g6

Čtvrť Nová Zbrojovka v Brně se začíná stavět. První zóna má být hotová v roce 2026

První ucelená část čtvrti Nová Zbrojovka v Brně, která vzniká na území někdejší továrny, se začne stavět příští rok, hotová má být v roce 2026. Na čtyřech hektarech budou byty, kanceláře, ale také školka nebo komunitní centrum.

Konečná podoba takzvané Jižní zóny vzešla z návrhů pěti architektonických týmů. „Přibližně na čtyřech hektarech území plánujeme vybudovat asi 100 tisíc metrů čtverečních hrubých podlažních ploch. Začít bychom měli s prvním objektem v roce 2022 a kompletně dostavěnou etapu chceme mít do konce roku 2026,“ uvedl za developerskou společnost CPI Property Group Miroslav Pekník.

Součástí etapy je oživení dvou historických budov, jednou z nich je bývalá budova výtopny s vysokým komínem, která bude sloužit jako komunitní centrum a centrum sdílených kanceláří. Součástí prostoru bude společenský sál i zázemí pro gastro provozy. „Vznikne zde nové náměstí, součástí budou i restaurace, kavárna, galerie, ateliéry a na hlavní pěší a cyklistické ose vznikne také venkovní food market,“ doplnil Pekník.

Zelené střechy, fotovoltaiky, byty pro mladé rodiny

Aby nebyla celá Jižní zóna unifikovaným sídlištěm se stejnými budovami, pracovalo na její podobě pět architektonických týmů. Všechny budovy budou nízkoenergetické, jejich součástí mají být zelené střechy nebo fotovoltaické panely a systémy umožňující šetrné zacházení s dešťovou vodou.

Součástí výstavby budou jak byty určené k prodeji, tak nájemní byty, vzniknout mají i ubytovací kapacity pro studenty a mladé rodiny. Parkování mají vyřešit prostory v podzemí obytných i kancelářských budov, vzniknout má ale i veřejné parkoviště.

Čtvrť Nová Zbrojovka vzniká na rozloze 22 hektarů. Jako první se rozvíjí takzvaná Jižní zóna o rozloze přibližně čtyř hektarů. Areál už od loňského roku obývají první firmy díky dokončení rekonstrukce budovy Z-office, tedy bývalé nářaďovny.