Minimalistický design a práce se dřevem. Kolby je bar vínu zaslíbený

CMCa Kolby Wine Bar BoysPlayNice 01 1200
Zdroj: Boys Play Nice

Moderní kancelářský komplex Rustonka je další zajímavou stavbou v pražském Karlíně, čtvrti s industriální minulostí, která v nových budovách odráží jak průmyslový charakter lokality, tak nesmazatelný genius loci.

Rustonka svou keramickou fasádou, barevností, vysokými okny a nakonec i dobovými fotografiemi ve vstupním prostoru budovy hrdě navazuje na areál bývalých sléváren a strojíren. Kromě kanceláří jsou zde i relaxační zóny, bistra či, restaurace. A vznikl tady rovněž prostor pro prodej, ochutnávku a vystavování vína Kolby Wine Bar.

Vinný bar Kolby patří, stejně jako celá budova, do portfolia projektů architektonického ateliéru CMC. Autoři pojali interiér jako stálou výstavu a prezentaci vína. Střídmý až minimalistický design vnitřního prostoru je vlastně od prvopočátku dokonalou kulisou pro předvedení toho nejdůležitějšího produktu, vína.

Flexibilita prostoru

Vedle běžného provozu se zavedenou otevírací dobou, určeného pro veřejnost, je možné interiér vinárny o ploše 59 m2 různými úpravami a uspořádáním mobiliáře adaptovat pro pořádání konkrétních soukromých či firemních akcí.

V zajímavém prostředí baru se mohou konat degustace a ochutnávky, rauty, firemní večírky či soukromé oslavy. Aby bylo možné prostor co nejlépe upravit pro různorodé účely, sestává mobiliář z typových výrobků a atypických truhlářských prvků.

Pro vystavení či uskladnění vinných lahví a krabic je po obvodu centrálního prostoru baru vybudován systém regálů a polic. Další interiérové vybavení, například barový pult z cortenu či nábytek Vitra pouze zdůrazňují hlavní účel baru – prezentaci vína.

CMCa Kolby Wine Bar BoysPlayNice 08 1200
Dominantní černé a šedé odstíny jsou doplněny dřevem v truhlářských prvcích. | Zdroj: Boys Play Nice

Kontrast strohosti a útulnosti

Minimalismus až strohost prostoru vínobaru i jeho zázemí se objevují přirozeně i v jednoduchých materiálových i barevných kombinacích. Dominantní černé a šedé odstíny jsou doplněny dřevem v truhlářských prvcích.

Další materiály – pohledový beton, černý lakovaný kov, cortenový obklad baru a strop bez podhledu s přiznanými rozvody v černém provedení zdůrazňují přirozenou celistvost jednoduchého otevřeného prostoru s industriálním charakterem.

V příjemném kontrastu s touto materiálovou a barevnou linkou jsou „měkké materiály“ – dřevo, čalounění mobiliáře či textilní závěsy v tmavé barvě a podobně, které dodávají interiéru naopak na přívětivosti a jemnosti a přímo zvou zákazníky k posezení a soustředěnému vychutnání sklenky některého z vystavených vín.

Kolby Wine Bar

Autor:  CMC architects
Architekt: Akad. arch. Vít Máslo, Dipl. arch. David Chisholm, Ing. arch. Evžen Dub, Ing. arch. Pavel Paseka, Ing. Michaela Václavská
Klient: Kolby, a.s.
Projekt: CMC architects, a.s. – 2018
Realizace: říjen 2018 – leden 2019
Rozloha: 74,3 m2 (z toho odbytová plocha 59 m2, zázemí 15,3 m2)

Daniela Bartošová