
Pozemky pro P+R parkoviště v Nymburce blokují neshody politiků
Plánovaný rozvoj dopravní infrastruktury v oblasti sportovního areálu Veslák v Nymburce naráží na politický pat mezi vedením města a opozicí. Středočeský kraj přislíbil, že v lokalitě vybuduje záchytné parkoviště typu P+R, autobusovou točnu i zastávky. Pozemky, na kterých mají tyto stavby vyrůst, ale zatím nejsou v majetku města. Vlastní je soukromý developer, od nějž je radnice měla získat a do letošního léta bezúplatně převést na kraj.
Smlouva s developerem však nebyla zastupitelstvem ani napotřetí schválena. Místostarosta Zdeněk Vocásek (ODS) obviňuje opozici z obstrukcí a tvrdí, že situace ohrožuje celý projekt. „Namísto posouvat věci kupředu se již půl roku přešlapuje na místě,“ uvedl na svém facebookovém profilu. Připomněl, že kvůli zdržení je v ohrožení nejen parkoviště, ale i plánovaná cyklostezka podél řeky Mrliny a další úpravy zajišťující bezpečnější dopravu v oblasti.
Opozice žádá více času i strategické podklady
Podle opoziční zastupitelky Stanislavy Tiché (nez.) je problém na straně vedení města, které podle ní chybně naplánovalo závazky vůči kraji ještě předtím, než mělo pozemky k dispozici. Opozice požadovala prodloužení lhůty pro převod pozemků, aby bylo možné dopracovat strategický dokument Aktualizace rozvojových možností města Nymburk a další podklady.
Tichá kritizuje vedení města za ultimativní přístup – žádost o odklad u kraje byla podle ní podmíněna předchozím souhlasem zastupitelů s aktuální verzí smlouvy. „Takový způsob nátlaku na rozhodování zastupitelů považujeme za zcela nepřijatelný,“ uvedla.
Investice kraje a města zůstávají na mrtvém bodě
Dohoda mezi městem a Středočeským krajem předpokládá, že kraj zainvestuje několik milionů korun do dopravní infrastruktury v oblasti Vesláku. Město se zavázalo darovat potřebné pozemky nejpozději do roka od podpisu smlouvy. Podklady k darovací smlouvě si kraj vyžádal do 1. dubna letošního roku. Další související stavby, například mostek přes Mrlinu, nová silnice nebo cyklostezka, měly být hrazeny z jiných zdrojů, včetně Státního fondu dopravní infrastruktury.
Vedení města tvoří koalice hnutí Nymburk s klidem (NSK) a ODS, v čele se starostou Tomášem Machem. Po loňském odchodu tří zastupitelek z NSK má koalice v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu pouze devět hlasů, a tedy nemá většinu. Politická rovnováha tak zůstává křehká a jakýkoliv posun v případu závisí na další dohodě mezi koalicí a opozicí.