Lockers.cz foto Johanka Pošová

Designblok rozdal ceny. Zaujaly úložné boxy nebo svítidla

Třiadvacátý ročník Designbloku rozdal ceny ve třinácti kategoriích. K nejlepšímu šperku, módní kolekci, nábytku či školní prezentaci přibylo ocenění za udržitelný design. O výsledcích rozhodla odborná porota, která volila jak ze známých tváří a etablovaných značek, tak i neokoukaných tvůrců.

Hlavní cenu získal projekt Myslitelé, za nímž stojí značka Vitra společně s katedrou fotografie pražské UMPRUM. Projekt Myslitelé vznikl ve spolupráci mezi Ateliérem fotografie II, UMPRUM pod vedením Václava Jiráska a Štěpánky Steinové a značkou Vitra pro Designblok a odnáší si hlavní ocenění letošního ročníku! Fotografické portréty myslitelek a myslitelů aktivních v našem kulturním prostředí obsadily prostor bývalé počítačové místnosti v Gabriel Loci.

„Vitra se dlouhodobě soustředí kromě komerčních aktivit také na kulturně obohacující projekty, které často vznikají právě s umělci a soudobými mysliteli. Tomu koneckonců odpovídá i podoba celého Vitra kampusu, který se letos rozrostl o novou sochu umělkyně Nathalie Du Pasquier. Jsme rádi, že na projektu Myslitelé jsme mohli spolupracovat s mladými talenty hned ze dvou Ateliérů pražské UMPRUM. Moderní fotografie, provokativní i humorný pohled objektivem nastupujících talentů plně souzní s identitou značky a věřím, že osloví také návštěvníky Designbloku,” popsal spolupráci Jiří Zavadil, ředitel společnosti Vitra pro ČR a Slovensko.

Vitra UMPRUM foto Tomáš Hercog
Myslitelé | Zdroj: Tomáš Hercog

Uspěli nováčci i etablovaní tvůrci

Ve velké konkurenci v kategorii nejlepší nábytek zabodovala známá firma Master & Master a jejich židle Mistra navržená designérkou Lucií Koldovou. Naopak cenu za nejlepší bytové doplňky získali nováčci na scéně – studio Space of Space s kolekcí kovových stolků a doplňků. Mezi světly porotu nejvíce zaujala světla Luna od designéra Jiřího Krejčiříka. A z novinek, které na Designbloku představili firmy a výrobci, si cenu odnesli Lockers.cz za úložné boxy.

Ze škol zvítězil Ateliér keramiky FDU Ladislava Sutnara v Plzni a cenu za mimořádný počin získala výstava Brejle a Okuliare, Design brýlí v Československu kurátora Ondřeje Viceny.

Lockers foto Johanka Pošová2
Lockers | Zdroj: Johanka Pošová

Zcela poprvé Designblok předal ocenění za udržitelný design! Cena je výsledkem spolupráce se společností Veolia, která je letošním novým partnerem Designérie. Speciálně pro tuto kategorii vznikla samostatná porota a ve dvoukolovém hlasování zvolila projekt Balance is Motion, za nímž stojí čtyřčlenný tým včetně designérů Filipa Mirbauera a Marii Niny Václavkové.

Jejich instalace na Designbloku nepředstavila nový produkt, ale vede k zamyšlení nad tzv. trendy udržitelného designu. Projekt se zaměřuje na materiálové poradenství, pracuje s metodou Life Cycle Assessment, která pomáhá měřit potenciální zlepšení v environmentální stopě produktu a věnují se také produktovému designu.

Ceny byly předány v sobotu 9. října při slavnostním vyhlášení v kostele Sacre Coeur. Virtuální podoba letošního ročníku bude k vidění na webových stránkách do konce října 2021.

Vítězové jednotlivých kategorií:

Nejlepší kolekce nábytku: Master & Master / židle Mistra
Nejlepší kolekce bytových doplňků: Space of Space
Nejlepší kolekce svítidel: Jiří Krejčiřík / kolekce svítidel Luna
Nejlepší novinka designéra: Lexová & Smetana / kolekce konferenčních stolků SWELL
Nejlepší novinka výrobce: Lockers.cz / kolekce úložných boxů
Nejlepší instalace výrobce nebo prodejce: QUBUS  Design Studio
Nejlepší instalace designéra nebo designérského studia: Zdeněk Vacek
Nejlepší školní prezentace: Keramika / Sutnarka
Mimořádný počin mimo kategorie: Brejle a Okuliare, Design brýlí v Československu / Ondřej Vicena
Hlavní cena Designbloku: Myslitelé / Vitra ve spolupráci s UMPRUM
Cena Veolia za udržitelný design: Balance is Motion

red