Tainan Spring: Tropická laguna namísto nákupního centra

Šéfarchitekt Winy Maas popsal svůj ambiciózní projekt proměny veřejného městského prostoru výstižně: „Jen si to představte: na jaře se tu mohou lidé koupat v torzech nákupního centra zarůstajícího džunglí. To je přeci fantastické, ne?“

Některé věci se nemění. Ať už budeme Tchaj-nan (nazývaný též Tainan, Tâi-lâm) vnímat jako nedílnou součást hlavního města nebo samostatnou metropoli, pořád bude platit, že toto sídlo je hlavní branou k celému ostrovu Tchaj-wan. K jeho zasídlení došlo už před 5 000 lety, a patří k nejstarším trvale osídleným územím v celé Asii. Přesto jeho architektonická současnost zrcadlí z bohaté historie nečekaně málo.

Tainan je totiž pro svůj dynamický růst důvěrně přezdíván fénixem, neboť opakovaně znovu povstává a bují z popela vlastního rozkladu. S periodou přibližně čtyř staletí opravdu až totálně mění styl dominující zástavby a skladbu staveb i masterplanning. Nevěříte? Poslední výrazná epizoda, platná od 17. století a lokálně platná až po rok 1980, by totiž Tainan charakterizovala jako vodní město, ne nepodobné Benátkám. Lagunu obklopenou džunglí.

POSLEDNI CELOSTRANA Daria Scagliola 4302
Daria Scagliola 3510
Daria Scagliola 3538
Daria Scagliola 4032
Daria Scagliola 4215
Daria Scagliola 4239
SITUACE HaiAn Road Masterplan cleaned
SITUACE Plaza B1 Plan architectural cleaned

Benátky Dálného východu

Až 12 % jeho dnes už zastavěné rozlohy tvořila síť říčních kanálů a vodních cest, napojujících se na významný přístav u pobřeží. Většina hlavních bulvárů a ulic byla splavná; džunky s nákladem se tudy ubíraly dál do nitra ostrova. To už je minulost.

V důsledku rychlého rozrůstání byla před padesáti lety drtivá část vodních kanálů zazeměna, navázané staré stavby byly při demolici srovnány se zemí, a na takto uvolněné ploše vyrostl nový Tainan, jak jej známe dnes. Moderní milionová metropole, s průměrnou hustotou 4 700 obyvatel na kilometr čtvereční, plně odpovídající standardu rozvinuté a poněkud uspěchané Asie.

Daria Scagliola 3952
Tainan Spring | Zdroj: Daria Scagliola

Jenže ztráta vodního prvku, citelně ovlivňující klima intravilánu a modifikující charakter zasídlení, obyvatele v dlouhodobém horizontu (a kontextu klimatických změn) netěšila. I fénix potřebuje vodu k životu.

Proto v rámci projednávání strategie rozvoje získával stále větší podporu návrh na návrat alespoň fragmentů někdejší říční sítě a jejich zpětné začlenění do tkaniva města. Po schválení z nejvyšších míst se tak začal rodit plán na obnovu tzv. T-osy, tedy dílčích úseků vodních koridorů v centru, na lokalitách k tomu příslušných.

V podstatě se jednalo o ambiciózní ideu, kompletní přepracování hlavního plánování, zahrnující (znovu) demolici několika tuctů komerčních a administrativních budov, doprovázené zahloubením a zpevněním terénu, a následným zavodněním jejich půdorysu.

První výrazná část realizace tohoto originálního projektu pak připadla profesionálům z holandského studia architektury a designu MVRDV. Snad proto, že v Rotterdamu mají k velkým přístavům i vodním koridorům v zastavěných oblastech naprosto expertní přístup.

Každá adaptace bolí, ale pro kvalitu života je nezbytná

Celé myšlence radikální modifikace využití zastavěného území nelze upřít sílu. Každá metropole v rámci své existence prochází postupnou evolucí a mění své priority. A jen taková města, které včas dokáží reagovat kompletním přetvořením, si mohou zachovat svou aktuálnost a naplňovat potřeby kvalit života svých obyvatel.

Tainan je přitom, podobně jako celý Tchaj-wan, regionálně specifický v tom, že coby ostrovní stát nemá k dispozici alternativní prostor pro růst do plochy. Aby tu vzniklo nové, musí staré ustoupit. Což má v případě unikátního projektu Tainan Spring absolutní platnost.

Daria Scagliola 4226
Tainan Spring | Zdroj: Daria Scagliola

Mimochodem ono slůvko spring můžeme přeložit jako „jaro“ i „pramen“ a obé tu dává plný smysl. S jeho plošnou realizací se totiž do města navrací voda i svěží zeleň a po betonové šedivé zimě posledních dekád je celý záměr zásadním oživením, regenerací veřejného prostoru.

