shutterstock 1930202051

Varso Tower ve Varšavě. Výstavba nejvyšší budovy v Evropské unii finišuje

Mrakodrap Varso Tower v polském hlavním městě se už nyní pyšní 310 metry, což z něj dělá nejvyšší budovu v Evropské unii. Developerská společnost slovenského miliardáře Ivana Chrenka HB Reavis oznámila, že budova bude dokončena počátkem roku 2022.

Varso Tower je od února letošního roku vyšší než londýnský Shard či frankfurtský Commerzbank Tower. Překonal i doposud nejvyšší varšavskou stavbu, perlu socialistického realismu, Palác kultury a vědy z roku 1955. V Evropě už nalezneme pouze pět vyšších budov, než je Varso Tower. Nachází se v Moskvě a v Petrohradě.

Podle plánu má mít Varso Tower speciální vyhlídkovou plošinu a dva skleněné výtahy, které budou přepravovat hosty rychlostí osm metrů za sekundu. Kromě kancelářských prostor bude v horní části také restaurace a bar s výhledem na centrum Varšavy.

Projekt navrhlo britské studio Foster + Partners, největší architektonická kancelář ve Spojeném království, která stojí kromě jiného za návrhy nové londýnské radnice nebo za přestavbou berlínského Reichstagu. 

shutterstock 2037223190
Varso Tower, 5. září 2021 | Zdroj: Shutterstock

Varso Tower měla být původně dokončena už v letošním roce, kvůli šíření nemoci covid-19 se výstavba i pronájem prostorů zpomalily nebo pozastavily. „Stejně jako celá ekonomika i pronájem kancelářských prostor měl loni těžké období,“ řekl manažerprojektu Maciej Olczyk. Dodal, že mnoho případných nájemců své rozhodnutí pozastavilo nebo odložilo na později.

V budově proto byly provedeny úpravy s cílem zlepšit bezpečnost pracovního prostředí. Mezi ty patří dodatečné větrání kancelářských prostor a pravidelnější čištění ventilačních systémů, ochranné clony na recepcích, bezkontaktní řešení či snímače pohybu u světel a dveří.

chmielna view iglica r2
Varso Tower |

Mrakodrap je dominantou moderní kancelářské a obytné čtvrti Varso, jejíž výstavba započala už v roce 2016. Celková cena projektu je odhadována na více než 500 miliónů euro, v přepočtu tedy více než 12 miliard korun.

red