Nové decentrální větrací jednotky s rekuperací tepla a vlhkosti
Galerie(3)

Nové decentrální větrací jednotky s rekuperací tepla a vlhkosti

Společnost Zehnder, specialista na výrobu designových radiátorů, stropních sálavých systémů a komfortního větrání s rekuperací tepla, představila v letošním roce hned dvě nové decentrální větrací jednotky s rekuperací tepla Zehnder ComfoAir 70 a ComfoSpot 50, které lze instalovat bez potrubních rozvodů s minimální náročností, a přesto umožňují využívat předností komfortního větrání.

Instalují se přímo na obvodovou zeď a nevyžadují žádné potrubní rozvody. Čerstvý vzduch se nasává a vydýchaný odvádí pouze jedním otvorem ve zdi. Představují ideální řešení pro malé bytové prostory nebo provětrání a vyřešení problémů s plísněmi v jednotlivých vlhkých místnostech. Hodí se nejen pro rekonstrukce, ale mohou být rovněž velmi flexibilně navrženy do novostaveb. Ve velkých bytech můžeme využít několik jednotek.

Optimalizace vlhkosti vzduchu. Jedná se o první decentrální větrací jednotky, vybavené výjimečným entalpickým výměníkem ke zpětnému získávání nejen tepla, ale také vlhkosti. Příjemně zvlhčují vzduch v zimě a zabraňují vzniku kondenzátu. Membrány zabraňují přenosu plísní a množení bakterií, lze je snadno vyčistit propláchnutím výměníku vodou a tak zabezpečit vysokou účinnost rekuperace i po mnoha letech. Větrací jednotky s entalpickým výměníkem pracují bez omezení až do –5°C. V rozmezích T mezi –5°C a –15°C je automaticky aktivována protizámrazová ochrana jednotek, zabraňující jejich zamrznutí.

Zehnder ComfoAir 70

Zehnder ComfoAir 70

… decentrální větrací jednotka bez potrubních rozvodů

Prvotřídní decentrální větrací jednotka Zehnder ComfoAir 70 s rekuperací tepla a vhkosti trvale zabezpečuje čerstvý čistý vzduch pro jednu místnost nebo malý 2pokojový byt. Čerstvý vzduch se dodává a vydýchaný odvádí pouze jedním otvorem ve zdi o ø 280 mm a tloušťce 280–600 mm, k provozu je zapotřebí el. přívod 230 V. ComfoAir 70 umožňuje napojení druhé místnosti. Např. se může instalovat v obývacím pokoji, do kterého přivádí v závislosti na ročním období ve výměníku předehřátý nebo ochlazený vzduch. Plochým potrubím Zehnder flat51 o výšce pouhých 51 mm, integrovaným do zdi, se propojí s kuchyní, odkud se nasává vlhký vydýchaný vzduch. Mikroventilací bez průvanu a víření prachu se provětrají obě místnosti.

Jednotka Zehnder ComfoAir 70 má elegantní design a nízkou hlučnost – při objemu vzduchu 40 m³/h pouhých cca 23 dB(A). Je snadno obsluhovatelná LED displejem. Čtyři volitelné úrovně větrání a funkce vypnutí zajišťují ideální výměnu vzduchu. Displej upozorňuje na potřebu výměny filtrů. Velkoryse dimenzovaný entalpický výměník zajišťuje využití až 89 % tepla a 71 % vlhkosti z odváděného vzduchu. Zehnder ComfoAir 70 může za hodinu vyměnit až 65 m³/h vzduchu a hodí se do prostor o ploše do ca 65 m2. Má rozměry 660 x 440 x145 mm. V prodeji již od 01/2015.

//Zehnder_CSY_Katalog_ComfoAir_70_CZ.pdf>Katalog Zehnder ComfoAir 70

Zehnder ComfoSpot 50

Zehnder ComfoSpot 50

… nová decentrální větrací jednotka jen o málo větší než ventilátor

Decentrální větrací jednotka Zehnder ComfoSpot 50 pro větrání jednotlivých místností nebo malých bytů potřebuje k instalaci pouze vyvrtání otvoru ve zdi o ø 340 mm a el. přívod 230 V. Do vyvrtaného otvoru se vloží montážní trubka, která se dá libovolně zkrátit pro tloušťky stěn od 350 do 600 mm. Do ní se napevno zasune těleso jednotky z EPP, ve kterém je umístěna veškerá technika včetně entalpického výměníku. Na fasádě jakož i v obytném prostoru je vidět pouze nenápadný krycí panel o rozměrech 376 x 380 x 50 mm, který se dá nalakovat a tím opticky přizpůsobit prostředí. Ve vnitřním krycím panelu je integrováno ovládání jednotky, pomocí kterého lze volit ze čtyř rychlostí větrání nebo jednotku vypnout. Displej upozorňuje na potřebu výměny filtrů, které mohou být uživatelem bytu snadno a bez nářadí vyměněny. Jiná údržba není nutná. Zabudovaný entalpický výměník je v oblasti decentrálních jednotek výjimečný a umožňuje zpětné získání až 82 % tepla a 78 % vlhkosti.

Zehnder ComfoSpot 50 může za hodinu vyměnit až 55 m³/h vzduchu a hodí se do prostor o ploše do ca. 45 m2. Přitom pracuje extrémně tiše: v 3metrové vzdálenosti činí hladina hluku jednotky při dodávaném objemu vzduchu 30 m³/h pouhých cca 25 dB(A), čímž je úroveň hluku větrací jednotky pod hodnotou všeobecné slyšitelnosti. Větrací jednotka má nízké provozní náklady: příkon cca. 5 Watt při 2. rychlosti větrání, tj. náklady na spotřebu el. energie jsou nižší než 300 Kč / 11 Eur za rok. V prodeji od 4.Q.2015.

//Zehnder_CSY_Katalog_ComfoSpot_50_DE.pdf>Katalog Zehnder ComfoSpot 50

www.zehnder.cz

ZDROJ: PR článek společnosti Zehnder Group Czech Republic s r.o.