Multifunkční hala Brno

Brno zahájí stavbu multifunkční haly. Bude ji splácet do roku 2050

Výstavba multifunkční haly Arena Brno téměř za šest miliard korun začne dnes symbolickým poklepáním základního kamene na brněnském výstavišti poblíž pavilonu Z. Město na stavbu využije půjčku 2,2 miliardy korun od České spořitelny.

Hala je největším strategickým projektem města, přípravy začaly v roce 2019. Hala pro 13.000 diváků má sloužit primárně hokejové Kometě, ale i pro pořádání různých akcí.

Jedním z posledních kroků nezbytných k zahájení stavby bylo potvrzení Evropské komise, že lze halu stavět s podporou veřejných zdrojů. Město jej získalo v červenci. Na stavbu využije i dotaci půl miliardy korun. Od Národní sportovní agentury získá 300 milionů a 200 milionů od Jihomoravského kraje.

Přeplatí skoro 2 miliardy na úrocích

Zbylé náklady musí pokrýt z vlastních zdrojů, tedy z rozpočtu a úvěru. Při schvalování úvěru zastupitelstvem radní Petr Kratochvíl (ODS) řekl, že v částce 5,76 miliardy na stavbu je miliardová rezerva. Úvěr od spořitelny bude město splácet do roku 2050. Úrok činí 4,87 procenta, město tak přeplatí půjčenou částku o 1,7 miliardy korun.

Brno chtělo, aby halu provozoval soukromník, který s městem uzavře nájemní smlouvu a bude mu každoročně odvádět smluvenou částku. Nikdo takový se nenašel. Proto magistrát rozhodl, že provoz zajistí nová městská společnost Arena Brno, která bude podle potřeby nabírat zaměstnance. Proti stavbě haly za současných podmínek se vymezovala opozice.

Hala má mít dvě podzemní a šest nadzemních podlaží. Zastavěná plocha bude téměř 16.700 metrů čtverečních. Obestavěný prostor bude 475.000 metrů čtverečních. Kapacita haly bude až 13.300 míst.

red