Brno

Brno navazuje spolupráci se Zbrojovkou, z areálu vznikne nová čtvrť

Společný postup přeměny rozvojového území v areálu bývalé Zbrojovky a motorárny Zetoru v Brně definuje smlouva, kterou radní města doporučili ke schválení zastupitelům.

Dohoda mezi městem, společností Nová Zbrojovka a podílovým fondem IMOS development zachycuje projekty jako bulvár přes ulici bratří Mrštíků, vedení trolejbusu nebo protipovodňová opatření.

Ze dvou brownfieldů má v budoucnu vzniknout nová městská čtvrť, která bude naplňovat vizi města krátkých vzdáleností, v němž jsou vzájemně dostupné bydlení, práce, služby, vzdělávání a volnočasové aktivity. K tomu musí být i odpovídají dopravní dostupnost, rekreační plochy či školy a školky.

„Nová čtvrť bude napojena na veřejnou hromadnou dopravu. Prodloužením a propojením ulic Dukelská a Šámalova vznikne zcela nový bulvár propojující Husovice a Židenice. Část hromadné dopravy díky nové silnici nepojede po velkém městském okruhu, čímž se tam zlepší propustnost a plynulost dopravy,“ uvedl radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Současně se řeší veškerá potřebná infrastruktura. „Plánujeme přeložení stávající a také založení nové kmenové stokové sítě nebo protipovodňová opatření, bez kterých není možno rozvíjet celé území,“ dodal radní pro investice David Grund.

Smlouva vychází z připravovaných zásad pro spolupráci s investory, které jsou na programu nejbližšího zasedání zastupitelstva. Ze zásad vyplývá, že se investoři komerčních staveb v Brně mají podílet na rozvoji veřejné infrastruktury. Buď ji sami vybudují, nebo na ni dají peníze.

TEXT: red
ZDROJ: ČTK