Bazén na Borských polích

Plzeň vybuduje technologické centrum, park i bazén

Západočeské město Plzeň se může pochlubit projekty, které rekonstruují infrastrukturu ve městě a zkvalitňují veřejné prostory. Vybíráme pro vás v letošním roce dokončené, započaté či plánované investiční záměry v Plzni.

Dokončení revitalizace Zátiší

Do konce září bude dokončen největší bytový projekt města Plzně za posledních 15 let. Jedná se o revitalizaci území Línská – Kreuzmannova v plzeňské lokalitě Zátiší. První etapu dokončila Plzeň na jaře loňského roku. Jednalo se o osm bytových domů se 77 byty, do kterých se noví obyvatelé nastěhovali v červnu 2021. Revitalizace čtyř hektarů kolem ulic Línská a Kreuzmannova začala v únoru 2020, druhá etapa bude dokončena do září 2022. První etapa zahrnovala výstavbu bytových domů 1 až 7 a 18 a výměníkovou stanici tepla. Byty jsou o velikosti 1+kk a 2+kk.

Celkové náklady revitalizace území Línská – Kreuzmannova jsou vyčísleny na 405,7 milionu korun s DPH. První etapa vyšla na 192,5 milionu korun s DPH. Druhá etapa, která zahrnuje deset bytových domů, bude dokončena do září 2022. Byty jsou vybaveny vždy koupelnou a kuchyní s kuchyňskou linkou. Součástí každého bytu je balkon či terasa a sklepní kóje. Letošní investice do Zátiší je ve výši 205,2 milionu korun. Plzeň projekt kompletně financuje ze svého rozpočtu, a to i díky financím z prodeje bytů v lokalitě Sylván, které stavěla v letech 2002 až 2005 s dotací státu. Město v oblasti, které se kdysi říkalo Kvítečkov, vybudovalo v podstatě malou čtvrť se svým vlastním obchodem. Nové domy nahradily ty původní postavené po válce jen jako dočasné provizorium.

Dokončení revitalizace Zátiší
Dokončení revitalizace Zátiší | Zdroj: město Plzeň

 

Technologické centrum TechTower

Jedinečný technologický park TechTower v Plzni ve Světovaru se pomalu začíná chystat na nové nájemníky. Rekonstrukce areálu, jedna z aktuálně největších investičních akcí města Plzně, jde podle plánu. První objekt bude dokončen v červnu, od září se chystá jeho otevření – jde o bývalou vilu s kancelářemi, prostory pro správce a mateřskou školou. Na podzim se uskuteční i předání největší budovy bývalých ležáckých sklepů. V současné době má město zarezervovánu téměř polovinu unikátních prostor, které nabídnou kromě kanceláří i prototypové prostory s moderním vybavením, konferenční zázemí, laboratoře, včetně vodní nádrže, zasedací místnosti a další. Celkem nové plochy tvoří 10 tisíc metrů čtverečních.

Svoje brány technologický park otevře v únoru příštího roku. V roce 2022 je na stavbu určeno 329,10 milionu korun. Technologický park město buduje na místě bývalého pivovaru ve Světovaru. Předmětem přestavby jsou dva objekty – Ležácké sklepy s 32metrovou vodárenskou věží a bývalá správní vila. Cílem je udržet zajímavé a inovativní technické, technologické a byznysové projekty i startupy ve městě. Do TechToweru bude moci zajít také veřejnost třeba na kávu nebo přednášku. Na projekt za 720 milionů korun, včetně DPH, získala Plzeň příspěvek z fondů Evropské unie ve výši 181 milionů korun prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci dotace z Integrovaných teritoriálních investic pro Plzeňskou metropolitní oblast z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Technologické centrum TechTower
Technologické centrum TechTower | Zdroj: město Plzeň

 

Park za OC Plzeň Plaza

Plzeňanům se otevřel v srpnu 2022 zrevitalizovaný park za OC Plzeň Plaza, který byl od počátku prosince minulého roku uzavřen. Místo, kde se konají větší městské akce jako například Sportmanie Plzeň, prošlo úpravami. V centrální části parku vznikla multifunkční zpevněná plocha s osvětlovací sestavou, plochu parku lemuje okružní mlatová cesta pro pěší, ze které lze po schodech dojít až k řece, a uprostřed je asfaltový okruh pro inline bruslaře. Stavbu za 46,3 milionu korun, včetně DPH, zajišťovala Správa veřejného statku města Plzně a realizovala ji firma Gardenline, s.r.o.

