DSCN5690

Bezpečné balkony z desek CETRIS®

Výrazným prvkem na bytových domech jsou lodžie a balkony. A právě lodžie a balkony a především pak jejich pojetí a barevnost umí posunout celkový dojem z domu na docela jinou úroveň. Vzhled je ale přitom jenom jedním z mnoha důležitých požadavků, které musí výplň zábradlí splňovat.

Dozajista nejdůležitějším faktorem je splnění bezpečnostních předpisů. Bezpečnost a použitelnost výplní zábradlí na balkonech, terasách a lodžiích se posuzuje podle normy ČSN 74 3305 Ochranná zábradlí. Kritickou zkouškou je ověření spolehlivosti zábradelní výplně na účinky rázového zatížení.

Výrobce cementotřískových desek nabízí dvě různá montážní řešení zábradelních výplní z desek CETRIS® – tloušťky 10, 14 a 16 mm. Všechny tyto varianty byly úspěšně atestovány na hodnotu energie nárazu 250 J.

V prvním případě je deska CETRIS® přikotvena vruty s viditelnou hlavou k rámu s vnitřními výztuhami. V tomto případě nově vyhoví již deska CETRIS® tloušťky 14 mm.

Ve variantě se skrytým kotvením je deska CETRIS® olištována – vložena do F profilu, který je k rámu přikotven nýty. K vnitřní svislé výztuži je deska CETRIS® přilepena lepidlem (DenBraven Mamut Glue High Tack).

Z obou podhledových stran není tedy patrný žádný viditelný kotevní prvek. Rázu odolala deska CETRIS® tloušťky 16 mm zajištěná vnitřní výztuhou s osovou vzdáleností 625 mm a nově i deska CETRIS® tloušťky 10 mm, přilepená v ploše k vnitřním výztuhám s osovou vzdáleností 420 mm.

DSCN5687
Source: CIDEM Hranice

Při realizaci výplní zábradlí z desek CETRIS® je nutno dodržet shodné zásady jako při
fasádních aplikacích:

  • desky se kladou se spárou min. šířky 5 mm (při použití desek CETRIS® délky až 3 350 mm se spára rozšiřuje na 10 mm)
  • v desce CETRIS® je předvrtaný otvor (průměr předvrtání 8 mm pro desku o rozměru do
    1 600 mm, průměr předvrtání 10 mm pro desku o rozměru nad 1 600 mm)
  • pro kotvení se užívají šrouby s podložkou a těsnicí gumou nebo nýty
  • poloha krajního šroubu / nýtu od svislé hrany je min. 30 mm, od vodorovné hrany min. 70 mm, maximální vzdálenost vrutů ve směru svislé podpory je 400 mm.

Před ukončením je výstavba první etapy obytných domů developerského projektu Rezidence Kačírkova v Opavě. Výplně zábradlí balkonů, které jsou dominantou objektů, jsou vytvořeny z desek CETRIS® LASUR.

Uchycení cementotřískovým desek s lazurovací povrchovou úpravou je řešeno nýty do ocelového rámu zábradlí. Ze vzorkovnice dvanácti unikátních barevných odstínů byl zvolen nejtmavější antracitový odstín s označením CETRIS® LASUR 007. Realizaci balkónových zábradlí provedla firma NEOPLAST spol.s.r.o.

DSCN5681
Source: CIDEM Hranice

Samotná výplň zábradlí může být provedena ze základního typu cementotřískové desky – CETRIS® BASIC a na stavbě pak opatřena povrchovou úpravou. Výrobce desek nabízí i typy s provedenou povrchovou úpravou – desky CETRIS® FINISH, CETRIS® LASUR a CETRIS® DEKOR.

Lícové strany a hrany desek CETRIS® FINISH jsou povrchově upraveny fasádní barvou v odstínech dle vzorkovnice RAL či NCS. Desky CETRIS® LASUR mají hladký povrch a jsou opatřeny základním podnátěrem a finálním probarveným lazurovacím lakem ve 12 odstínech dle vzorkovnice výrobce.

Sortiment cementotřískových desek CETRIS® s povrchovou úpravou doplňuje typ CETRIS® DEKOR – cementotřísková deska s povrchem z mozaikové dekorativní omítky.

Vytvrzená omítka vytvoří pružnou, otěruvzdornou a pro vodní páry propustnou vrstvu s nízkou náchylností k tvorbě solí na povrchu. Zároveň však zabraňuje pronikání vody do konstrukce. Omítkovina je odolná vůči působení povětrnostních vlivů a UV záření. Vytvořenou povrchovou úpravu je možné omývat proudem vody, popřípadě vody s přídavkem saponátů.

Omítkovina je nanesena na lícové (podhledové) straně, může být provedena ve 4 barevných odstínech dle vzorkovnice desek CETRIS® DEKOR. Pro všechny desky CETRIS® s povrchovou úpravou platí, že rubová strana je ošetřena ochranným základním nátěrem, který může být proveden v bílém odstínu.

Vzorník desek, podrobné informace o zmíněných zkouškách i novinkách se dozvíte na www.cetris.cz

ZDROJ: PR článek společnosti CIDEM Hranice, a.s.