Lindholmshamenské výškové domy 6
Galerie(9)

Lindholmshamnenské výškové budovy

Barevné hliníkové fasády jsou v každou denní dobu, dle dopadu slunečního svitu, jiné a tak přístavní čtvrť Lindholmshamnen ve švédském Göteborgu je na první pohled vždy trochu jiná.

Lindholmshamnen se mění, původní industrialita i cihlové stavby stále připomínají původní účel tohoto místa, ale moderní architektura se stále více rozrůstá a pohlcuje původní obytné domy i kancelářské budovy. Tradiční urbanistický ruch se tak stěhuje do nově vyprojektovaných ulic plných restaurací, kaváren a barů.

Lindholmshamenské výškové domy 7
Lindholmshamenské výškové domy 8
Lindholmshamenské výškové domy 3
Lindholmshamenské výškové domy 5
Lindholmshamenské výškové domy 2
Lindholmshamenské výškové domy
Lindholmshamenské výškové domy 4
Lindholmshamenské výškové domy 6

Klasické pojetí s novými materiály

Götebrorg se nepyšní výškovými budovami a když, jsou obyčejné, s bílou fasádou. Lindholmshamenské výškové domy jsou jiné – nejvyšší z nich má 16 pater a barvami přímo hýří. Fasády jednotlivých domů jsou ze stejného produktu – PREFA falcované šablony 29×29, ale použito je několik různých barev: tmavě zelená, světle šedá a cihlově červená. Tyto barvy novou čtvrť spojují jedním posláním.

Cihlově červená má připomínat původním přístavním šarm tohoto místa, světle šedá je pomyslným mostem se zbylou zástavbou Göteborgu a zelená poukazuje na zodpovědný přístup k přírodě. Nové budovy mají označení ekologických produktů „Nordic swan Ecolabel“.

Lindholmshamenské výškové domy 8

Solární panely umístěné na střeše vyrábí vlastní energii, dešťová voda je výhradně používána pro zavlažování přilehlé zeleně a zahrad. I při stavbě byly upřednostněny trvale udržitelné a ekologické produkty, proto byly vybrány i fasádní prvky PREFA Aluminiumprodukte, které jsou ekologické a z více než 90 % jsou vyráběny z recyklovaného hliníku.

Místo pro všechny

„Každá generace zde má místo,“ říká architektka Åsa Askergrenová a dodává: „v obytných domech je 133 bytů a apartmánů – od malých pro studenty, singels či seniory, až po největší, čtyřpokojové apartmány pro rodiny s dětmi. V nejnižší budově je i školka.“

Všechno nebo nic

Hlavním mottem rodinné firmy Daniela Erikssona, který vede klempířství svého otce, jež tuto firmu založil v roce 1970, je: všechno nebo nic. Původní malá firma se rozrostla na 25členný tým, který získává lukrativní zakázky.

Lindholmshamenské výškové domy 3

„Přesnost je velmi důležitá, zejména u fasády, na která je na rozdíl od střechy, ze země vidět každý detail,“ říká Daniela Erikssona a dodává: „Musí být dodržen kladečský plán a především, musí být zachována optická jednotnost. U pravidelných geometrických tvarů, kterými budovy v Lindholmshamnenu jsou, lidskému oku nic neunikne. Milimetrová odchylka u první řady se propíše do dalších vrstev a při kumulování nepřesností se u desáté řady projeví centimetrovou mezerou, což u výškové budovy s 16 patry je nepředstavitelné!“ Realizace probíhala od podzimu do jara, montáž tedy komplikovala zima i silný vítr. „Byl to vskutku zážitek, pracovat v zimě, ale s hliníkem děláme rádi – je dobře zpracovatelný a flexibilní a to i při nízkých teplotách,“ uzavírá Eriksson.

Lindholmshamenské výškové domy 2

Pro celkovou plochu cca 6000 m2 byly použity PREFA falcované šablony 29×29 v zakázkovém odstínu olivově zelená, dále standardní barevné odstíny světle šedá a P.10 cihlově červená – celkem jak 100 000 kusů jednotlivých šablon. Ve stejných barevných odstínech a ve stejné falcovací kvalitě byl použit svitkový plech Prefalz pro lemování oken, oplechování štítových hran. Odvodňovací prvky PREFA jsou dodány taktéž ve stejných barvách.

FOTOGRAFIE: Croce & WIR
ZDROJ: PR článek společnosti Prefa Aluminiumprodukte spol. s r.o.