„V centrální části parku vznikla plocha s jedinečným osvětlovacím systémem, který bude možné využít při sportovních i kulturních akcích. Další úpravy, jako je vybudování dvou okruhů (pro pěší a pro inline bruslaře) i pobytových schodů k řece, pak ocení hlavně běžní návštěvníci parku,“ uvedl primátor města Plzně Pavel Šindelář. Podle jeho slov vznikl nový prostor s charakterem parku vhodným jak pro rekreaci, tak pro veřejné akce různého charakteru. „Vznikla tu také tři nová hřiště, zázemí pro volnočasové aktivity, lavičky a herní prvky pro děti,“ dodal primátor. V parku je teď 31 nových sloupů veřejného osvětlení kolem inline dráhy a hlavní cesty. Na 126 světel, která mohou měnit barvu, lemuje obvod multifunkční plochy uprostřed parku. Samotnou plochu pak světelnými kužely osvětluje 44 LED světel na lanech a dalších 30 LED světel na sloupech multifunkční plochy.

Park za OC Plzeň Plaza
Park za OC Plzeň Plaza | Zdroj: město Plzeň

Vozovna Slovany

Jedna z největších investičních akcí v historii Plzeňských městských dopravních podniků by měla být dokončena na přelomu let 2022/2023. První z objektů kompletně modernizované tramvajové vozovny na Slovanech už slouží svému účelu. Halu pro opravy a údržby tramvají představily prozatím ve zkušebním provozu Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) 7. dubna 2022. Celkové náklady jsou vyčísleny na 1,7 miliardy korun. Kromě nesrovnatelně vyšší kvality technického vybavení poskytne vozovna i lepší vybavení a zázemí pro zaměstnance.

Novinkou budou ploché zelené střechy, největší projekt svého druhu v České republice, které sníží míru tepelné zátěže a přispějí k hospodárnému využívání dešťové vody. PMDP získaly na rekonstrukci dotace ve výši 720 milionů korun, celková hodnota akce je ve výši 1,7 miliardy korun. Kromě nesrovnatelně vyšší kvality technického vybavení poskytne vozovna nové zázemí pro zaměstnance a bude mít kompletně zelené střechy. Vznikne tak unikátní projekt 13 500 m2zelených střech.

„Tramvajová vozovna Slovany slouží svému účelu od roku 1943. Ke kompletní rekonstrukci jsme museli přistoupit hned z několika důvodů – kvůli nedostatečné kapacitě a špatnému technickému stavu objektu, hlukové zátěži z provozu vozovny nebo chybějícímu vybavení. Po skončení prací budou mít dopravní podniky zcela nový, moderní areál s dostatečnou kapacitou a řadou technických i provozních objektů,“ uvedl primátor města Plzně Pavel Šindelář.

Rekonstrukce počítá i s dosud chybějící myčkou tramvají, která je v současné době již ve zkušebním provozu. Dále také s diagnostikou kol, průjezdnými kolejemi usnadňujícími provoz ve vozovně, a především s adekvátním zázemím pro zaměstnance dopravních podniků. Při rekonstrukci byly haly projektovány tak, aby zajistily krytý odstav pro všechny tramvaje. Nové uspořádání vozovny zásadně sníží míru hlučnosti pro okolní zástavbu a zlepší životní prostředí. „Přestavba přinese ploché zelené střechy na všech budovách, celkem půjde o 13,5 tisíc metrů čtverečních, což představuje jeden z největších projektů svého druhu v České republice. Zelené střechy nejenže snižují tepelnou zátěž pro obyvatele, a tak vozovna nebude obrovským tepelným ostrovem, ale umožňují i akumulaci dešťové vody. Přebytečná voda bude jímána do nádrže a dále využita jako voda technologická pro mytí tramvajových vozidel.

Vozovna Slovany
Vozovna Slovany | Zdroj: město Plzeň

 

Zařízení pro jímání a úpravu vody pro Velký Bolevecký rybník

Koncem března 2022 byla zahájena výstavba zařízení k úpravě vody pro Velký Bolevecký rybník. Za objekt na jímání vody z řeky Berounky a zařízení na její čištění i potrubí, které vodu povede, Plzeň zaplatí 60,2 milionu korun, včetně DPH. První vodu by měl oblíbený plzeňský rekreační rybník dostat v průběhu září. Zařízení obsahuje stavbu jímacího objektu na vodu z řeky Berounky a potrubí, které bude odvádět vodu k objektu čistírny odpadních vod. V areálu čistírny bude také vystavěna nová budova úpravny vody vybavená potřebnou technologií. Součástí stavby je i položení potrubí se zajištěnou výpustí, které bude přivádět vyčištěnou vodu do rybníka. Doplňovat vodu bude možné až deset měsíců v roce v objemu až 20 l/vteřinu při zachování minimálního zůstatkového průtoku v Berounce. Práce potrvají přibližně šest měsíců, voda do rybníka by měla začít přitékat v průběhu září.

