Galerie(3)

Czech Design Week v září opět zavítá do pražského Mánesu

Pražská ikona funkcionalismu, budova Výstavní síně Mánes, bude letos v září opět hostit současnou tvorbu designérů a umělců nejen z Česka. Festival Czech Design Week zde ve dnech 7. až 10. září představí kolekce a díla více než 120 designérů, studií či značek, kteří pracují s aktuálními trendy.

Nástěnný objekt designérky Kataríny Nábilkové. Foto Anna Pleslová
Váza designérky Ursuly Futury ve společnosti skleněných stolků designéra Johana Pertla. Foto Anna Pleslová
ZDLAU0~P

K příležitosti završení první dekády festivalu se návštěvníkům poprvé představí také výstava New Generation, která ukáže výběr unikátních kolekcí navržených nejmladší generací designérů z řad studentů, absolventů a nových objevů z uměleckých škol. Vizuál letošního ročníku vytvořil slovenský malíř a grafik Stanislav Ondruš.

Do budovy Výstavní síně Mánes zavítá festival už po druhé. Ikonický funkcionalistický prostor vznikl na přelomu 20. a 30. let minulého století podle návrhu architekta Otakara Novotného pro Spolek výtvarných umělců Mánes.

Po roce tak do Mánesu, který hostil velikány českého i světového výtvarného umění, opět zavítají přední designéři nejen české scény. Už loňský ročník totiž potvrdil, že jejich současná tvorba, která často pluje na hranici mezi designem a uměním, patří i do tohoto galerijního prostoru.

Figurky Tititi, které tvoří Tereza Talichová.
Figurky Tititi, které tvoří Tereza Talichová. | Zdroj: Foto Anna Pleslová

Významnou část vystavujících letos tvoří studenti a čerství absolventi uměleckých škol, kteří se představí skrze New Generation. „Festival Czech Design Week se během let vyprofiloval v designovou přehlídku, jež klade důraz na objevování a podporování nových objevů na poli českého designu.

Výstava New Generation je tak přirozeným vyústěním těchto snah, kdy veřejnosti k příležitosti našeho desátého ročníku chceme ukázat, že se vyplatí dlouhodobě sledovat to, co naše nejmladší generace designérů vytváří,“ uvedl ředitel festivalu Lukáš Pipek.

Festival Czech Design Week během čtyř zářijových dní nabídne ve Výstavní síni Mánes pravidelný výběr současné tvorby českých i zahraničních designérů, studentů, značek a studií, a to formou panelových instalací, které v prostoru vytvoří několik desítek pomyslných designových pokojíčků.

Návštěvníci tak mohou kromě možnosti shlédnout aktuální designovou tvorbu naživo vidět to, jak jsou jednotlivé kolekce zasazené do interiérů.

Mísa z kolekce Royal Marika značky Klimchi, kterou navrhl František Jungvirt.
Mísa z kolekce Royal Marika značky Klimchi, kterou navrhl František Jungvirt. | Zdroj: Foto Anna Pleslová

Přítomné budou také všechny obory designu: od interiérového a produktového designu přes sklo, keramiku, módu a šperk až po například grafiku či vizuální tvorbu.

S desetiletým výročím jubilejní Czech Design Week X spojí i svůj doprovodný program. Ten se zaměří jak na uplynulou dekádu v českém designu, tak na jeho budoucnost s důrazem na trendy a výzvy, se kterými se český design bude potýkat. V rámci doprovodného programu ale nebude chybět celé spektrum nejrůznějších přednášek, debat či workshopů s cílem přivítat na festivalu co nejširší publikum a také ukázat, že design i umění je tu pro každého bez výjimky a bez předsudků.

Vázy studia Z hlíny květ, které vytváří Kristýna Švábenská.
Vázy studia Z hlíny květ, které vytváří Kristýna Švábenská. | Zdroj: Foto Anna Pleslová

Festival Czech Design Week proběhne od čtvrtka 7. do neděle 10. září 2023. Výstava New Generation se po festivalu veřejnosti ukáže také o týden později, v pátek 15. a sobotu 16. září, v budově Technologického centra UMPRUM během přehlídky We’re Next, která představuje ty nejinovativnější mladé módní návrháře a studenty vysokých škol.

Český design v září zavítá i na zahraniční přehlídku London Design Fair, která je letos hlavním zahraničním partnerem Czech Design Weeku a která se uskuteční o dva týdny později, od 21. do 24. září 2023 v londýnském Truman Brewery.

ZDROJ: PR článek Jakub Dulínek, Czech Design Week