Hikone House: dům dvou tváří

Japonský řadový dům ve městě Hikone v prefektuře Shiga má svoji zvláštnost – sousedí se dvěma ulicemi - jedna lemuje pozemek z jihu, druhá ze severní strany. A touto skutečností se nechal při návrhu domu pro mladou rodinu inspirovat i architekt Yoshitaka Kuga z ateliéru Hearth Architects, známého svými projekty s přidanou hodnotou – vychází vždy z charakteru místa, dispozic pozemku a stavby jsou šité na míru budoucím obyvatelům. Tomuto domu vtiskl dvě tváře.

Protilehlé silniční komunikace znamenají dva možné a třeba diametrálně odlišné pohledy na pozemek a potažmo též na různorodé využití vnitřního prostoru domu. Yoshitaka Kuga rozdělil dispozici stavby na přední a zadní část.

V předním traktu, orientovaném k jihu, jsou situovány místnosti pro společný rodinný život – obývací pokoj, jídelna s kuchyní, k této části přiléhá také zahrada chráněná betonovou zdí. Společenská zóna je otevřená do krovu, světlík ve střeše přivádí do vnitřní otevřené dispozice přirozené denní světlo. Po schodech lze vystoupat do podkroví, kde je dětský pokoj, ložnice rodičů a veranda.

Domácí.
Plán domu.
Pohled z ulice.
V zadním traktu domu je místnost v japonském stylu, kde je možné odpočívat.
Velké okna přivádějí dostatek světla.
Pohled z ulice.
Obývací pokoj.
Jídelní část.

V zadním traktu domu je místnost v japonském stylu, kde je možné odpočívat. Tento prostor je opticky oddělený od hlavní hmoty domu a připomíná jakousi chatu, chráněné místo pro klidný oddech, vyhrazený prostor pro mír, ticho a meditaci.

Z této místnosti je prostřednictvím sady dřevěných dvoustranných dveří od podlahy ke stropu přístupná zenová zahrada v japonském stylu, před venkovním životem opět chráněná betonovou zdí při linii ulice na severní straně.

Harmonické výtvarné řešení

Ve vybavení interiéru převažuje dřevo, jako dekorační prvek bylo využito v obložení stěn, dřevěné jsou i pochůzné vrstvy podlahy, poskládané z palubek nebo čtverců do šachovnice. Jeho teplé tóny ladí s okrovou omítkou či keramickým obkladem stěn. Možnou jednolitost odstínů hnědé rozbíjí členitost vnitřního prostoru, sloupy, podhledy, přiznané konstrukční prvky krovu a podobně.

Jídelní část.
Jídelní část. | Source: Yuta Yamada

Zajímavé je i řešení exteriéru stavby. Rozdílnost fasád na opačných stranách je tak velká, že může vzbudit dojem, že jde o dva odlišné domy. „Tyto dvě podoby jsou symbolické, ale dobře zapadají do okolí,“ říká Yoshitaka Kuga.

Ano, obě tváře Hikone House se přirozeně integrují do příslušného uličního prostředí a působí jako jemný důkaz všestrannosti designu Hearth Architects. Ve výsledku je Hikone House navržen tak, aby v optimální míře poskytoval svým obyvatelům soukromí, ochranu před sluncem, přirozené světlo a čerstvý vzduch.

Hikone House
Návrh: HEARTH ARCHITECTS
Architekt: Yoshitaka Kuga
Lokalita: Shiga / Japonsko
Konstrukce: dřevěná
Počet podlaží: 2
Hrubá plocha: 183,00㎡
Datum dokončení: 2018
FOTO: Yuta Yamada
TEXT: Daniela Bartošová