Grand Prix - Lada Semecká

Designblok 2022 ocenil svítidla i bytové doplňky. Zaujaly i udržitelné výrobky

Čtyřiadvacátý ročník Designbloku uzavřelo slavnostní předávání Cen Designbloku v neděli 9. října v kapli Sacre Coeur. Výjimečné projekty a instalace v osmi kategoriích zvolila poprvé nezávislá porota porota složená pouze ze zahraničních odborníků.

Ceny Designbloku prošly za svou historii několika proměnami a v rámci letošního festivalu debutovaly se zcela novým konceptem – porotou složenou čistě ze zahraničních redaktorů, kurátorů a profesionálů z oblasti designu a architektury v čele s prezidentkou Anne-France Berthelon, zodpovědnou za složení poroty a průběh hlasování.

Cílem ocenění je každoročně vyzdvihnout ze stovek vystavujících ty nejzdařilejší počiny v předem stanovených kategoriích napříč celým festivalem. Součástí Cen Designbloku je od roku 2021 také speciální Cena Veolia za udržitelný design se samostatnou odbornou porotou.

Oceněni studenti i známá jména

Mezi cenami nechybí ocenění studentských prací – letos nejvíce zaujala školní expozice studentů ČVUT FA ateliéru Jaroš/Bednář, která je součástí rozsáhlého projektu Bohemian Perfection. Cílem projektu Bohemian Perfection je zviditelňovat, oživovat a rozvíjet tradiční lidová řemesla a jejich produkty s přímou návazností na lokality, kde vznikají.

Nejlepší školní prezentace: FA ČVUT, Ústav designu - projekt Bohemian Perfection
Nejlepší školní prezentace: FA ČVUT, Ústav designu – projekt Bohemian Perfection | Zdroj: FA ČVUT

Ve značné konkurenci v kategorii nejlepší nábytek zabodovalo polské designérské duo Chmara.Rosinke s kolekcí OFIS (zkratka pro Office For Important Stuff, tedy Kancelář pro důležité věci). Tu definuje jasná geometrie předmětů určená proporcemi a prostorovou redukcí na archetypální tvary.

Best Furniture: chmara.rosinke6
Best Furniture: Chmara.Rosinke – kolekce OFIS | Zdroj: Designblok

Cenu za nejlepší svítidlo si odnesl nizozemský designér Richard Hutten s kolekcí svítidel Wheel a Tray pro firmu Japth. Za nejlepší bytový doplněk považovala porota novinku v portfoliu Clap Design – magnetický set smetáčku a lopatky, který pro českou značku navrhla etablované české studio Herrmann & Coufal.

Best Lighting Richard Hutten Wheel a Tray pro firmu Japth
Best Lighting: Richard Hutten – kolekce svítidel Wheel a Tray pro firmu Japth | Zdroj: Designblok

Titul nejlepší instalace designéra si odnesl Jiří Krejčiřík, který v tajuplné výstavě v Gabriel Loci ukázal sběratelskou kolekci komod, kabinetů, skříní, policových regálů a sochařsky pojatý kabinetní oltář pro značku FUTURO.

Best Designers Installation Jiří Krejčiřík for FUTURO
Best Designers Installation: Jiří Krejčiřík for FUTURO | Zdroj: Designblok, foto Tomáš Hercog

Z prezentací výrobců mezi porotou obzvlášť rezonovala interaktivní instalace Espirit, kterou pro značku RAVAK navrhlo duo Vrtiška & Žák.

Best Producer Installation: Ravak
Best Producer Installation: Ravak, design: Vrtiška & Žák | Zdroj: foto: Tomáš Hercog

Cenu za mimořádný počin – Grand Prix získala sklářská výtvarnice Lada Semecká.

Grand Prix - Lada Semecká
Grand Prix: Lada Semecká | Zdroj: Designblok, foto: Johanka Pošová

Cenu Veolia za nejlepší projekt udržitelného designu obdrželo mladé studio NOVA VITA. Projekt designérek Ivany Linderové a Dagmar Zvoníčkové Fredholm se věnuje rozvoji nových textur a materiálů tvořených z recyklovaných zdrojů, jako jsou použitý plast, tetrapak, piliny nebo rozličné recyklované plnivo do betonu. Konkrétní produktové kolekce jsou vytvářeny na míru jednotlivým klientům, čímž se autorky chtějí vyvarovat nadbytečné výrobě.

Veolia Sustainability Design Award: NOVA VITA
Veolia Sustainability Design Award: NOVA VITA | Zdroj: foto: Johanka Pošová

SEZNAM VÍTĚZNÝCH PROJEKTŮ:

Nejlepší školní prezentace: ČVUT FA – Ústav designu
Nejlepší nábytek: Chmara.Rosinke – kolekce OFIS
Nejlepší svítidla: Richard Hutten – svítidla Wheel a Tray pro Japth
Nejlepší bytové doplňky: Clap Design – smetáček a lopatka / design Herrmann & Coufal
Nejlepší instalace designéra: Jiří Krejčiřík pro FUTURO
Nejlepší instalace výrobce: RAVAK / design Vrtiška & Žák
Cena Veolia za nejlepší projekt udržitelného designu: NOVA VITA
Grand Prix (Cena za mimořádný počin): Lada Semecká

red