Pivovar Proud

Stará plzeňská elektrárna se postupně mění v chrám piva

Že se magii vaření piva na soutoku Mže a Radbuzy daří, je věc známá. Tekuté zlato z Plzně je světově proslulé. Zdejší minipivovar Proud jde ale svou vlastní cestou, a svou identitu rozvíjí i po architektonické stránce. Třeba tím, že svou chmelenou produkci zajišťuje z nově rekonstruované budovy staré elektrárny.

Městská jatka v Ostravě

Městská jatka v Ostravě se podařilo zachránit. Nově poslouží jako galerie

Záchrana památkově chráněných městských jatek v Ostravě je u konce, kolaudační rozhodnutí k užívání budovy bylo vydáno začátkem května, dva roky po zahájení stavebních prací, šest let od odkupu jatek městem Ostrava. Dokončovací práce na objektu sice budou ještě pár týdnů pokračovat, nyní se však na měsíc otevírají veřejnosti.

Drony z FEL ČVUT mapují kostel sv. Mořice

Drony v akci. Unikátní metoda skenuje gotický kostel v Olomouci

Fakulta elektrotechnická ČVUT vyvinula unikátní metodu zkoumání památek. Ačkoli jsou robotické drony už poměrně rozšířenou technologií pro mapování exteriérů historických objektů, k autonomnímu zkoumání jejich interiérů je podle dostupných informací českých památkářů ve světě využívá pouze tým doc. Martina Sasky.

Nová Cibulka - nová budova

Příroda na dosah ruky. Známe budoucí podobu dětského hospicu Cibulka

Vítězný návrh pro rekonstrukci usedlosti Cibulka vytvořilo studio Petr Hájek Architekti. V soutěžním architektonickém workshopu trvajícím 148 dní se na tom shodla osmičlenná odborná porota složená z odborníků na architekturu, zdravotnictví a sociální péči a ze zástupců Nadace rodiny Vlčkových.

Automatické mlýny nasvícené v ukrajinských barvách

Pardubické Automatické mlýny čeká rekonstrukce. Nyní poslouží uprchlíkům

Významná kulturní památka od architekta Josefa Gočára dlouhá léta chátrala. Winternitzovy automatické mlýny by však měly už letos dostat druhou šanci. Architekt Lukáš Smetana, který objekt koupil společně s manželkou, se však chystá pustit do rekonstrukce. Ještě předtím však budovu nabídl jako dočasné ubytování pro lidi prchající z Ukrajiny před ruskou invazí.

Usedlost Cibulka

Rekonstrukce usedlosti Cibulka začne už letos. Vznikne zde dětský hospic

Část usedlosti Cibulka v pražských Košířích, která desítky let chátrala, se pro veřejnost nastálo otevře už v průběhu roku 2023.  První bude zrekonstruovaný původní klasicistní domek zahradníka v těsné blízkosti veřejného parku. Do roku 2026 má být hotova hlavní část areálu, kde začne fungovat Středisko dětské paliativní péče s lůžkovým hospicem.

Vila Tugendhat slaví. Přesně před 20 lety byla zapsána na seznam UNESCO

Stalo se to na den přesně před 20 lety. 16. prosince 2001 byla na 25. zasedání organizace UNESCO ve finských Helsinkách na Seznam světového dědictví zapsána brněnská vila Tugendhat, která patří pod správu Muzea města Brna. Stala se tak dodnes jedinou památkou moderní architektury v České republice, která na něm figuruje. 

Zdroj Za Brno Foto Lucie Durcová

Problematika ochrany stavebních památek v ČR. Kde je problém a jak z něj ven?

Při pohledu na chátrající či demolované památkové objekty vyvstává otázka, co pro nás vlastně znamená naše architektonické dědictví. Nyní je otázka ještě aktuálnější, a to poté, co se na začátku roku začaly množit zprávy o tom, že by až 2 000 památek mohlo pozbýt ochranu kvůli tomu, že je úředníci zapsali na seznam památek, aniž by za ně byly prohlášeny.

Praha porodnice u Apolináře strana 2

Porodnice U Apolináře. Oprava a dostavba od Jiřičné vyjde na 4,5 miliardy.

Pražskou porodnici U Apolináře čeká rekonstrukce za 4,5 miliardy korun. Hotová má být v roce 2030, stavební práce začnou za čtyři roky. Opravy nemocnice, kde se ročně narodí kolem 4600 dětí, se uskuteční s minimálními omezeními provozu, jednotlivá pracoviště se budou stěhovat do přístavby, která vznikne jako první.