Obnova Libušína na Pustevnách

Stavba roku 2021: Hlasování veřejnosti jde do finále

Hlasování veřejnosti ve 29. ročníku celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku končí už v neděli 17. 10. ve 12:00. Lidé mohou vybírat z celkem 92 přihlášených staveb a stavebních děl, z toho 90 přihlášených do Stavby roku 2021 a 2 staveb přihlášené do Zahraniční stavby roku 2021. Soutěží stavby různých velikostí, širokého typologického spektra a všech stavebních odvětví.

Veřejnost může hlasovat pro favorizovanou stavbu na webu. Slavnostní udílení titulů a Zvláštních cen proběhne na galavečeru o den později 18. října 2021 tradičně v Betlémské kapli v Praze.

Hlavním organizátorem letošního již 29. ročníku jedinečné prestižní soutěže celorepublikového formátu je jako každoročně Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Přihlášené stavby představují opravdovou špičku stavitelského umění, kterým se přestavují v celorepublikovém klání tradičně všechny regiony. Nejsilněji je zastoupena Praha (25 staveb), následuje Středočeský kraj (16 staveb), Moravskoslezský (9), dalších 8 staveb má kraj Jihomoravský, Liberecký (6), po 4 stavbách mají kraje Jihočeský, Plzeňský, Královéhradecký a Olomoucký, Ústecký kraj je zastoupen 3 přihlášenými stavbami, po 2 přihláškách přišlo z krajů Pardubického, Karlovarského a Zlínského, své želízko v ohni má i kraj Vysočina.

Porota složená ze zástupců vypisovatelů z řad architektů a inženýrů pracovala letos v novém složení: Ing. arch. Akad. arch. Jan Vrana předseda poroty, Ing. Arch. Martina Hovořáková (Nadace ABF), Ing. Renata Zdařilová Ph.D. (ČKAIT), doc. Ing. Jan Pašek Ph.D. (SPS ČR) a Ing. Ladislav Vaněk (MPO ČR).

Porota navštívila postupně v rámci hodnocení během července a srpna všech 90 přihlášených staveb. Za Sbor expertů navštívila většinu staveb spolu s porotou prof. Ing. Arch. Zděněk Jiran. Na cestě porotu doprovází a všechny stavby dokumentuje opět i filmový štáb.

Přihlášená, nominovaná i oceněná díla Stavby roku 2021 budou k vidění na výstavách, veletrzích a při dalších příležitostech v průběhu celého roku v České republice i v zahraničí.