Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně

Jičín se pustil do investice za 70 miliónů. Nová knihovna má být „obývákem města“

Město Jičín v minulých dnech zahájilo rekonstrukci a přístavbu Knihovny Václava Čtvrtka. Stavba za 70 milionů korun je největší letos zahájenou investicí sedmnáctitisícového města. Přestavba by měla být hotova do konce roku 2025.

„Město konečně bude mít pro své obyvatele odpovídající knihovnu, bezbariérovou s větším prostorem pro kulturní aktivity,“ uvedl dnes místostarosta Petr Hamáček (KDU-ČSL). Rekonstrukci knihovny město připravovalo od roku 2015. Na financování stavby získalo evropskou dotaci z programu IROP ve výši 59,7 milionu.

Přestavba podle návrhu pražského studia a1Architects by měla knihovnu podle radnice změnit na „obývák města Jičína“ s pohodlným zázemím pro studium a pro aktivní trávení volného času. Již nyní knihovna organizuje přednášky, besedy, univerzitu třetího věku a klub pro mládež nebo vydává knižní publikace.

Bez vlhkosti a bezbariérově

Budova knihovny pochází z roku 1924. Původně se jednalo o Studentský dům, který vznikl v sousedství učitelského ústavu, dnešní Základní školy Husova.

Zásadní změna čeká východní trakt knihovny s oddělením pro dospělé. Stavbaři z hradecké firmy Valc jej rozšíří o nástavbu s galerií, čítárnou a přednáškovou místností. Objekt bude ve všech patrech přístupný bez bariér, dostane výtah. Rekonstrukce by měla také odstranit vlhkost ze sklepů, kde je uložený knihovní fond. Oddělení pro dospělé dostane nový nábytek a sklady nové regály. Po rekonstrukci bude moci knihovna využívat i dosud obtížně přístupné prostory v podkroví hlavní budovy.

Hlavní současnou investicí Jičína je stavba sítí, komunikací a veřejných prostranství pro novou obytnou čtvrť na místě bývalých kasáren. Za téměř čtvrt miliardy korun ji od loňského března buduje sdružení firem Eurovia CS a Stavoka Kosice. Stavba by měla být hotová v roce 2025. Jedná se o největší investici v novodobé historii města.

red