis 2021, nejvýznamnějším architektonickým uznáním v Německu. Stavba je současně nominována v EU Mies Award 2022. A jeví se jako vysoce pravděpodobné, že další ocenění od kolegů i veřejnosti ještě přijdou…

Daniel Zeman