WERK 12: Multifunkční objekt v Mnichově bourá konvence a sbírá ceny

WERK 12
Zdroj: MVRDV

Nápisy vypůjčené z Kačera Donalda. Kanceláře. Tělocvičny. Bazén. Bary. Restaurace. WERK 12, multifunkční komplex v blízkosti mnichovského nádraží, tvoří jádro právě vznikající čtvrti Werksviertel-Mitte. Projekt architektonických kanceláří MVRDV a N-V-O Nuyken Von Oefele Architekten je natolik originální a neotřelý, že sbírá ceny, kam vkročí.

Víceúčelová stavba o rozloze 7 700 m2 se nachází v blízkosti mnichovského východního nádraží a vytváří pomyslný střed čtvrti Werksviertel-Mitte, která v posledních letech vyrůstá v bývalém průmyslovém areálu. WERK 12 na první pohled vyniká odvážnou a expresivní uměleckou fasádou.

WERK12 na první pohled precizně skloubil jednoduchou formu, poctivé materiály a transparentní fasády. Návštěvníci se mohou po budově pohybovat několika způsoby: vnější jádro na severovýchodní straně budovy doplňují 3,25 metru široké terasy, které obklopují každé patro budovy.

Ty jsou propojeny vnějšími schodišti vinoucími se kolem budovy a spojujícími tyto velkorysé otevřené prostory. Ateliér MVRDV si zde neodpustil hravý odkaz na jeden ze svých raných projektů, nizozemský pavilon na Expo2000 v Hannoveru. Sympatický odkaz, který docení jen vyložení fajnšmekři.

Kromě snadného pohybu po budově se tímto způsobem stírají hranice mezi interiérem a exteriérem a vnitřní prostory se tak dostávají do neustálého kontaktu s vnějšími balkony. Jejich povrch je navíc upraven stejným materiálem jako chodníky v přízemí, čímž se posiluje jejich status jako součást veřejného prostoru budovy.

Odkaz na známý komiks

Další věci, která budovu na první pohled odlišuje a vyčleňuje ze společnosti tuctových multifunkčních kostek, je urbanistické umělecké dílo vytvořené ve spolupráci s místními umělci Christianem Engelmannem a Beatou Engl. To je tvořeno boldem vyvedenými nápisy přebírající výkřiky a citoslovce, jako je WOW, AAHHH nebo OH. Všechny pocházejí z německé verze komiksu Kačer Donald.

WERK 12
WERK 12 |

Tyto pětimetrové nápisy a hovorová povaha vybraných výrazů jsou poctou kultuře graffiti, která tvořila nedílnou součást dřívější podoby okolí v dobách, kde šlo o neudržovaný brownfield. V noci se vzhled budovy proměňuje díky strategii jejího osvětlení. Jednoduchá geometrie a poctivé materiály se mění v živou světelnou show.

Prosklené stěny budovy WERK12 sahají od podlahy ke stropu. Spolu s výhodnou polohou v blízkosti vlakového nádraží tak budova v horních patrech nabízí nádherné výhledy na centrum Mnichova.

WERK 12
WERK 12 | Zdroj: MVRDV

Cena, kam se podíváme

Co všechno se v takové multifunkční budově dá najít? Celkem pět pater obsahuje restaurace a bary v přízemí, kanceláře společnosti Audi Business Innovations nebo třípodlažní tělocvičnou s bazénem.

Při tom všem proto není divu, že WERK 12 sklízí ocenění doma i v zahraničí. Pochlubit se může prvenstvím v soutěži DAM Preis 2021, nejvýznamnějším architektonickým uznáním v Německu. Stavba je současně nominována v EU Mies Award 2022. A jeví se jako vysoce pravděpodobné, že další ocenění od kolegů i veřejnosti ještě přijdou…

Daniel Zeman