Designblok 2022

Designblok odhaluje vizuál 24. ročníku s tématem LES

Čtyřiadvacátý ročník Designbloku, největší přehlídky designu ve střední Evropě, proběhne od 5. do 9. října 2022. Hlavními výstavními prostory budou smíchovský komplex Gabriel Loci a Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.

Vizuál festivalu, který je tradičně dílem fotografa Salima Issy a grafické designérky Martiny Černé, zachycuje vášnivou interakci mezi přírodou, člověkem a organickými strukturami z dílny studia MY DVĚ. Pod taktovkou jejich autorek, designérek Moniky Matějkové VeronikyWatzkové, se promění rovněž centrální prostor festivalu, zvaný Designérie.

Ústředním tématem letošního Designbloku je LES. Téma reflektuje nejen využití přírodních materiálů a tradičních řemeslných technik, ale také akutní environmentální otázky. „Les je zdrojem života. Díky rostlinám můžeme dýchat, zeleň je nejpřirozenějším zlepšovatelem našeho každodenního prostředí. Les je také zdrojem materiálů, chrámem odpočinku, rájem houbařů, zdrojem inspirace umělců i kutilů, strašidelným i magickým pohádkovým místem. Vůně lesa, mokré země, listí, jehličí, lučních květin je důvodem proč jít dál, říká ředitelka festivalu Jana Zielinski.

Designérie jako krajinná struktura

V duchu tématu vzniká každoročně také ústřední instalace festivalu – Designérie. Jejího návrhu se letos ujaly designérky Monika Matějková a Veronika Watzková ze studia MY DVĚ, které se ji rozhodly proměnit v abstrahovanou krajinnou strukturu odkazující k rozmanitosti přírody a jejímu soužití s člověkem.

Fragmenty budoucí Designérie si po boku skutečného lesa a lidských postav zahrály hlavní roli v letošním vizuálu. Momenty symbiózy zachytil pod kreativním vedením Jiřího Macka fotograf Salim Issa a výslednou grafickou stránku zpracovala Martina Černá ze studia Imagery.

Divoké segmenty organických tvarů a struktur jsme se rozhodli vzít přímo do lesa, aby mohly ožít svým vlastním životem. V jejich okolí se začaly objevovat a zase mizet lidské postavy podobně jako divoká zvěř. Svými pohyby následovaly poryvy větru jako větve v korunách stromů a rozehrály tak vášnivou hru evokující úzký vztah člověka a přírody. Ačkoli stále častěji hovoříme o důležitosti ochrany přírody, ekologii a nutných změnách v přístupu člověka k okolní krajině, často nabýváme dojmu, že se nás toto téma osobně netýká. Shodneme se, že máme les rádi, ale vnímáme se jako jeho součást? Uvědomujeme si, že jsme jako jedinci nedílnou složkou celého ekosystému? Na vizuálu letošního festivalu rozhodně ano. A já věřím, že stejná vášeň, energie a touha po objevování možností, jak posouvat svět k lepšímu, bude všudypřítomná také na 24. Designbloku, popisuje Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku.

Dějištěm festivalu budou na podzim opět dva hlavní výstavní domy. Gabriel Loci se zaměří především na prezentaci novinek mezinárodních značek, výrobců, designérů a designérských studií. V bývalém konventu se odehraje také další ročník mezinárodní výstavy Diploma Selection, tematicky laděný ústřední prostor Designérie anebo diskuzní stage pro doprovodný program, přednášky designérů, partnerů festivalu a zahraničních hostů.