Analytický útvar ministerstva pomůže s řešením dostupnosti bydlení

bydlení v praze
Zdroj: archiv redakce

Na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) vzniká strategicko-analytický útvar. Jím získaná data by měla pomoci především při řešení dostupnosti bydlení a získání přehledu o kvalitě služeb ve městech a obcích. Úřad zároveň tvoří nové oddělení, které bude mít na starosti kvalitu dostupnosti bydlení.

Ministerský analytický útvar, který zahrnuje více oddělení, se soustředí na strategie regionální politiky. Bude je aktualizovat a dohlížet na jejich plnění spolu s Ústavem územního rozvoje v Brně, který pod MMR spadá.

„Zároveň po vzoru obdobných útvarů v zahraničí bude jakýmsi informačním a datovým korpusem, tak aby důležitá rozhodnutí vedení ministerstva byla založena na faktech a přispěla ke zlepšení kvality života občanů v našich regionech,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Užší spolupráce s Evropskou investiční bankou

K řešení problematiky bydlení chce Bartoš využít zkušenosti ze zahraničí, začátkem dubna se proto s viceprezidentkou EIB Lilyanou Pavlovovou domluvil na výraznějším zapojení poradenského centra banky. Cílem je podle Bartoše nastavit trvalý rámec pro dlouhodobé plánování výstavby, podmínky udržitelnosti a zvolení vhodného způsobu financování včetně získání soukromých investic.

Bartoš u otázky bydlení vidí dále legislativní nedostatky. V Česku podle něj chybí zákon o podpoře bydlení, který by obcím umožnil vypořádat se s bytovou nouzí. MMR také pracuje na věcné novele stavebního zákona, který by se měl nyní na přelomu měsíce dostat do meziresortního řízení. „Naší ambicí je v budoucnu v rámci stavebního zákona dotáhnout i celý proces územního plánování a pořizování regulačních plánů,“ dodal.

V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova podle poslední analýzy iniciativy Za bydlení za rok 2020 může v ČR být až 62.000 domácností. V nich může žít až kolem 166.000 lidí, z nich až 51.000 dětí. Problémy s bydlením kvůli bytové nouzi, nadměrným nákladům nebo hrozící ztrátě bydlení může mít až 600.000 domácností, týkat se to může kolem milionu lidí. S prudkým zdražením energií a přílivem uprchlíků z Ukrajiny se situace na trhu s bydlením ještě zhoršila.

Bartoš dříve řekl, že v souvislosti s ukrajinskými běženci je třeba podpořit obecní bytové fondy a veškeré formy bydlení, tedy soukromou výstavbu, družstevní nebo nájemní bydlení i moderní způsob tzv. baugruppe neboli spolkové bydlení.

red