MiDO Harfa: Rezidence v pražských Vysočanech naváže na industriální éru

Metrostav Development spouští prodej bytů ve svém novém rezidenčním projektu na okraji Vysočan. Na pozemku bývalého industriálního areálu vznikne obytný soubor, který nabídne na 150 nejrůznějších bytových jednotek s privátním zeleným vnitroblokem. Stavební práce začnou v září letošního roku, k nastěhování bude MiDO Harfa připravena koncem roku 2026.

Nacházíme se v Praze, na samém pomezí Libně a Vysočan. Jak už samotný název jedné z přilehlých ulic napovídá, dříve se jednalo o industriální ocelářskou oblast. Dnes je tomu však jinak. Okolí je plné restaurací, kaváren a obchodů, ale také škol a zelených ploch. O občanskou vybavenost tedy opravdu není nouze.

MiDO Harfa
MiDO Harfa
MiDO Harfa
MiDO Harfa
MiDO Harfa
MiDO Harfa
MiDO Harfa
MiDO Harfa

Za zmínku stojí i napojení na tramvajové spoje a linku metra B. Nemohlo by tomu být jinak, vždyť dominantou lokality je O2 aréna a Galerie Harfa, která se svými 160 obchodními jednotkami představuje jedno z největších obchodních center v Praze.

Unikátní kompoziční řešení

S industriální historií pojí rezidenci kromě plánovaného vzhledu i původně průmyslový areál, který na parcele dosud stojí, a který má být kvůli projektu zdemolován. Kde neúnavně pracovaly stroje, bude v budoucnu prostor pro bydlení, zeleň a aktivní parter.

MiDO Harfa
MiDO Harfa | Zdroj: Metrostav Development

Zajímavostí je, že projekt MiDO Harfa se táhne napříč celým blokem vymezeným ulicemi Ocelářská a Drahobejlova. Ačkoliv se rezidence bude stavět v proluce, a je součástí stávající zástavby, bude mít k dispozici svůj vlastní vnitroblok. Autoři návrhu se proto rozhodli 150 bytových jednotek doplnit o privátní zenovou zahradu.

Čelo rezidence má tři odlišné charaktery. První část fasády jednoduše připomíná dnešní střídmou obytnou stavbu. Je bílá, s akcentem ve formě vložených lodžií a nejvyšším ustupujícím podlažím.

Fasáda druhé části naopak připomíná zaniklou éru industriálních Vysočan. Je v antracitové úpravě s dominantními ocelovými prvky, evokující předsazenou ocelovou nosnou konstrukci. Nejspíše se však jedná pouze o konstrukci estetického významu, vzhledem k energetickým požadavkům na stavby a nevhodnosti předsazené ocelové konstrukce z hlediska řešení tepelných mostů.

MiDO Harfa
MiDO Harfa | Zdroj: Metrostav Development

Třetí typ fasády naznačuje nadčasovost. Je zhotovena z plechových lesklých panelů. Za doprovodu vyšších ustupujících podlaží pak navazuje na výraznou šikmou plochu, která vytváří zajímavý prostorový dojem.

Skoro to až působí, jako by šlo o tři separátní stavby. Není tomu tak. Tento princip je oblíbený zejména u developerských projektů, kdy jejich velikost přesahuje měřítko okolních měšťanských domů. Fasády se jednoduše rozdělí, odliší se jejich vzhled, což zajistí iluzi oddělených užších objektů. S obdobným řešením se můžeme v Praze setkat například na Smíchově u projektu Smíchov City, nebo u obytného souboru Lihovar Smíchov.

Pestrá škála dispozičních řešení

Potenciální zájemce jistě překvapí široká paleta různých dispozičních řešení. Na výběr jsou například mezonety s privátními terasami, byty s lodžiemi, s balkony, nebo i byty s prostornými střešními terasami. Nejmenší jednotky se pohybují od 1+kk s 28 m2, komplexnější řešení pak zahrnují jednotky 4+kk, s více než 100 m2 obytné plochy v nejrůznějších úpravách. Standardní vybavení zahrnuje vinylové podlahy a několik odstínů keramických dlažeb a obkladů. Ti náročnější mají možnost si uzpůsobit materiálové řešení na míru dle vlastních představ.

MiDO Harfa

Lokalita: Vysočany, Praha
Počet bytů: 150
Dispozice bytů: 1+kk až 4+kk
Velikosti bytů: 28 až 128 m2
Počet garážových stání: 95
Plocha pozemku: 4.350 m2
Plocha retailu: 140 m2, 2x komerční jednotka v parteru
Investor: Rezident Park 13 s.r.o.
Developer: Metrostav Development a.s.
Plánované dokončení: Q3 2026