Spolkové centrum ve Vratislavicích se stalo Stavbou roku Libereckého kraje

Kulturní centrum IGI
Zdroj: Tomáš Souček

Spolkové centrum IGI s knihovnou v liberecké městské části Vratislavice nad Nisou dnes získalo hlavní cenu Karla Hubáčka v soutěži o Stavbu roku Libereckého kraje 2022. Centrum vzniklo přestavbou bývalé fary, u poroty bodovalo originálním propojením historické budovy a moderní přístavby s nápaditým, a přitom účelným uspořádáním vnitřních prostor.

Faru vedle kulturního centra získaly Vratislavice v roce 2017, budova potřebovala nutně rekonstrukci. Stavba, která přišla včetně DPH na bezmála 86 milionů korun, byla největší novodobou investicí městské části. Z budovy zůstaly jen obvodové zdi, jinak je vše nové včetně přístavby se třemi nadzemními a dvěma podzemními podlažími. „Vratislavice díky tomu získaly moderní knihovnu, rodinné centrum a prostory pro spolky, ale také kino,“ řekl starosta Lukáš Pohanka (Starostové pro Liberecký kraj).

Porota letos posuzovala 26 staveb a také devět studentských projektů. „Porota měla letos opět nelehkou práci, a to nejen při posuzování realizovaných staveb, ale i velmi inspirativních studentských projektů. Ukazuje to, že kvalitní architektura v Libereckém kraji vzniká i navzdory současné nelehké době a že k velkým architektům, jakým byl Karel Hubáček, přibývají noví nadějní tvůrci. Velkou radost mám také ze stále kvalitnějších veřejných staveb a zodpovědného přístupu investorů k ekologii,“ řekl krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj).

Uspěly vyhlídky i rodinný dům

Zvláštní pozornost věnovala porota projektům s ekologickým přesahem. V kategorii Veřejný prostor zvítězily originální vyhlídky architektonického studia Mjölk v Rokytnici nad Jizerou, které získaly i Cenu veřejnosti. Čestným uznáním ocenila porota využití ekologicky udržitelných stavebních materiálů u soukromé stavby rodinného domu, porotci ocenili i přístup k řešení fasády při zateplování školy v České Lípě. Novinkou ročníku byla Cena ministerstva průmyslu a obchodu ČR, kterou získalo nové Centrum odborného vzdělávání Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou.

Cenu hejtmana získal dům sociálních služeb Jana v Hodkovicích nad Mohelkou. „Kvalitní architektura je důležitou součástí života. Považuji za důležité, aby senioři mohli prožít důstojné stáří v prostorách, které jsou nejen funkční, ale také krásné a kvalitní po všech stránkách. Projekt, jehož součástí Dům Jana je, naplňuje koncept transformace sociálních služeb, který kraj dlouhodobě a systematicky podporuje. Může se stát vzorovým příkladem pro další,“ dodal hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

red