Architektonický cirkus
Galerie(33)

Architektonický cirkus

„Architektura je denní hmotný chléb.
Architektura, měšťanský salón ba i Kristův chlév.
Architektura, na nočním stolku lampa,
architektura, v lese celta trampa.
Architektury se celý život nezbavíš.
Nakonec náhrobek ti děti postaví.“
David Vávra, 7. 11. 2016

Ve stylově alternativním prostředí chrámu kreativity známém pod názvem Jatka 78 proběhlo v pondělí 7. 11. slavnostní předávání cen prvního ročníku České ceny za architekturu. 475 přihlášených, 63 nominovaných, 8 finalistů, jeden vítěz. V Jatkách se během pondělního večera tetelil mix napětí a nadšení. Kdo očekával tradiční várku nudy a nezáživnosti, které jsou na akcích podobného typu častými hosty, nedočkal se. Galavečer první České ceny za architekturu nepřinesl pouze přehlídku špičkové architektury, ale také skvěle a originálně komponovaný kulturní zážitek.


Večerem provázela Anna Polívková, architektonicky laděnými básněmi okořenil předávání cen David Vávra, nadšení publika sklidili také akrobaté ze souboru Cirk La Putyka. Ti zahájili program vystoupením secvičeným speciálně pro tento večer. Pod jejich rukama vyrostl před zraky diváků provizorní dům ze štaflí a fošen, na kterém pak předváděli adrenalin probouzející kreace plné ladnosti a elegance. Svůj akrobatický um pak La Putyka ukázala ještě několikrát, v průběhu představování jednotlivých finalistů i na závěr večera.

Novostavby i rekonstrukce
Do finále České ceny za architekturu postoupila široká škála projektů. Porotu nadchla dvě díla architekta Josefa Pleskota – rozsáhlé úpravy industriální oblasti Dolních Vítkovic (AP atelier, 2015) a revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli (AP atelier, 2014). Finalisty prvního ročníku České ceny za architekturu jsou také dvě výrazné novostavby – klášter Nový Dvůr (Atelier Soukup Opl Švehla, 2014) a Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí (Petr Hájek Architekti, 2014). Za dvě velmi zdařilé rekonstrukce mezinárodní porota považuje úpravy vily Tugendhat v Brně (Archteam a RAW, 2012) či Tři věže – zateplení obecních budov s urbanistickým přesahem v Líbeznicích (Atelier M1 architekti, 2014). Jako významný a velmi zdařilý zásah do veřejného prostoru, který navíc vznikl na základě architektonické soutěže, shledala porota revitalizaci Gahurova prospektu ve Zlíně (ellement, 2013).

Zenová dvojčata
Srdce poroty a hlavní cenu nakonec získal projekt Zen-Houses (2015) spojující bydlení a pracovní prostor pro své tvůrce – architekty Petra Stolína a Alenu Mičekovou. Liberecké domy-dvojčata na první pohled vynikají dvěma konstrukčně oddělenými objekty pro odpočinek a pro práci a také svým ojedinělým konceptem založeným na co nejjednodušší formě bydlení. Ta se ukazuje zejména v užití výrobních modulů SIP (Stuctural Insulated Panel), jež se do konstrukce domů opakovaně promítají. Oba domy při zachování šířky pouhých tří metrů nepůsobí vůbec stísněně, ale právě naopak velmi vzdušně a otevřeně. Porota ve své zprávě o Zen-Houses uvádí: „Prostý, ekonomický, nenáročný projekt je charakteristický svou schopností reagovat na prostředí, naprostou unikátností i vytrvalou snahou provokovat a sebejistě zkoušet nové principy.“

Vítězný projekt: Zen-Houses (Petr Stolín, Alena Mičeková, 2015)

Všechna oceněná díla jsou nyní vystavena v pražském Centru současného umění DOX, v březnu příštího roku se pak přesunou do brněnské Galerie architektury. Porota rozhodovala ve složení: Joe Morris (předseda poroty), Boris Bežan, Jan De Vylder, Kees Kaan, Ivan Koleček, Miriam Lišková a Martin Rein-Cano. Porotci se shodli, že by se česká architektura měla více otevřít zahraničním vlivům a že pořádání soutěžní přehlídky pod taktovkou ČKA může k tomuto kroku velkou měrou přispět.

Více informací o České ceně za architekturu i všech vítězích najdete na stránkách www.ceskacenazaarchitekturu.cz.

Více fotografií z galavečera, vernisáže i všechny projekty-finalisty si můžete prohlédnout ZDE.

Text: Tereza Janišová

Foto: Jan Hrdý, archiv autorů projektů