Angelato Bělohorská – tajnou ingrediencí zmrzlinárny je přátelská atmosféra

Zdroj: David Maštálka

Zmrzlinárna Angelato Bělohorská sídlí v kompletně zrenovovaném činžovním domě z 30. let minulého století s charakteristickou funkcionalistickou fasádou a tmavým keramickým obkladem v parteru.

Majitelé zmrzlinárny si toto místo nezvolili náhodou, v suterénu domu totiž byla a je výrobna zmrzliny, byla to tedy jasná volba. Když rodinné zmrzlinářství Angelato otevřelo v roce 2007 svou první pražskou pobočku v Rytířské ulici, stali se architekti Lenka Křemenová a David Maštálka fanoušky nejen této cukrárny, ale i výborné zmrzliny.

„Na cestě z UMPRUMky jsme nevynechali pravidelnou zastávku na dva kopečky. Angelato vytvořilo výjimečnou značku kvality, která je založená na poctivé práci a přátelské atmosféře v přístupu ke všem milovníkům zmrzliny.“

Sladká zmrzlina v interiéru pastelových odstínů

Nabídka na vytvoření návrhu nového interiéru prapůvodně první prodejny, přišla pak pro atelier A1 architects v roce 2016. Lenka Křemenová, David Maštálka a Zuzana Sagitariová vytvořili příjemný a světlý prostor s rozšířenou kapacitou posezení až pro padesát lidí, který si zachoval tajnou ingredienci úspěchu – přátelskou atmosféru.

Nová úprava zefektivnila provoz zázemí, architekti přidali přehledné menu a zachovali pozitivní působení přírodních materiálů a jemných tónů pastelových barev.

Dispozice jsou navrženy s ohledem na pohodlí zákazníků. | Zdroj: David Maštálka

Zmrzlinárna v Bělohorské ulici byla otevřena jako třetí pobočka v řadě, v mezičase vznikla ještě cukrárna na Újezdě. Angelato Bělohorská je nejen nejnovější, ale také největší provozovnou a stejný rukopis úprav interiéru, který myšlenkově, použitými materiály i barevností vychází z mateřské pobočky, odkazuje opět na autorství architektů z ateliéru A1 architects.

Ti velmi oceňují komunikaci a úzkou spolupráci se všemi třemi společníky firmy Angelato. „Bez nadsázky lze říci, že jsou spoluautory řešení, což je pro nás ideální stav,“ zdůrazňují autoři návrhu. „Jasně vědí, co jejich provoz potřebuje a jakou by měl mít atmosféru, jsou pro nás skvělými partnery, protože nejlépe znají své zákazníky. Zároveň mají velkorysý přístup a otevřenost k návrhům nových řešení interiéru a interpretaci jejich zadání z naší strany.“

Základem zmrzlinárny je velký pult

Vzhledem k tomu, že dům prošel kompletní rekonstrukcí a stav hlavních konstrukcí byl dán, návrh nijak nezasahoval do dispozic, ale soustředil se na řešení nenosných příček, povrchů, barevnost a uspořádání nábytku.

Velkorysý prostor cukrárny je zaoblenou stěnou s průchody po obou stranách rozdělen na dvě části. „Zásadním pro chod zmrzlinárny je dostatečně velký pult hned při vstupu. Zde je prezentován veškerý sortiment, zejména několik druhů zmrzliny a moučníky ke kávě. Samostatným prvkem, řekněme nad rámec běžného vybavení, je nábytkové umyvadlo přímo v prostoru kavárny.“

Praktické umyvadlo je přímo v prostoru kavárny. | Zdroj: David Maštálka

„Jde nejen o začlenění příjemného vodního prvku do prostoru, je to i velmi praktické – když se malé dítě zašpiní, nemusíte s ním odcházet na WC od ostatních malých zmrzlinomilců. Z dnešního pohledu pandemie jde navíc o neocenitelný prvek, který bychom rádi navrhovali třeba i u vstupů do činžovních domů.“

Při pohledu do interiéru je patrné, že dispozice jsou navrženy s ohledem na pohodlí zákazníků – dostatečný prostor pro posezení zde najdou jak velké rodiny, tak naopak i lidé hledající spíše klidné zákoutí. U pultu musí být zase v zájmu plynulosti obsluhy jasně určen směr toku objednávek.

„V teplých měsících ale fronty vznikají vždy,“ usmívá se Lenka Křemenová, „žádný pult by stejně nebyl dost dlouhý. Zkrátka dobrá zmrzlinárna má stále frontu až před dveře…“

Kruh jako pojítko všeho

Celý prostor působí zcela klidně a harmonicky, tak přirozeně, že si návštěvník neuvědomí, že ho prostředí zmrzlinárny pozitivně ovlivňuje nejen očekáváním sladké pochoutky, ale svou prostou bezchybností. Jednotícím prvkem je zde totiž kruh.

Kruh jako symbol dokonalosti, uzavřený kruh jako dořešení všech problémů. Jsou zde kulaté židle, stoly, dekorativní prvky, světla, umyvadlo, zrcadla, výřezy v nábytku a podobně.

Od partnerů ASB

Dominantním prvkem interiéru je kruh. | Zdroj: David Maštálka

Přátelská atmosféra je podtržena také kombinací přírodních materiálů a jemných pastelových barev. „V interiéru převládají šedomodré, teple šedé a bílé odstíny jako odkaz na nebeské barvy „Angelata“, ty jsou použity již v pobočce v Rytířské ulici,“ vysvětluje Lenka Křemenová.

„Nábytek a obklady stěn kolem sedacích výkladců jsou kombinací překližkových desek a masivního jádrového jasanu, který je charakteristický svou odolností a tvrdostí, místy jsou překližky běleny. Ve středové části prostoru s velkým rodinným stolem a umyvadlem je na stěnách použita hliněná přírodní omítka.“

Angelato Bělohorská

Návrh: A1 architects
Autoři: Lenka Křemenová, Zuzana Sagitariová a David Maštálka
Místo: Praha 6 – Bělohorská
Klient: Makser s.r.o.
Studie: léto 2017
Realizace: jaro 2018

Daniela Bartošová