Stavbami roku 2020 na Vysočině jsou nová sportoviště i expozice hradu Roštejn

4796
Zdroj: Stavba Vysočiny

Stavbami Kraje Vysočina za rok 2020 se staly nově vybudovaná sportoviště v Novém Městě na Moravě a v Třebíči, nové expozice hradu Roštejn poblíž Telče a silniční obchvat Velkého Beranova na Jihlavsku. Odborníci hodnotili 18 novostaveb a rekonstrukcí, veřejnosti se nejvíc líbil Dům přírody Žďárských vrchů, který dostal cenu také od hejtmana kraje.

Do soutěže mohli investoři nebo přímí účastníci výstavby přihlásit akce, které byly zkolaudované nebo uvedené do zkušebního provozu od ledna 2019 do konce minulého roku. Výsledky dnes pořadatelé vyhlásili v Humpolci.

Sportovní hala v Novém Městě na Moravě získala titul stavba roku v kategorii novostaveb, odborníci ocenili její včlenění do okolní zástavby. Krytou halu zhruba za 70 milionů korun otevřelo město loni v září.

Nejzdařilejší rekonstrukcí v soutěži byly podle odborné poroty expozice hradu Roštejn, který patří kraji. Opravy hradu spojené s instalací nových expozic za víc než 70 milionů korun probíhaly od května 2017 do minulého roku.

Volnočasový areál v Třebíči – Borovině s víceúčelovými hřišti, skateparkem a in-line dráhou má titul stavba roku v kategorii zaměřené na revitalizaci veřejných prostranství. Radnice na webu uvedla, že sportoviště postavila v místě zchátralého hřiště, zaplatila za něj přes 18 milionů korun.

Veřejnost zaujal Dům přírody

Silniční obchvat Velkého Beranova získal nejvyšší ocenění mezi soutěžními dopravními stavbami. Po nové části krajské silnice měřící přes čtyři kilometry jezdí auta od loňského podzimu. Její výstavba stála okolo 800 milionů korun.

Dům přírody Žďárských vrchů, který dostal nejvíc SMS hlasů od veřejnosti, slouží turistům ve vsi Krátká u Sněžného od loňského léta. Návštěvnické centrum vytvořila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR rekonstrukcí jednoho ze statků tamní vesnické památkové rezervace.

Soutěž pořádal podevatenácté Spolek Stavba Vysočiny ve spolupráci se Svazem podnikatelů ve stavebnictví, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Krajem Vysočina. Přehled všech soutěžních staveb je na webových stránkách. Vloni slavnostní vyhlášení výsledků nebylo kvůli koronavirové epidemii, ocenění předávali pořadatelé individuálně.

red