OSVČ v roce 2021: Jak se zvyšuje záloha za zdravotní pojištění?

Každou osobu v České republice je možné zařadit do jedné ze čtyř kategorií – zaměstnanec, státní pojištěnec, osoba samostatně výdělečně činná a osoba bez zdanitelných příjmů. Z toho samozřejmě za zaměstnance řeší odvody na zdravotní pojištění zaměstnanec, za státního pojištěnce stát… a zbylé dvě kategorie si musí platby ohlídat samy. Je přitom samozřejmě možné jisté překrývání jednotlivých kategorií, vždy je ovšem jedna z kategorií nadřazena a dle toho probíhají naše odvody. A když mluvíme o odvodech, jak se mění letošní částky?

Záloha pro OSVČ se zvyšuje

OSVČ neboli osoby samostatně výdělečně činné jsou samoplátci zdravotního pojištění, a tak se na ně vztahují minimální měsíční zálohy splatné do 8. kalendářního dne následujícího měsíce. Měsíční záloha se odvíjí od dosaženého zisku v minulém roce a vypočítává se z přehledu o příjmech a výdajích za příslušný rok. Vždy ovšem musí být placeno alespoň povinné minimum.

V roce 2020 byla minimální měsíční záloha 2 352 Kč, pro rok 2021 se tato povinná minimální záloha zvyšuje na 2 393 Kč. Tato částka závisí na průměrné mzdě stanovené MPSV, částka tedy odpovídá průměrné mzdě 35 441 Kč. OSVČ, které platí vyšší zálohy zdravotního pojištění než nutné minimum, se záloha zvýší po podání zmiňovaného přehledu o příjmech a výdajích.

Jak to funguje?

Vyměřovací základ pro minimální měsíční zálohu je polovina z průměrné měsíční hrubé mzdy, tedy 17 720,50 Kč, po zaokrouhlení 17 721 Kč. Sazba zdravotního pojištění je následně 13,5 % z tohoto základu, jednoduchou matematikou tak zjistíme 17 721 x 0,135, což je zmiňovaných 2 393 Kč.

Víte, že?

– minimální záloha se platí ihned od ledna 2021
– platba zdravotního pojištění je povinná
– nelze nahradit komerčním pojištěním
– pojišťovnu lze jednou ročně změnit
– změna pojišťovny nemá vliv na cenu zdravotního pojištění

Pro koho to neplatí?

Povinnost dodržet minimální vyměřovací základ není směrodatná pro OSVČ, za které platí zdravotní pojištění stát (např. studenti), přesto však musí platit zálohu dle svých skutečných příjmů a výdajů.

Pojistné neplatí pouze ty OSVČ, které tento příjem mají jako vedlejší – tedy po celý kalendářní rok jsou současně zaměstnancem a činnost na živnostenský list není hlavní výdělečná činnost. V takovém případě OSVČ nemusí zálohy za svou vedlejší činnost platit během celého období, kdy je jeho hlavním pracovním poměrem zaměstnanecký. Jakmile se ovšem situace změní, jsou povinni si zálohu hradit sami. Záloha se v případě vedlejšího poměru počítá ze skutečných dosažených příjmů.

Od kdy se platí?

Termín splatnosti je od 1. dne kalendářního měsíce do 8. dne měsíce následujícího (např. tedy lednová platba měla být zaplacena mezi 1. lednem a 8. únorem). V roce 2021 je nutné minimální zálohu zdravotního pojištění začít odvádět v nové výši již od ledna!

A jak to má OBZP?

Osoby bez zdanitelných příjmů zálohu jsou v očích zdravotní pojišťovny rovněž samoplátci a stejně jako osob samostatně výdělečně činných se jich týká sazba 13,5 %. OBZP počítají povinnou minimální zálohu dle minimální mzdy dosažené v daném roce – a pro rok 2021 je tato minimální mzda ve výši 15 200 Kč. Stejně jako v předchozím výpočtu i zde použijeme jednoduchý výpočet 15 200 x 0,135. Povinná, minimální záloha pro osoby bez zdanitelných příjmů tak bude činit 2 052 Kč.

A koho se to týká? OBZP jsou nejčastěji občané sankčně vyřazení z evidence úřadu práce, tj. neevidovaní nezaměstnaní, studenti starší 26 let (mimo ty studující prvně doktorský program), občasné s pasivními příjmy či například lidé v domácnosti nepečující o jedno dítě do 7 let nebo dvě děti do 15 let.

Zdroj: Red
Foto: Shutterstock