Trojmezí

Pražské Trojmezí zůstane zelené. Město ruší plány na výstavbu

Pražská rada schválila další kroky směřující k ochraně a revitalizaci přírodního území Trojmezí. Klíčovým bodem je záměr získat do městského vlastnictví strategické pozemky a zároveň zrušit dřívější plán, který počítal s prověřením lokality pro výstavbu sociálního bydlení. Hlavním cílem zůstává vytvoření rekreačního území, které bude sloužit veřejnosti a současně chránit přírodní hodnoty.

Záměr vychází z krajinářské studie Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), jejímž cílem je podpořit začlenění Trojmezí do okolní městské struktury a nabídnout obyvatelům prostor pro volnočasové aktivity v přírodě. Studie navazuje na memorandum o společném postupu vydané v roce 2021 mezi magistrátem a dotčenými městskými částmi.

Nezastavitelná rekreační zóna s přírodním charakterem

Trojmezí, rozkládající se na pomezí Chodova, Spořilova, Hostivaře a Záběhlic, je v současnosti důležitým neformálním rekreačním prostorem. Kromě přírodní památky Meandry Botiče se zde nachází několik retenčních nádrží a opomíjený ovocný sad. Nový přístup vedení města, podpořený i připravovaným Metropolitním plánem, posiluje ochranu tohoto území coby nezastavitelné zóny.

„Naše dlouhodobá snaha udržet území jako rekreační a nezastavitelné je na dobré cestě. Dalšími kroky budou jednání s majiteli pozemků a hledání dohod, cílem je mimo jiné zlepšení prostupnosti území, péče o zeleň a přestavba dnešní suché retenční nádrže na přístupnou vodní plochu,“ uvedl náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Město chce odkoupit pozemky

Zásadním krokem k naplnění vize krajinářské studie je získání potřebných pozemků, nebo dosažení dohod s jejich vlastníky. Město deklarovalo ochotu odkoupit parcely nebo podpořit soukromé projekty, pokud budou odpovídat schválené koncepci. Výsledkem má být citlivě upravené území, které bude bezpečné, přístupné a bude rozvíjet šetrné formy rekreačního a zemědělského využití.

Součástí procesu byla i široká participace veřejnosti. IPR uspořádal sérii komentovaných vycházek a setkání se zástupci městských částí, vlastníky i obyvateli. „Získali jsme cenné podněty o hodnotách, zátěžích a potenciálu místa. Ty jsme zapracovali do finální verze studie,“ shrnul ředitel IPR Ondřej Boháč.

Podporu záměru vyjádřila také náměstkyně primátora pro životní prostředí Jana Komrsková: „Zelených oáz klidu a přírody nebude v Praze nikdy dost. Jsem ráda za každou, kterou se podaří uhájit pro obyvatele města.“ Studie počítá i s možností zachování šetrného zemědělského hospodaření a rozvoje komunitních aktivit, jako je zahradničení.