ASB 3/2023

Škola základ života. Nové číslo časopisu ASB se zaměřuje na kapacity i kvality českých škol

Chybějící kapacity mateřských, základních a středních škol uvrhly desetitisíce rodičů a dětí do nejistoty. Téma se přitom nedotýká pouze resortu školství, ale celkového přístupu k fungování a financování obcí, k územnímu plánování, k bytové výstavbě a ke stavebnímu právu. Letošní třetí číslo časopisu ASB si proto posvítilo na školská zařízení v Česku, na jejich kvality a na budoucnost.

Za pomoci renomovaných expertů se nejnovější číslo časopisu ASB snaží odpovědět na palčivé otázky, týkající se českého školství, avšak z trochu jiného úhlu, než je obvyklé.

Je možné vzít současnou kapacitní krizi také jako příležitost k hledání nových přístupů? Jak vnímají chybějící školní kapacity obce, kraje i samotné školy? Lze do budoucna zabránit dalším kolapsům? Jak docílit toho, že se nebude řešit pouze kvantita, ale i kvalita školního prostředí? Jak k tomu musí přistupovat architektonická obec? A proč by se měl ze škol stávat stále častěji komunitní centra dané lokality?

Odpovědi na dané otázky naleznete v nejnovějším čísle, stejně jako příklady dobré praxe – ať už realizované nebo v přípravě. Svým dílem k navyšování kvality českých škol přispěli například ov architekti, Pelčák a partner architekti, SOA architekti, Mjölk nebo Ondřej Tuček. Přinášíme i povedenou ukázku ze Slovenska od Richard Murgaš Architects.

V novém čísle, které zároveň uzavírá tříleté působení dosavadní šéfredaktorky Jolany Říhové, dále najdete rozhovor s designérem Radkem Hegmonem, nebo s radním Středočeského kraje Milanem Váchou. Nechybí ani klasický přehled nových projektů, architektonických soutěží nebo knižních novinek.

Časopis ASB 3/2023 vychází 23. června. Objednat si jej můžete jednoduše zde nebo e-mailem na: distrib@jagamedia.cz. Doporučujeme výhodné předplatné časopisu ASB na celý rok s bonusem a dodáním domů či do kanceláře.
Nově je časopis také v prodeji v Praze v knihkupectví CAMP – Centrum architektury a městského plánování a v knihkupectví Page Five na Letné.