Technologické centrum místo pivovaru. Plzeňský TechTower otevře příští únor

TechTower
Zdroj: TechTower

Stavba technologického centra TechTower za 720 milionů Kč je hotová z více než 80 procent. Inovativní studentské a start-upové firmy se tam začnou stěhovat 1. února 2023 a už nyní by zájemci zaplnili celou sedmipatrovou budovu ležáckých sklepů bývalého pivovaru Světovar. Na 10.000 metrů čtverečních nové plochy se vejde 600 lidí a asi 40 firem.

„Snažíme se, aby tady vznikaly firmy, které budou technologicky vyspělé, zaměstnají Plzeňáky a budou mít potenciál prorazit v cizině jako úspěšné. Pronajímatelných kanceláří je tam 2.500 m2 od kójí pro start-upy se třemi lidmi po velké firmy v mezonetech,“ uvedl Luděk Šantora, šéf Správy informačních technologií města (SIT), která zaštiťuje provoz areálu. Většinu nákladů na vybudování TechToweru zaplatí Plzeň, 181 milionů pokryje evropská dotace.

TechTower bude zaměřený na 5G a 6G mobilní sítě, umělou inteligenci, autonomní mobilitu, roboty i biomedicínu. Na zajímavé trendy do budoucna, řekl Šantora. Bude tam desetimetrová nádrž na testování podvodních robotů, která podle něj dosud v ČR není. Ve vedlejší budově, která není součástí projektu, má vzniknout polygon na testování robotů. Prostor pro létání robotů-dronů už SIT má. „Jednali jsme s vysokými školami, výzkumnými společnosti a hrozně se jim to líbí,“ dodal Šantora. Podle něj projekt pomůže transformaci Plzně z montoven do firem, které prodávají vlastní nápady a které nelze rychle přemístit do zahraničí.

Inovace nahradí montovny

„Chceme, aby studenti v Plzni zůstali, aby tu založili firmy, které tu budou mít zázemí a mohly tady být úspěšné. S technologiemi, které budou přicházet, se bude měnit struktura průmyslu v Plzni. Už je to vidět v průmyslové zóně Borská pole, že ty echt montovny odcházejí a nastává robotizace výroby, tedy modernější technologie a méně lidí, kteří ale musí být vzdělanější. Skladba lidí, kteří tu pracují, už se trochu mění,“ řekl primátor Pavel Šindelář (ODS).

Srdcem TechToweru bude tzv. Seat Up Space v posledním patře s výhledem na celé město. Půjde o komunitní prostor pro setkávání zástupců firem.

„Propojí firmy včetně našich aktivit se studenty, s komunitou 16+, aby tu firmy mohly pracovat s budoucími zaměstnanci. Pokud tu vznikne start-up, tak tu bude mít první prezentace a může jednat s investory,“ řekl Šantora. S komunitou studentů už ve městě pracuje SIT Port, který bude sídlit v prvním patře vedlejší vily. V jejím přízemí bude školka, která se otevře v září.

TechTower „oživí“ zaměstnanci SIT, kteří tam zahájí provoz Plzeňského inovačního ekosystému PINE. „Stojí na našem Centru robotiky, které volnočasově vzdělává ročně 600 dětí ve věku šest až 16 let, a na navazujících SIT Portu a BIC s inkubačním programem pro podnikatele,“ uvedl. TechTower bude studenty zapojovat do řešení problémů města a místních společností.

O prostory je zájem

SIT Port, který má teď prostory v centru města, se ve studentském prostředí pohybuje delší dobu. Je na něj navázáno 18 start-upových firem, které budou, podobně jako další v TechToweru, spolupracovat se SIT na vzdělávání mladých. „Do čtyř pěti let vytvoříme nějakou masu lidí se znalostmi, které budou firmy potřebovat, což klasický školský systém nedokáže,“ řekl Šantora.

Od partnerů ASB

O prostory je velký zájem. „Pokud bychom to dali všem, co se přihlásili, tak musíme opravit ještě vedlejší objekt. Budeme si vybírat,“ uvedl Šantora. V červnu a červenci chce uzavřít první kolo. Nájmy vycházející ze znaleckého posudku budou od 200 do 330 Kč/m2/měsíc.

V přízemí TechToweru bude multifunkční sál s plochou 600 m2 pro výstavy, konference a semináře, jídelna a zázemí budovy. Ve třetím a čtvrtém patře pak největší kanceláře, mezi nimi třeba renomované místní firmy – CIE, zaměřené na virtuální realitu, která už má za sebou silného investora, nebo firmy Congatec zabývající se internetem věcí. „V pátém patře pak coworkingové prostory pro mladé i digitální nomády, kteří si třeba pronajmou stůl na měsíc. Ve druhém patře jsou kóje pro dva tři lidi,“ dodal Šantora.

red