Hladina Velkého Boleveckého rybníka je v posledních letech pod dlouhodobým normálem. V listopadu 2020 klesla na dlouhodobé minimum asi 1,26 metru pod dlouhodobý normál, nyní je 1,05 metru pod normálem. Pokles město sleduje od mimořádně suchého roku 2017, kdy došlo ke snížení asi o 30 centimetrů, v roce 2019 byl již 104 centimetrů a dále pokračoval. Pokles hladiny na podzim 2020 představoval maximální úbytek ve výši asi 480 000 kubických metrů, aktuální úbytek je asi 410 000 kubických metrů. Spolu s podzemní vodou chybí podle odhadů v rybníce asi 600 000 kubických metrů vody. I když rok 2020 již nelze považovat vzhledem k množství ročních srážek za suchý, docházelo k dalšímu poklesu.

Podle odborníků je evidentní, že nádrž má spojitost s hladinou podzemní vody. Ta v minulých letech klesla na velmi nízkou úroveň a v roce 2020 již nebyla saturována. Proto se město rozhodlo situaci řešit. Stávajícím zdrojem vody je kromě srážek také Bolevecký potok, který ale do rybníka aktuálně nepřivádí téměř žádnou vodu. Město vybíralo z několika řešení, v úvahu přicházela voda z vrtů, z čistírny odpadních vod nebo přečištěná voda z Berounky. Zastupitelé nakonec rozhodli o vybudování zařízení s technologií na jímání a čištění vody z řeky Berounky, které bylo ekonomicky výhodnější a umožňovalo dodávat do Velkého boleveckého rybníka dostatečné množství vody.

Pro ekosystém rybníka je zásadní, aby se čistá voda zde neznečistila sloučeninami fosforu, bakteriologicky, organickými mikrokontaminanty, jako jsou zbytky léčiv, hormonální látky atd., a aby se do rybníků nezavlekl račí mor prostřednictvím spor (velikost 0,4 µm). Na tyto faktory byla navržena také úpravna vody, která bude umístěna v areálu ČOV Plzeň. Velký Bolevecký rybník tak bude dostávat vodu podobného složení, jako v něm již je.

Zařízení pro jímání a úpravu vody pro Velký Bolevecký rybník
Zařízení pro jímání a úpravu vody pro Velký Bolevecký rybník | Zdroj: město Plzeň

 

Revitalizace konečné tramvaje u Borského parku

Plzeň začíná se samotnou revitalizací severozápadního cípu Borského parku, který je vymezený ulicemi U Borského parku a Klatovskou třídou. Prostor dříve sloužil jako plocha pro tramvajovou smyčku (konečná zastávka) linky č. 4. Do května 2023 na něm město vybuduje novou vstupní brána do parku. Její dominantou bude liniový, ve velké míře prosklený jednopodlažní pavilon s plochou zelenou střechou. Odbor investic Magistrátu města Plzně, který má stavbu na starost, zahájil přípravné práce před samotnou realizací stavby již na jaře letošního roku.

„Stavba vstupní brány začne v srpnu letošního roku a hotovo bude do začátku příští letní sezony. Naším cílem je otevřít bránu do nejrozsáhlejší plzeňské parkově upravené plochy v květnu 2023. Náklady na revitalizaci bývalé točny tramvají jsou 38,8 milionu korun bez DPH,“ vysvětlil primátor města Plzně Pavel Šindelář, do jehož gesce patří odbor investic. Jednopodlažní pavilon bude rozdělen na část kavárny s půjčovnou kol a na část veřejných toalet. Mezi těmito dvěma částmi vznikne volný prostor umožňující průchod do parku. „Stavba tak vytvoří jakousi bránu do parku navázáním na stávající parkovou cestu. U autobusové zastávky v ulici U Borského parku střecha objektu nahradí přístřešek zastávky. Jeden pár zachovaných kolejí tramvajové smyčky bude procházet budovou do prostoru náměstí, před vstupem do parku, a stane se jakousi reklamou pro dění za objektem,“ doplnil Pavel Šindelář.

