Analytici: Stavebnictví na své dno teprve čeká

Stavebnictví reaguje se zpožděním na vývoj celé ekonomiky. Uvedla to většina analytiků, které dnes oslovila ČTK. Vzhůru podle nich mohou obor táhnout veřejné investice. Květnový pokles o 11 procent pozemního stavitelství, kde investuje hlavně soukromý sektor, byl nejvyšší za poslední čtyři roky, uvedli analytici.

„Stavební výroba v květnu meziročně klesla o 7,6 procenta, což je nejhorší výsledek od začátku loňského roku a výrazně pod průměrem posledních 12 měsíců. To odpovídá tradičnímu zpoždění celého sektoru za ekonomikou, která dosáhla svého dna v dubnu a v květnu už vykazuje známky oživení. Stavebnictví však na toto oživení teprve čeká,“ uvedl analytik Komerční banky František Táborský.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavebnictví za posledních 12 měsíců meziročně vzrostlo o 0,6 procenta. Letos do konce května v souhrnu o 2,1 procenta kleslo.

„Celý sektor stáhlo do poklesu pozemní stavitelství, když se propadlo nejrychlejším tempem od dubna 2016. Detailní struktura stavební produkce však ukazuje, že by následující měsíce měly být už optimističtější. I nadále se ale bude spíše dařit inženýrským stavbám, čemuž napomáhá i rekordní objem státních veřejných investic plánovaných pro tento rok, zatímco bytová výstavba bude zaostávat,“ doplnil Táborský. Inženýrské stavitelství tvoří z největší části výstavba dopravní infrastruktury.

Květnový propad

Analytik společnosti Natland Petr Bartoň uvedl, že stavebnictví reaguje na ekonomiku vždy s odstupem. „Zatímco služby reagovaly na vládní karanténní opatření okamžitě a průmysl velmi rychle, stavebnictví ještě do dubnových čísel vykazovalo relativně malé poklesy. Ale květnový propad už je obrovský. Technologie stavby většinou vyžadují návaznost jednotlivých kroků a často se tak nedá jednoduše přerušit,“ uvedl. Problém stavebnictví je podle něj významný.

„Stavebnictví nejhorší časy teprve čekají. Aktuálně rozpracované projekty se stále ještě stavějí. Počet nově započatých projektů ale klesne až o desítky procent. Útlum nejsilněji pocítí zejména firmy, které se zaměřují na zakázky od obcí a krajů. Právě na jejich rozpočtech se bude šetřit nejvíce,“ uvedl analytik poradenské společnosti Moore Czech Republic Petr Kymlička.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka se květnový pokles týkal pozemní výstavby, tedy především soukromých a menších zakázek. Jde podle něj o dočasný dopad krize.

„V současné době se uvolňují stavební kapacity, protože soukromý sektor snižuje poptávku po stavebních pracích. Stát by měl této situace na trhu využít a ve zvýšené míře budovat dopravní infrastrukturu,“ dodal analytik BH Securities Štěpán Křeček.

ZDROJ: ČTK
FOTO: SHUTTERSTOCK