Deisgnblok 2022

Startuje 24. Designblok. Letos zve do lesa plného designu, řemesel a moderních technologií

Čtyřiadvacátý ročník Designbloku, největší středoevropské přehlídky designu a módy, s tématem LES proběhne od 5. do 9. října 2022 ve dvou výstavních prostorech: Gabriel Loci v Holečkově ulici a Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Novinky představí přes 178 vystavujících z řad etablovaných firem, značek, studií, nezávislých tvůrců, talentovaných nováčků i mezinárodních hvězd.

Bohatý program nabídne také řadu speciálních výstav věnovaných českému sklu a porcelánu, současnému ukrajinskému designu, rodinnému podnikání i progresivní studentské tvorbě. V rámci festivalu se po celé Praze otevře také řada showroomů, prodejen a ateliérů.

Pod společným tématem LES se letošní Superstudio i Openstudio mění na unikátní ekosystém, v němž hrají prim tradiční i nové experimentální materiály, smysluplnější produkce, mezioborová spolupráce i nejvyšší estetické standardy. Vystavující se v rámci nových kolekcích a instalací soustředí nejen na reflexi posledních světových trendů v oblasti designu, módy, ale také důležité environmentální a společenská témata.

Designérské studio Qubus slaví dvě dekády od založení velkolepou instalací; automobilka Hyundai, hlavní partner pečující o ekologickou a udržitelnou mobilitu festivalu, přivezla na letošní Designblok revoluční IONIQ 6; firma Konsepti odhaluje kolekci sedacího nábytku legendární italské firmy Moroso, která vznikla ve spolupráci se švédských studiem Front a dánským výrobcem udržitelných textilií Kvadrat a Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze prezentuje inkluzivní projekt „Unique Client“, který vnímá člověka jako jedinečnou fyzickou a psychickou bytost a posouvá tak vnímání designu od zboží po personifikovanou službu.

Hravá oáza

Místo setkávání, kavárna, přednášková Reflex Stage, hřiště – pulzující srdce Designbloku, zvané Designerie, se v proskleném ambitu Gabriel Loci letos pod taktovkou designérek Moniky Matějkové a Veroniky Watzkové ze studia MY DVĚ a za pomocí recyklovaných materiálů proměnilo na hravou oázu inspirovanou podhoubím, kde návštěvníci mohou kontemplovat a vzdělávat se.

Reflex Stage nabídne přes třicet tematicky laděných edukativních přednášek a diskuzí z oboru designu, architektury, ekologie a dalších. Jedním z témat bude například greenwashing v architektuře. Kompletní doprovodný program najdete na stránkách designblok.cz.

Designblok 2022
Designblok 2022 | Zdroj: Tomáš Hercog

Prostor dvou pater Uměleckoprůmyslového musea patří výhradně tvůrcům a firmám s českými kořeny. Součástí druhého hlavního dějiště festivalu je rovněž pokračování výstavy Rodinné stříbro pořádané ve spolupráci s magazínem Forbes, výstava současného porcelánu Terra Alba a expozice sběratelského designu Art House v podobě umělecké intervence do výstavy historické sbírky skla Vojtěcha Lanny.

Hvězdné osobnosti designu

Do Praze se po dvou pandemických ročnících vrací mezinárodní hosté. Mezi vystavujícími je legenda produktového designu Richard Hutten, přední nizozemské studio Toer i polské duo Chmara.Rosinke věnující se experimentálnímu pojetí kuchyní.

Do poroty cen Designbloku a Diploma Selection usednou i letos přední osobnosti světové designové scény jako umělecký ředitel Giulio Cappellini, galeristka Rossana Orlandi, ředitelka uměleckoprůmyslového muzea v Hamburku Tulga Beyerle, londýnská kurátorka Lina Kanafani, členka organizačního týmu milánského Salone del Mobile Annalisa Rosso, kurátorka newyorského MoMA Juliet Kinchin a další.

Ceny Designbloku vstupují do 24. ročníku festivalu s novým konceptem – porotou složenou čistě ze zahraničních redaktorů složenou z oblasti designu a architektury a prezidentkou Anne-France Berthelon zodpovědnou za složení poroty a průběh hlasování. Cílem cen je vyzdvihnout ze stovek vystavujících ty nejzdařilejší počiny v kategoriích nejlepší instalace výrobce, designéra, školní prezentace, nábytek, svítidla, bytové doplňky a Grand Prix (Cena za mimořádný počin). Vítěze Cen Designbloku vyhlásí organizátoři v neděli 9. října v rámci slavnostní galavečeře.

red