Made by Fire by Moravska galerie v Brne Triennale Milano Photo Vojtech Veskrna 257

Začíná 25. Designblok. Letošním tématem je cesta za poznáním

Partneři sekce:

Největší mezinárodní festival designu a módy ve střední a východní Evropě proběhne od 4. do 8. října 2023 v Praze a pro své návštěvníky přichystal velkolepou oslavu designu a tvůrčího talentu. Letos zve na tři mimořádné lokace, kterými jsou Veletržní palác Národní Galerie Praha, Uměleckoprůmyslové museum v Praze a areál Pražského hradu. Pojícím tématem celého festivalu je letos CESTA a právě k pouti za poznáním toho nejlepšího, co evropský design nabízí, zvou organizátoři festivalu širokou i odbornou veřejnost.

Celkem bude k vidění tvorba 227 vystavujících autorů a značek. Chybět nebudou tvůrčí workshopy, edukační přednášky, módní přehlídky, zahraniční hosté, tematické výstavy ani experimentální a udržitelné projekty.

Za novinkami, zábavou i vzděláváním do Veletržního paláce Národní galerie Praha

Výstavní prostory Veletržního paláce Národní galerie Praha představí novinky českého i mezinárodního designu v tradičních formátech Superstudia prezentujícího firmy a značky a Openstudia určeného pro designéry, studenty a nezávislé tvůrce. Vystavující zaplní svými instalacemi Velkou dvoranu, mezanin, první a třetí patro i exteriéry.

Prestižní české i světové značky

Očekávané novinky i stálé kolekce nabídnou renomované značky jako je Brokis, Festka, Fleysen, Lockers, Polstrin, Ravak, Robot a mnoho dalších. Zavedené sklářské značky Moser a Rückl představí novou tvář pod taktovkou nastoupivších art directorů – Jana Plecháče v případě značky Moser a Kateřiny Handlové v čele firmy Rückl. Přehlídku českých novinek doplní produkty prestižních zahraničních značek jako jsou Laufen, Vitra, Magis Spa, Hülsta a další.

Malá dvorana nabídne tematicky laděnou Designerii – ta je každoročně centrálním prostorem festivalu s kavárnou a odpočinkovou zónou. V minulosti se jejího interiérového zpracování zhostili designéři Lucie Koldová, Jan Plecháč, duo Herrmann & Coufal, studio MY DVĚ a další. Letos pomyslný středobod festivalu, místo setkávání, konferencí, módních přehlídek i dětských her, navrhla talentovaná scénografka Národního divadla v Praze Lucia Škandíková. Tvoří jej mimo jiné ústřední objekt Srdce a skákací hrad Říp od Maxima Velčovského.

Designblok 2023
Designblok 2023 | Zdroj: Designblok

Tvorba etablovaných designérů se promísí se začínajícími autory a značkami. Premiérovou účast na Designbloku hlásí Yara Abu Aataya s projektem moderních přesýpacích hodin, vybavení pro dětské pokoje uvede debutující značka Picky Parents Michaely a Adama Karáskových a novinkou bude také Maison Vunka – značka, pod kterou prezentuje autorský design Veronika Velčovská Jiroušková.

Ani letos nebude Designblok statickou výstavou objektů. Návštěvníky vtáhne do hry, poodhalí význam i nekonečné možnosti designu a přizve k vytvoření vlastních výrobků. Na sobotu 7. října jsou připravené workshopy Bohemiam Perfection, během nichž si mohou účastníci vytvořit malované tenisky nebo textil s lidovým ornamentem. Pro malé návštěvníky jsou nachystané na neděli 8. října tvůrčí dílny nazvané Designéři dětem zaměřené na vztah člověka a přírody.

Autorský design i tematické výstavy

V prvním patře Uměleckoprůmyslového musea v Praze naváže na úspěch loňských ročníků výstava rodinných firem a tradičních výrobců Rodinné stříbro, pořádaná ve spolupráci s magazínem Forbes. V kurátorované expozici se potkají značky M&T manufacture 1997, Modernista, Tkalcovna Kubák, Merkur Police, Dílna Šesták, Kozel Fabrica a řada dalších prestižních českých firem.

Výstava nabídne kromě špičkového nábytku a interiérového vybavení také kosmetiku, textilie nebo karbonová zavazadla. Samostatnou výstavu věnuje Designblok hlavní hostce 25. ročníku a hvězdě současného nizozemského designu Ineke Hans, která v environmentálně uvědomělé expozici představí značku Circuform a projekt REX – vůbec první nizozemskou zálohovanou židli.