Místo? Bývalý komplex budov tzv. China Town Mall, sítě nákupních center a administrativních objektů, táhnoucí se v délce jednoho kilometru podél bulváru Hainan. Ulice, která ještě před několika generacemi byla jednou z vitálních vodních cest Tainanu, navázaných na starých přístav. A donedávna ještě místem, které pozbývalo svůj původní význam a stávalo se nehezkou jizvou na tváři rozrůstající se metropole.

Čistě proto, že kamenné obchody už na Tchaj-wanu tolik netáhnou a nahrazují je on-line prodeje. Plán? Zbavit se této fyzické zátěže, vybourat ji do základů. Vytvořit nový koncept sdíleného veřejného prostoru, rozvolnit dopravu v prospěch pěších. A ve finále vybudovat atypický městský park, s těžištěm ve vodní ploše fragmentárního štěpu říčního kanálu, včetně volně přístupného městského koupaliště.

Laguny v centru jsou řešením více než jednoho problému

Tvůrčí přístup MVRDV se přitom mírně odchýlil od předpokládané komplexní demolice a projevil tendence k navázání nových struktur na původní skelet. Přesněji Tainan Spring do sebe zrecykloval torzo základny China Town Mall a jeho někdejších podzemních parkovišť.

Jejich odkrytá suterénní povaha dodala potřebnou plastičnost reliéfu v městě, které roste téměř výhradně do výšek. Zahloubení pod terén umožnilo s minimálními náklady vytvořit stabilní vodní plochu přímo v centru, a dále ji terasovitě vrstvit, s doplněním a členěním úseků zahrad a parkových celků.

HLAVNI DVOUSTRANA Daria Scagliola 3698
Tainan Spring | Zdroj: Daria Scagliola

Transformace staveniště ve vodní dílo probíhala na mnoha úrovních. K adresně řešené problematice patřilo jímání a zasakování srážkové vody, přečišťování vody, snižování efektu tepelných ostrovů výparem, podpora vegetace složené z lokálních odrůd.

A s tím pochopitelně i hlediska estetická. MVRDV navázali velmi širokou spolupráci s místními umělci a kreativci nejrůznějších oborů, kteří zpracovali jednotlivé komponenty (skulptury, venkovní galerie, arkády) celku. Architekti si tedy neosobovali univerzální porozumění, ale dali prostor k tvůrčímu vyjádření místních.

Tato nevšední filozofie práce pak dala vzniknout celku, který dokonale odráží potřeby obyvatel celého Tainanu. V každém ročním období: hladina vody se tu volně zvedá během dešťů a klesá s příchodem sucha. Vždy tu ale lidé mohou naleznout dostatek čisté vody pro radovánky a osvěžení.

Pohoda a klid, při němž vyniknou hlasy hrajících si dětí, a nikoliv hluk velkoměsta; komfortní mikroklima, ovlivněné četnými rozprašovači vodních par; zeleň, zástin a prostor k rekreaci – to vše láká a přitahuje.

Džungle pohlcující staré struktury

Jsou tu hřiště, mozaiky vodních ploch a ostrůvků laguny, místa k zastavení i posezení, pár stánků s občerstvením. Narazíte tu na malý amfiteátr venkovní divadelní scény, debatní fóra, expoziční celky designu a umění. V zásadě je tento dekonstruovaný prostor v každé své části plně přístupný a vyhrazený lidem.

Klíčovou součástí projektu MVRDV Tainan Spring byla repatriace, reintrodukce zeleně do města. Koncepce teras a zelených ostrovů, emulující v šedobílém betonu skalisté svahy, dodala atmosféru skutečně živé krajiny. Smaragdová zeleň, od travin přes keře až po dovysazené rostlé stromy, slouží k vizuálnímu členění prostoru.

Daria Scagliola 3556
Tainan Spring | Zdroj: Daria Scagliola

Několik částí struktury druhého patra suterénu původního objektu tu bylo ponecháno – za pevným prosklením, jako názorná hlubinná sonda do minulosti lokality. Připomíná všem návštěvníkům, co tu bylo dříve. A že i dynamická města jako Tchaj-wan, věční fénixové mezi dynamicky se rozrůstajícími asijskými metropolemi, rostou z kořenů své historie.

A na tu by se určitě zapomínat nemělo. Protože i Tainan, kdysi tak podobný evropským Benátkám, záhy pocítil, že bez vody a zeleně v centru přestává být skutečným místem pro lidi. A právě to jim architekti z MVRDV navrátili.

TAINAN SPRING

Místo: Tchaj-nan, Tchaj-wan
Architekt: MVRDV
Vedoucí projektu: Winy Maas
Projektový tým: Hui-Hsin Liao, Angel Sanchez Navarro, Stephan Boon, Xiaoting Chen, Andrea Anselmo, Yi Chien Liao, Zuliandi Azli, Olivier Sobels, Dong Min Lee, Chi Yi Liao
Spolupráce: Wenchian Shi, Jeroen Zuidgeest
Investor: West Central District, Tchaj-nan
Rozloha: 54 200 m2
Realizace: 2020

Radomír Dohnal