Zlín Design Week

Mezinárodní soutěž Best in Design dává šanci designérům do 30 let

14. ročník mezinárodní soutěže Best in Design je určen studentům, designérům a všem novým talentům, kteří chtějí ve svých pracích ukázat netradiční řešení, a získat tak podporu pro svoji tvorbu. Nově se otevírá i soutěžní kategorie Service Design, jediná svého druhu v České republice.

Letos se bude soutěžit celkem ve čtyřech kategoriích: Product & Industrial Design, Fashion Design, Communication Design a zmíněný Service Design. Přihlašování prací poběží do 28. 2. 2023.

Jednou z porotkyň nové kategorie je Bori Fehér, Head of Social Design Hub v MOME Innovation Centre, kde se zabývá výzkumnými projekty v oblasti sociálního, ekologického a humanitárního designu. „Pokud se na stávající procesy podíváme optikou designu služeb, můžeme vytvořit inovativní strategie zapojení, které by mohly být přínosem pro společnost a vše živé,“ komentuje význam kategorie.

Odměny i kontakty

Do Service Design spadají komplexní návrhy procesů, technologií a interakcí, které řídí poskytování služeb, prostřednictvím human–centred design; optimalizace činnosti organizace, zkušeností uživatele i zaměstnanců. Service designer tedy ovlivňuje veškeré oblasti služby, od praktických řešení přes rozšiřování služby, platby a samozřejmě i její vzhled.

Do mezinárodní soutěže Best in Design mohou být přihlášeny pouze návrhy vzniklé po 1. 1. 2021, které se nezúčastnily předešlých ročníků. Mohou se účastnit jak jednotlivci, tak autorské kolektivy do věkové hranice 30 let. Své práce musí přihlásit do 28. 2. 2023. Na soutěžící čeká kromě zkušeností i finanční odměna až 1 500 €, možnost navázání nových kontaktů i zpětná vazba od profesionálů, kteří budou práce hodnotit.

„Osobně jsem nezažil místo, kde by lidé byli do projektu více angažovaní. Za těch pár let, co jsem se soutěže měl tu čest zúčastnit, jsem zjistil, že se chci hlásit do Best in Design každý rok, co budu mít šanci, jen proto, abych mohl být součástí této skvělé ‚komunity‘,“ vyjádřil se Milan Florian Flíček, designér a výherce kategorie Fashion Design 2022.

Výsledky soutěže budou vyhlášeny v rámci festivalu Zlin Design Week, který proběhne 3.–10. 5. 2023. Celý festival již od roku 2015 pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a její studenti.

red