01 A
Galerie(16)

Gruzínské kávové impérium si vybudovalo sídlo s úctou k přírodě

Firma Meama je jednička gruzínského obchodu s kávou. Inovativní a dravá firma si zasloužila sídlo, které by bylo adekvátní jejímu myšlení, ale zároveň funkční, flexibilní a respektovalo zachování ekologických principů.

Návrh od ateliéru Khmaladze Architects už stihl získat ocenění ArchDaily & Strelka Award 2019 v kategorii industriálních staveb.

Tbilisi, metropole Gruzie, přeje současné architektuře. Město se rychle rozrůstá a dovolí architektům experimentovat. Nová centrála a výrobní prostory firmy Meama se nacházejí na pozemku sice na okraji města, ale těsně vedle dálnice spojující centrum města s mezinárodním letištěm. Jde tedy o lukrativní polohu, která si žádala dostatečně reprezentativní stavbu.

01 B
01 A
03 B
04 A
04 B
1594406207390Coffee Production Plant Khmaladze Architects 6
1594406505578 A2A3762 s
Coffee Production Plant Khmaladze Architects 7

Reprezentativní

Meama je high-tech firma spojující všechny stupně zpracování kávy pod jednou střechou –  kromě pražení výběrových zrn z celého světa vyrábějí kapsle i vlastní kávovary.

Její systém Dropper je jediný kancelářský kávovar plně ovladatelný přes mobilní aplikaci. Je to i jediná firma v Evropě, která vyrábí kávové kapsle pro evropský (37 mm) i americký (51 mm) trh.

Sídlo firmy muselo vyhovovat několika různorodým programům: větší část stavby je určená přímo výrobě a zpracování, menší administrativnímu a kancelářskému zázemí. Součástí jsou i veřejné prostory, prostory pro provádění ochutnávek a malá výstava o kávě.

1594406212688Coffee Production Plant Khmaladze Architects 10
Kávová fabrika Meama | Zdroj: Giorgi Khmau dze, Nakano Mamasakhlisi Photo Lab

To vše je zabaleno do reprezentativního balení s důrazem na budování firemní identity, která však bude uctivá k okolní přírodě. Navíc zadání od klienta znělo, že i když jde v podstatě o fabriku, nesmí jako fabrika vypadat.

Inovativní

Odpovědí architektů je složená betonová obálka. „Centrem sídla firmy je výroba, ostatní programy se přizpůsobily jí. Výška prostor se také přizpůsobuje strojům nebo vybavení, které se v nich nachází,“ popisují architekti.

Aby byla stále zachována možnost flexibilní změny ve výrobě, potřebovali minimalizovat rozdělení výrobní části. Geometrie připomínající složený papír není pouze designovým rozhodnutím – zalomený tvar zvyšuje nosnost, díky čemuž dosáhli rozponu až 16 metrů.

Obvodová stavba se skládá ze dvou vrstev betonu, mezi nimiž je izolace. Jednotlivá podlaží, uspořádaná v různých výškách, jsou zavěšena na ocelové konstrukci kotvené do betonového stropu.

Coffee Production Plant Khmaladze Architects 13
Kávová fabrika Meama | Zdroj: Giorgi Khmau dze, Nakano Mamasakhlisi Photo Lab

Fasáda z pohledového betonu je směrem na dálnici uzavřena, její zvlněný povrch však během celého dne mění svůj vzhled a ani v nejmenším nejde o „nudnou“ betonovou kostku.

Světlo do interiéru proniká díky třem atriím, která fungují jako světelné šachty. Doplňují je světlíky umístěné na strategických místech. Zelená atria zpříjemňují práci v kancelářích.

Zelená

„Velkou výhodou pozemku byl borovicový les. Ten jsme od dálnice oddělili samotnou stavbou, která funguje jako plot, a les se stal zahradou. Zatímco od cesty vypadá fabrika jako betonový monolit, směrem do zahrady je otevřená a zaměstnanci i návštěvníci se mohou těšit ze spojení s přírodou,“ říkají architekti.

„Stavba postupně více a více zapadne do svého prostředí.“ Velkým dílem k tomu přispěje i zelená střecha s rozlohou 3 680 m2. Výsadba z místních trav a bylin navíc funguje jako dodatečná vrstva tepelné izolace i jako efektivní zachycování dešťové vody.

Funkční

Parkování a technické zázemí stavby je skryté v suterénu. Hlavní vstup tvoří jen úzká štěrbina v betonové fasádě, ale lobby je impozantní prostor, rozvrstvený na více úrovních. Rampy a schodiště převedou návštěvníka do výstavních prostor nebo na ochutnávku.

03 A
Kávová fabrika Meama | Zdroj: Giorgi Khmau dze, Nakano Mamasakhlisi Photo Lab

Zeleň se objevuje i přímo v interiéru, jako by prorůstala přímo přes podlahu, a kontrastuje s industriálním, přísně technickým vzhledem budovy. Součástí administrativní části stavby je i výzkumná a vývojová laboratoř.

Fabrika, která je trochu umění, trochu park a trochu cvičení ze statiky. Projekt Meama je příkladem, jak může vypadat industriální architektura třetího tisíciletí.

Kávová fabrika Meama

Místo: Tbilisi, Gruzie
Architekt: Khmaladze Architects – Giorgi Khmaladze
Tým: Tinatin Sherazadishvili, Ana Khutsishvili, Maia Baghishvili – Goshadze
Spolupráce: Capiteli, Kubikon, Casa Calda
Plocha: 16 960 m2
Realizace: 2019

Karolína Balášková
Text vyšel v časopisu ASB 1/2021.