Podkrovní loftový byt je světlý i bez fasádních oken

522095 01 16.11.2019 triha trnava3432 2
Zdroj: Iva Štarman

Jednopokojový loftový nájemní byt městského charakteru vznikl pod střechou novostavby v centru Trnavy. Zadáním investora byl moderní nadčasový byt k pronájmu, který bude funkční a snadno udržovatelný. Návrh proto kladl důraz na univerzálnost a jednoduchou údržbu pro nájemníky. Architekti se zaměřili hlavně na multifunkčnost a správné využití každého metru čtverečního.

Podkrovní mini-loft má výhradně střešní okna, celý prostor dostatečně prosvětlilo pět oken Velux. Pro dosažení otevřeného charakteru byla odstraněna původní dělící příčka v předsíni. V jediné obytné místnosti se tak integruje předsíň, kuchyň, jídelna, obývák i ložnice. Příjemnou předností bytu je prostorná samostatná koupelna s vlastním oknem.

Prostor, světlo a samozřejmě rozloha nasměrovaly architekty k zařízení bytu po jeho obvodu. Toto nanejvýš praktické řešení v sobě zahrnuje i dostatek úložného prostoru a potlačení stísněného dojmu ze střešní šikminy. Jádro bytu tak zůstává vzdušné a průchodné.

522083 01 16.11.2019 triha trnava3498 2
Source: Iva Štarman

Spací kout je od zbytku místnosti opticky oddělen lamelovým paravánem, který z druhé strany slouží předsíni jako věšák. Veškerý nábytek je atypický a vyráběný na míru. Hlavní důraz byl kladen na kvalitní zpracování s moderními, snadno udržovatelnými materiály, v kombinaci s moderní technologií.

Úsporná logická dispozice, minimalistický design a množství skrytých nik pro lednici, oblečení nebo na pračku v koupelně pomáhají malometrážní byt prostorově a vizuálně nepřesytit. V tomto směru dobře spolupracují také světlé povrchy z lehce udržovatelného melaminu, které jsou doladěny petrolejovým barevným akcentem.

522085 01 16.11.2019 triha trnava3489 2
Source: Iva Štarman

Jedinečný výraz bytu dotváří terazzová struktura s jemným zrnem – v koupelně aplikovaná na obkladu a v obytné místnosti ve formě umývatelné tapety a konferenčních stolků. Laminátová podlaha v dubovém dekoru se stromečkovým vzorem odkazuje na staroměstský byt.

Interiér byl realizován výrobcem nábytku a subdodavatelskými firmami, s nimiž architektonické studio úzce spolupracuje. Všechny požadavky a představy tak bylo možné dotáhnut do nejmenšího detailu. Interiér byl řešen komplexně včetně doplňků a dekorací.

522107 01 16.11.2019 triha trnava3380 2
Source: Iva Štarman
Autoři návrhu a realizace: triha s.r.o.
Projekt a realizace: 2019
Plocha: 39 m²
Foto: Iva Štarman