Gran Fierro, argentinská restaurace s ekologickým vzkazem

gran fierro formafatal boysplaynice 01 1200 1
Zdroj: BoysPlayNice

Restaurace Gran Fierro slaví narozeniny shodně se studiem Formafatal, vznikla taktéž v roce 2015 a projekt a realizace jejího interiéru ve Voršilské ulici v centru Prahy byly tedy jednou z prvních zakázek tohoto studia.

Po pěti letech byl majitel restaurace Juan Cruz Pacin donucen svůj úspěšný podnik přestěhovat na novou adresu – do Myslíkovy ulice, nedaleko jedinečné funkcionalistické budovy galerie Mánes. Velmi dobrá adresa s sebou současně nesla příležitost k novým řešením.

V historické budově spadající do památkové zóny UNESCO, kde byl po léta provozovaný hostinec, navázaly architektky Dagmar Štěpánová a Iveta Tesařová na původní koncept restaurace Gran Fierro a doplnily jej o nové přístupy.

Transformace vyjádřená designem

„Snaha o maximální využití vybavení a mobiliáře původní restaurace již do jisté míry definovala směr, použité materiály a základní barevnost interiéru,“ vysvětlují architektky. „Do návrhu jsme vsadily nové prvky, opět odkazující na surové stavební materiály, které ovšem dostávají zcela novou funkci.“

gran fierro formafatal boysplaynice 02 1200 1
Na ploše 390 m2 nabízí restaurace 163 míst k sezení. Použité prvky v interiéru odkazují na surové stavební materiály, které dostávají novou funkci. | Zdroj: BoysPlayNice

Přiznané ocelové HEB nosníky se zde nově staly podnožemi k lavicím, roxorové tyče získaly využití jako optické předěly prostoru nebo konstrukční materiál pro velkorysou vinotéku o velikosti celé stěny, kari sítě slouží jako pevná a vzdušná treláž pro zelené rostliny a oplocení zahrádky.

Uhly jako šperk

Na ploše 390 m2 nabízí nově vybudovaná restaurace 163 míst k sezení. Je rozdělena na tři části – hlavní prostor s integrovanou otevřenou kuchyní, venkovní zahrádku se zimní zahradou a zadní trakt s VIP salónky. Novým prvkem stavitelského řešení jsou betonové tvarovky v dominantní dekorativní předstěně vstupní části restaurace.

gran fierro formafatal boysplaynice 19 1200
Snaha o využití vybavení a mobiliáře původní restaurace do jisté míry definovala směr, použité materiály a základní barevnost interiéru. | Zdroj: BoysPlayNice

Ta je symbolickým odkazem nového přístupu – v prvním plánu architektonického návrhu, do něhož se však následně propisuje pokrokové smýšlení a filozofie Gran Fierra a jeho majitele, který vyměnil dřevěné uhlí za bio uhlí.

„V Gran Fierru ho začali sami vyrábět z dřevního odpadu z kuchyně, proto uvnitř každé betonové tvarovky levituje uhel, stěna je vitrína a uhel šperk. S tímto vizuálním konceptem pokračujeme až do zadní části restaurace, kde je z uhlů například vytvořena zavěšená klenba jednoho ze salónků,” uzavírají Dagmar Štěpánová a Iveta Tesařová.

gran fierro formafatal boysplaynice 07 1200 1
V Gran Fierru začali sami vyrábět bio uhlí z dřevního odpadu z kuchyně, proto uvnitř každé betonové tvarovky levituje uhel jako šperk. | Zdroj: BoysPlayNice
Slova majitele restaurace:
„Jakmile jsem se dozvěděl, že musím Gran Fierro přemístit do jiného prostoru, cítil jsem, že nový design by měl překonat ten stávající, ovšem s ponechanou původní atmosférou. Architektkám ze studia Formafatal jsem tuto práci svěřil právě proto, že skutečně rozumí myšlence designu Gran Fierro.
Restaurace prošla silnou transformací, kterou bylo třeba vyjádřit designem. Základem se stal originální návrh stěny s dřevěným uhlím. Protože jsme chtěli vystavovat dřevěné uhlí jako dekorativní předměty, museli jsme hluboce přemýšlet o jeho původu.
Zjistili jsme, že vysoká produkce dřevěného uhlí přispívá k odlesňování planety a rozhodli jsme se o tom šířit povědomí a zároveň vyrábět vlastní ekologické uhlí. Nyní můžeme říci, že tato stěna je naším nejsilnějším vizuálním vzkazem,“ Juan Cruz Pacin, Gran Fierro

O studiu Formafatal:

Studio Formafatal založila architektka Dagmar Štěpánová v roce 2015, nyní tým tvoří Dagmar společně s Katarínou, Janem, Martinou, Danou, Ivetou, Annou a Deborou. Jsme tým kamarádů – architektů, designérů a scénografů.

Od partnerů ASB

gran fierro formafatal boysplaynice 03 1200 1
Konstrukčním materiálem pro velkorysou vinotéku o velikosti celé stěny jsou roxorové tyče. | Zdroj: BoysPlayNice

„Jsme kreativní studio zabývající se architekturou, návrhy interiérů, výstavními instalacemi a produktovým designem. Ke všem projektům přistupujeme s důrazem na konkrétní lidské potřeby, projekty řešíme komplexně od kreativního konceptu až po realizaci, s důrazem na detail.“

Tým architektů, scénografů a designérů v současné době pracuje na několika komerčních a rezidenčních projektech nejen v České republice, ale napříč světem. Studio Formafatal získalo za své realizované projekty celou řadu tuzemských i mezinárodních ocenění, například za Art Villas Costa Rica, vinný bar Autentista, byt Loft Hřebenky, Argentinskou restauraci Gran Fierro I a další.

Základní údaje:
Název: Gran Fierro
Studio: Formafatal
Autor:  Dagmar Štěpánová – hlavní architekt, Iveta Tesařová – hlavní architekt
Umístění projektu: Myslíkova 8, Praha 2
Projekt: 2019
Dokončení: 2020
Zastavěná plocha: 445 m2
Hrubá podlahová plocha: 390 m2
Užitná plocha: 314 m2
Klient: Juan Cruz Pacin

Daniela Bartošová