Mrakodrap s názvem 1200 Bay Street bude mít konstrukční poměr 3 : 1, což znamená, že jeho délka je přibližně trojnásobkem jeho šířky.

Jak bude vypadat nejvyšší mrakodrap v Kanadě

Respektovaná švýcarská kancelář Herzog & de Meuron zveřejnila začátkem června první vizualizace super tenkého mrakodrapu v Torontu, které počítají s výškou 324 m. V případě realizace by byl nejvyšším mrakodrapem v Kanadě a předčil by tak i mrakodrap One z dílny Foster + Partners vysoký 306 m, který je již ve výstavbě.

Super tenký mrakodrap

Herzog & de Meuron navrhli ve spolupráci s místním architektonickým studiem Quadrangle 87poschoďový mrakodrap. Jmenuje se 1200 Bay Street a bude situován do čtvrti Yorkville na místě, kde se křižují městské tepny Bay Street a Bloor Street. Podle architektonického a designérského magazínu Dezeen bude mít mrakodrap konstrukční poměr 3 : 1, což znamená, že jeho délka je přibližně trojnásobkem jeho šířky. Výška a štíhlé proporce tedy napovídají, že půjde o super tenký mrakodrap. Vizualizace naznačují, že štíhlý design je složen z dřevěných obkladů a vnější vrstvy skla s otevřeným spojem.

Na prvních 16 patrech mrakodrapu budou obchody a kanceláře.
Na prvních 16 patrech mrakodrapu budou obchody a kanceláře. |

Jednotlivé bytové a kancelářské místnosti by měly okna se skly od podlahy po strop a žaluzie by byly regulovány podle denního světla a tepla. Strukturální jádro mrakodrapu by mělo být umístěno na západní fasádě, aby se maximalizovala podlahová plocha. Toto situování by zároveň poskytlo soukromí ve vztahu k objektům sousedícím ze západu. Investorem projektu věže s polyfunkčním využitím jsou nizozemské správcovské společnosti Kroonenberg Groep a ProWinko, které tak chtějí nahradit bývalou 16patrovou budovu ze 60. let minulého století, v níž byly obchodní a kancelářské prostory.

Na zbývajících 64 patrech je navržených 332 bytů.
Na zbývajících 64 patrech je navržených 332 bytů. |

Na prvních 16 patrech mrakodrapu 1200 Bay Street budou obchody a kanceláře, přičemž by je ukončovalo patro se soukromými prostory pracovníků jednotlivých společností. Na zbývajících 64 patrech je navržených 332 bytů – od jednopokojových až po vícepodlažní penthousy. Na třech nejvyšších poschodích by se měla nacházet restaurace a rozlehlý společenský sál, který by měl mít výšku zmíněných tří podlaží.

První projekt v Torontu

Architektonickou kancelář Herzog & de Meuron založili v roce 1978 v Basileji Jacques Herzog a Pierre de Meuron. Oba se narodili v roce 1950 a v roce 2001 se stali nositeli Pritzkerovy ceny, nejvyššího světového ocenění za architekturu.

K jejich nejznámějším realizacím patří: Allianz Arena (Mnichov, 2005), Pekingský národní olympijský stadion známý jako Ptačí hnízdo (Čína, 2003–2008), Labská filharmonie (Hafen City, Hamburk, 2003–2008), St. Jakob Park – přestavba stadionu pro fotbalové Euro 2008 (Basilej, 2004–2008), muzeum Tate Modern (Londýn, rekonstrukce 2000, rozšíření 2005–2011), mrakodrap Jade signature v Miami (2018) či Bílá kaple u dálnice ve Švýcarsku (2020). Mrakodrap 1200 Bay Street je prvním projektem v Torontu.

Axonometrie nového mrakodrapu v čtvrti Yorkville
Axonometrie nového mrakodrapu v čtvrti Yorkville |

Mrakodrap 1200 BAY STREET

Místo: ulice Bay Street a Bloor Street, čtvrt Yorkville, Toronto, provincie Ontario, Kanada
Investor: správcovská společnost Kroonenberg Toronto B.V. a 1200 Bay Street Property Inc.
Architekt: Herzog & de Meuron
Místní architekt: Quadrangle
Konzultant urbánního plánování: Urban Strategies Inc., Toronto, Kanada
Výška: 324 m

TEXT: LUDOVÍT PETRANSKÝ
VIZUALIZACE: HERZOG & DE MEURON

Článek byl publikován v časopise ASB 05/2020.