Vedle hlavní zahraniční hostky a galeristů, kurátorů a opinion-leaderů z evropské designové scény, kteří přijíždí na Designblok, aby v rámci Cen Designbloku a soutěže Designblok Diploma Selection zhodnotili nejlepší projekty 25. ročníku, potvrdili účast také zástupci prestižních zahraničních médií. Do Prahy zavítá šéfredaktor ukrajinské Vogue Venya Brykalin, reportérka respektovaného online magazínu Dezeen Amy Peacock, redaktorka italského deníku La Reppublica Manuela Mimosa Ravasio, publicista Massimo De Conti, pokrývající rubriku designu pro italské tituly Wallpaper*, Interni, GraziaCasa, Ottagono a Arkitekton a Tomas Koch Santos, redaktor milánského Lampoon Magazine. Vystavujícím se naskytne možnost prezentovat svou práci těm nejpovolanějším v oboru a podrobit je kritice i srovnání se zahraniční tvorbou.

Openstudio v třetím patře Uměleckoprůmyslového musea v Praze uvede společně s časopisem Vogue CS premiéru výstavního projektu High Craft. Kurátorský výběr představí práce předních českých designérů, kteří ve své tvorbě umně kombinují tradiční řemesla, inovativní přístupy i nejvyšší estetické standardy. Alena Konečná, držitelka titulu Objev roku cen Czech Grand Design 2022, dostane návštěvníkům prostřednictvím tetování design doslova pod kůži, Anna Jožová v kolekci objektů Erebo popíše koloběh života, nejnovější klenoty představí šperkařská značka Belda, která stála u zrodu Designbloku. K vidění bude rovněž tvorba Tomáše Kučery, Daniela Piršče, studia IHOR, Johana Pertla, značky Tititi, studia My DVĚ, Marii Kobelové, Matěje Polácha a dalších. Jako vždy bude jednotlivé kousky možné zakoupit na místě přímo od autorů.

To nejlepší z českého skla a porcelánu na Pražském hradě

Hned dvěma mimořádnými projekty zaujmou letos prostory Pražského hradu. V Královské zahradě zaparkuje Designblok Cosmos – největší putovní výstava za pětadvacetiletou historii festivalu a zároveň výkladní skříň toho nejlepšího ze současného českého designu. S podtitulem Intergalaktická krása českého designu se návštěvníkům v prostorách před Míčovnou Pražského hradu otevře mikrokosmos deseti špičkových českých designérů a jejich unikátních autorských děl pojatých jako osobní manifest.

Nová díla ve skle, vytvořená speciálně pro tento projekt, vystaví Jakub Berdych Karpelis, DECHEM, Lucie Koldová, Václav Mlynář, Lukáš Novák, Jiří Pelcl, Jan Plecháč, Rony Plesl, Tadeáš Podracký a Maxim Velčovský. První zastávkou na mezinárodním turné bude posléze Milano Design Week v dubnu 2024. Výstava Designblok Cosmos vznikla za podpory Nadace PPF.

Milánská Made by Fire

Mezinárodní přesah má také druhý projekt, který bude k vidění v areálu prezidentského sídla – v Míčovně Pražského hradu se českým návštěvníkům poprvé představí úspěšná výstava Moravské galerie v Brně a Designbloku Made by Fire, která na jaře debutovala na prestižním Milano Design Weeku. Výstava nabídne téměř 100 exponátů od 40 českých tvůrců z oblasti skla, porcelánu a keramiky na pozadí aktuálních společenských otázek. Obě výstavy na Pražském hradě bude možné zhlédnout od 3. do 15. října 2023.

Kromě tří hlavních lokací pozve Designblok návštěvníky také na dalších 20 míst po Praze – do showroomů, concept storů a galerií, které připravují speciální program či výhodné nabídky po dobu konání festivalu. Zapojené jsou obchody značek Konsepti, Lasvit, Janja Prokić, Ton, Eliška Lhotská Jewellery, galerie Kvalitář a další.
25. Designblok proběhne od 4. do 8. října 2023 ve Veletržním paláci Národní galerie Praha, Uměleckoprůmyslovém museu, Míčovně a Královské zahradě Pražského hradu a na dalších lokacích po Praze.

Ve spolupráci s Národní galerií Praha je pro návštěvníky připraven kombinovaný festivalový pas, který opravňuje kromě expozic Designbloku navštívit také výstavy a stálé sbírky Národní galerie Praha ve Veletržním paláci. Uměleckoprůmyslové museum v Praze zároveň nabídne návštěvníkům Designbloku možnost zakoupit zvýhodněné vstupné na výstavu ART, LIFE. Umění pro život. Výstavy Designblok Cosmos a Made by Fire v areálu Pražského hradu bude možné zhlédnout od 3. do 15. října 2023 s festivalovým pasem či po zakoupení samostatné vstupenky.