Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně

Rekonstrukce Knihovny Václava Čtvrtka se přiblížila. Jičín vyhlásí tendr za 70 miliónů

Město Jičín by mělo na přelomu ledna a února vypsat tendr na rekonstrukci a přístavbu Knihovny Václava Čtvrtka. Odhadovaná cena stavby je 70 milionů korun. Městská rada schválila zadávací podmínky zakázky, řekl místostarosta Petr Hamáček (KDU-ČSL).

Knihovna, která je jedním z kulturních center sedmnáctitisícového města i širšího regionu, díky rekonstrukci získá větší a moderní prostory a bude plně bezbariérová.

Stavba podle návrhu pražského studia a1Architects by měla trvat od podzimu 2023 do konce roku 2025. Město na investici získalo evropskou dotaci 60 milionů korun.

Po dobu rekonstrukce Jičínští o služby knihovny nepřijdou. „Knihovna by měla služby poskytovat v prostorách sousedního objektu, takzvaného Tančícího domu. Nadále bude v provozu pobočka knihovny na sídlišti Novém Městě,“ řekl Hamáček. Do objektu na Novém Městě se také na dobu rekonstrukce přestěhuje knihovní fond.

Přeměna na „obývák města“

Budova knihovny v Denisově ulici podle návrhu architekta Čeňka Musila pochází z roku 1924. Původně šlo o Studentský dům, který vznikl v sousedství učitelského ústavu, dnešní Základní školy Husova. Prostory již knihovně nestačí. Bezbariérový přístup do knihovny je provizorní a první patro s dětským oddělením jej nemá vůbec. Nevyhovuje ani sociální zázemí.

Přestavba, kterou město připravuje od roku 2015, by měla knihovnu podle radnice změnit na „obývák města Jičína“ s pohodlným zázemím pro studium a pro aktivní trávení volného času.

Zásadní změna čeká východní trakt knihovny s oddělením pro dospělé. Stavbaři by jej měli rozšířit o nástavbu s galerií, čítárnou a přednáškovou místností. Objekt bude ve všech patrech přístupný bez bariér, dostane výtah. Rekonstrukce by měla odstranit vlhkost ze sklepů, kde je uložen knihovní fond. Oddělení pro dospělé dostane nový nábytek a sklady nové regály. Nově bude moci knihovna využívat i dosud obtížně přístupné prostory v podkroví hlavní budovy.

red