Vstupní brána do Borského parku je jedním z projektů, jež zásadně proměňují oblast bývalé konečné tramvaje číslo 4. V lednu 2022 město uvedlo do užívání velkokapacitní parkoviště typu P+R v blízkosti dopravního terminálu Kaplířova na Borech. Je určeno všem, kteří přijíždějí do Plzně, aby na parkovišti odstavili vůz a pro cestu po městě využili městskou hromadnou dopravu. Tomu je přizpůsoben i systém platby, celodenní stání vyjde řidiče na 60 korun, přičemž na lístek mohou pak jezdit v MHD. Druhým projektem, který letos město spustí, je vytvoření zázemí pro řidiče Plzeňských městských dopravních podniků a veřejné linkové dopravy, v jehož přízemí budou veřejné toalety, kavárna, prostory pro technickou správu objektu, nájemní komerční prostory. Součástí jsou i krytá nástupiště u zastávek tramvaje. Vše doplní mobiliář a zeleň, předpokládané stavební náklady činí 30 milionů korun bez DPH, a revitalizace by měla začít v srpnu letošního roku.

Revitalizace konečné tramvaje u Borského parku
Revitalizace konečné tramvaje u Borského parku | Zdroj: město Plzeň

Zázemí tréninkového centra mládeže v areálu Štruncových sadů

Už v příštím roce bude u soutoku Mže a Radbuzy otevřeno nové moderní zázemí tréninkového centra mládeže. V rozsáhlém sportovním areálu ve Štruncových sadech ho nákladem 100 milionů korun nechá vybudovat město Plzeň. Centrum budou využívat mladí sportovci – fotbalisté – z celých západních Čech, neboť bude sloužit talentům, již jsou zařazeny do fotbalových akademií, i klubové mládeži plzeňské Viktorie. Rozsáhlý sportovní areál ve Štruncových sadech je ve vlastnictví města Plzně a zázemí v něm má fotbalová FC Viktoria Plzeň i další sportovní odvětví.

V rámci výstavby vznikne objekt zázemí, a to včetně přilehlých zpevněných ploch a přípojek inženýrské infrastruktury. Nový objekt obdélníkového půdorysu bude mít tři nadzemní podlaží s rozměry 38 m x 15 m a výškou 11 m. V přízemí a prvním patře se budou nacházet šatny se sociálním zázemím, rozcvičovna, sklad pomůcek, výměník, kancelář, chodba, schodiště a výtah. Nejvyšší patro bude sloužit výhradně pro relaxaci – fyzioterapie, posilovna, regenerace, klubovna. Objekt novostavby bude zastřešen extenzivní vegetační plochou střechou. V rámci zakázky budou zhotoveny zpevněné plochy pro příjezd do areálu, chodníky a parkovací stání. Předpokládaná doba realizace je 13 měsíců od předání staveniště, které je plánované na cca únor.

Zázemí tréninkového centra mládeže v areálu Štruncových sadů
Zázemí tréninkového centra mládeže v areálu Štruncových sadů | Zdroj: město Plzeň

Nový Bazén Borská pole

Nový bazén plánuje město Plzeň vybudovat vedle kampusu Západočeské univerzity (ZČU) v Borských polích na městském pozemku. Nahradí zastaralý plavecký bazén v Kozinově ulici. Záměrem města je vybudovat bazénovou multifunkční a relaxační plaveckou halu s venkovními bazény, sportovišti a rekreační plochou. Projekt bude rozdělený na základní etapu a následnou část s relaxačním komplexem, kde by mohly vzniknout ubytovna s restaurací, wellness, skluzavky a venkovní bazén. Součástí má být parkoviště nebo parkovací dům. První etapa by měla směřovat ke kolaudaci na přelomu roku 2024 a 2025, město předpokládá spolufinancování z národních zdrojů.

Architektonickou soutěž na krytý bazén v Plzni na Borských polích vyhrál tým plzeňských architektů – architektonická a projekční společnost AVE architekt. Navrhovaný komplex tvoří plavecká hala se zázemím sportovního klubu, klidná relaxační část s wellness, ubytování pro organizované i sezonní návštěvníky a venkovní plovárna se vším, co k ní patří. Jednotlivé soběstačné části jsou spojeny pobytovými ochozy v kompaktní blok soustředěný kolem venkovního dvora. Vzniká tak vlídná propojená instituce pro různé skupiny návštěvníků. Bazén na Borských polích bude přirozeným rozšířením vysokoškolského kampusu a významným atraktorem pro rozvoj okolního území – části města, které teprve hledá svoji identitu.

Nový Bazén Borská pole
Nový Bazén Borská pole | Zdroj: město Plzeň
red, město Plzeň