shutterstock 641342440

Do obnovy mostů dá Liberecký kraj v příštích letech 1,5 miliardy korun

Mosty v Libereckém kraji potřebují masivní investice, podle poslední dopravní analýzy bylo v kraji na konci loňského roku ve velmi špatném či dokonce havarijním stavu 84 mostů, o devět víc než o rok dříve. Při prezentaci investičních projektů o tom informoval náměstek libereckého hejtmana pro dopravu Jan Sviták.

„Pokud bych měl vypíchnout ty nejvýznamnější stavby, tak jsou to mosty přes dálnici ve Svijanech, které už jsou v kritickém stavu a měli bychom je v letošním roce rekonstruovat,“ řekl Sviták. Obnova dvou mostů nad frekventovanou dálnicí D10 z Turnova na Prahu by měla začít v červenci a podle odhadů přijde bez DPH na více než 77 milionů korun.

„Nejakutnější z mostních staveb je most v Brništi, který navazuje na železnici,“ doplnil. Dlouho připravovanou akcí je podle Svitáka také rekonstrukce propustku v Novém Boru nebo most přes Svitávku v Zákupech na Českolipsku.

Liberecko spravuje 649 mostů

Liberecký kraj má ve správě 649 mostů, jejich stav výrazně poznamenaly bleskové povodně v srpnu 2010. Velká voda tehdy zasáhla 198 mostů, 60 procent z nich bylo narušeno tak, že musela být omezena jejich nosnost. Kompletní rekonstrukci potřebovalo 22 mostů, devět jich voda zcela zničila.

Povodeň napáchala tehdy jen na krajských mostech škody za 453 milionů korun. Ke zlepšení stavu mostů v kraji přispěl půlmiliardový úvěr, který si kraj těsně před povodněmi vzal, i peníze na opravy škod.

Od 2010 opraveno 171 mostů

Od roku 2010 kraj opravil nebo zrekonstruoval 171 mostů. „Na letošní rok se připravují projekty na opravu 13 mostů,“ doplnil Sviták. U některých z nich už bylo nutné omezit přípustnou zátěž, žádný most ale nemusel kraj zcela uzavřít.

Výjimkou je most nad frekventovanou železniční tratí v Brništi, kde loni na podzim prohlídka ukázala vyklonění pravého křídla a opěr. Most pak museli pro dopravu uzavřít, od prosince je ale díky provizornímu zabezpečení opět průjezdný pro auta do 20 tun. Rekonstrukce mostu by měla začít v květnu a přijde podle odhadů na osm milionů bez DPH.

TEXT: red
ZDROJ: ČTK