Salon dřevostaveb se vrací. Na přehlídku udržitelné architektury ze dřeva dorazí světoví architekti

Oberholz
Zdroj: Salon dřevostaveb

Už poosmnácté v Praze proběhne Salon dřevostaveb, festival současné dřevěné architektury, který klade důraz na udržitelnost. Součástí bude řada přednášek - vystoupí například Reiulf Ramstad, s nímž nalezenete rozhovor v aktuálním ASB 1/2023, nebo Helmut Dietrich, jehož realizace městské čtvrti ze dřeva naleznete tamtéž. Spolu s festivalem se koná i venkovní výstava s umělecky pojatou instalací na piazzettě Národního divadla.

Letošní ročník Salonu dřevostaveb odstartuje ve středu 19. dubna slavnostním zahajovacím a přednáškovým večerem v Centru architektury a městského plánování (CAMP). Hlavní přednášky budou patřit norsko-dánskému ateliéru Reiulf Ramstad Arkitekter a rakouskému studiu Dietrich Untertrifaller Architekten.

„Salon dřevostaveb je tradiční festival a výběrová přehlídka současné dřevěné architektury v Česku a na Slovensku. Je centrem osvěty v oblasti moderní a kvalitní udržitelné architektury ze dřeva, kterou chceme díky výstavě v centru Prahy dostat blíž běžným lidem. Chceme však také propojovat architekty, developery, investory, realizační a produktové firmy, politiky a zástupce legislativy spojené s dřevostavbami,“ popisuje Pavel Horák, architekt a zakladatel Salonu dřevostaveb.

Dřevěná architektura v centru Prahy

Ve středu 19. dubna začne také venkovní výstava kurátorského výběru nejzásadnějších architektonických počinů v oblasti dřevostaveb v Česku a na Slovensku za období posledních dvou let. Přinese rovněž příklady větších budov dřevěných realizací ze zahraničí.

Výstava na piazzettě Národního divadla
Výstava na piazzettě Národního divadla | Zdroj: Salon dřevostaveb

„Výstava je koncipovaná jako atraktivní dřevěná instalace monumentálního měřítka, která kromě toho, že představuje tu nejzajímavější dřevěnou architekturu, také oživuje veřejný prostor a nabízí kolemjdoucím relaxační zážitkovou zónu,“ popisuje Magdalena Deverová, koordinátorka projektu. Na piazzettě Národního divadla výstava potrvá až do 17. května 2023.

Autorem návrhu této instalace je architekt Tomáš Bém, který v ní zhmotnil ideu geneze dřeva – divák prochází koridorem ze surového materiálu dřevěných hranolů až k zastřešené vyhlídce s možností posezení. Projekt, který ovládne a provoní celý prostor náměstí Václava Havla, si předsevzal za cíl vnést téma udržitelné architektury přímo do centra Prahy. Stane se místem setkávání a inspirace pro odpovědný životní styl.

Zahajovací přednáškový večer Salonu dřevostaveb
Zahajovací přednáškový večer Salonu dřevostaveb | Zdroj: Salon dřevostaveb

Chystá se přehlídka i ročenka

Široké veřejnosti je otevřená také událost nazvaná Den dřevěné architektury konající se 20. dubna v proskleném sále v přízemí Nové scény při piazzettě Národního divadla. V rámci celodenní akce bude oficiálně zahájena venkovní výstava, pokřtěna Ročenka dřevěné architektury i uvedena prezentace vybraných projektů výstavy v rámci Mozaiky architektů. Den dřevěné architektury je otevřenou příležitostí, kde mohou všichni zájemci o dřevěnou architekturu zdarma nabrat inspiraci. Součástí bude také přehlídka klíčových produktů, nových technologií v oblasti dřevostaveb a na závěr networking.

A stejně jako každý rok i letos v rámci Salonu dřevostaveb vyjde Ročenka dřevěné architektury se zmíněným výběrem staveb, články a rozhovory s výraznými osobnostmi architektury tuzemské i zahraniční scény.

Mediálním partnerem Salonu dřevostaveb je časopis ASB.

red