Krymská 31: Do revitalizace pomezí Vinohrad a Vršovic se zapojili i místní

Společnost KKR Architektura s.r.o. dokončuje první fázi projektu revitalizace veřejného prostranství Tržíček. Projekt Krymská 31, z pera architektonického studia SAD, v první fázi vyplní jednu z proluk v patě ulice. Lokalitě přinese 93 bytových jednotek, téměř 500 m2 retailových ploch a v druhé fázi také náměstí Tržíček. Majitelé nových bytů se budou moct nastěhovat již začátkem příštího roku.

Oblast mezi Vinohrady a Vršovicemi není nadarmo dlouhodobě vyhledávanou lokalitou pro život. Vedle množství stylových podniků okolí nabízí širokou paletu aktivit a nespočet zelených ploch. Havlíčkovy sady ze západu, Heroldovy sady z východu a Bezručovy sady ze severu v podstatě vymezují prostor bloků okolí Krymské. Díky tomu je samotná parcela bytového domu Krymská 31 ze všech stran obklopena parky.

Krymská 31
náměstí Tržíček
náměstí Tržíček
Krymská 31
Krymská 31 interiér
Krymská 31 interiér
Mapa

Síla místní komunity

Zásahy do prostoru ulice Krymská je pro místní obyvatele citlivá otázka. A není divu. Vždyť díky nim se v průběhu posledních let okolí Krymské nastartovalo životem. Ve spolupráci s vedením Prahy 10 se podařilo zorganizovat nespočet sousedských akcí, které pomohly vytvořit prostředí bující pestrým komunitním duchem. Kromě nespočtu barů, restaurací a dílen se zde každoročně koná například událost Korso Krymská, která láká návštěvníky z celého města na příjemnou atmosféru plnou hudby, jídla a rodinné pohody.

Krymská 31
Krymská 31 | Zdroj: Atelier SAD

Projekt tudíž nemohl vzniknout jinak, než principem koordinované participace s místní komunitou a experty na zapojování veřejnosti do rozhodování. Výsledkem je návrh, který má v nejvyšší možné míře přispět ke kultivací území a pomoci k udržení silného komunitního života.

Revitalizace veřejného prostranství Tržíček

Na posílení lokality bude mít významný vliv zejména plánovaná revitalizace veřejného prostranství Tržíčku. Ta se odehraje spolu se zahájením výstavby druhého z objektů, nesoucí jméno Magnólia. Právě zde má totiž v budoucnu vzniknout další bytový dům s náměstím Tržíček, které bude uzpůsobeno pro pořádání farmářských trhů a komunitních oslav.

náměstí Tržíček
náměstí Tržíček | Zdroj: Atelier SAD

Plánovaná koncepce si dále klade za cíl vytvořit přístupné a prostupné prostranství se zklidněnou automobilovou dopravou. Důraz na prostor pro pěší podtrhne také přesunutí stávajících parkovacích míst okolí Tržíčku do podzemních garáží navržených staveb.

Krymská 31

Lokalita: Praha, Česko
Autor projektu: Atelier SAD
Počet bytů: 93
Velikosti bytů: 23 m2 až 90 m2
Plocha pozemku: 1.000 m2
Plocha retailu: 478 m2
Investor: Magnolia Invest s.r.o.
Developer: KRR Architektura a.s.
Plánované dokončení: Q1 2025