jeřáb budova stavba

Připravujte byty, vyzvalo ministerstvo. Samosprávám dá desítky miliónů na dokumentaci

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) poskytne samosprávám 150 milionů korun z evropských peněz na zpracování projektové dokumentace pro výstavbu bytových domů. Výzva k podávání žádostí o dotace je určena pro veřejný sektor, hlavně kraje a obce.

Dotace se vztahuje na prostory sloužící k bydlení, pětinu celkové podlahové plochy stavby mohou tvořit nebytové prostory pro komerční účely. O dotace bude možno žádat od 20. listopadu. V prvním čtvrtletí příštího roku vyčlení úřad na stejné účely podporu ve výši 370 milionů korun.

„Z průzkumů nám vychází, že skoro tři čtvrtiny samospráv chtějí byty stavět nebo rekonstruovat. Postupně se proto snažíme odstraňovat překážky, které jim v tom brání, ať už je to chybějící know-how nebo peníze na projektovou přípravu. Ta hlavně u malých obcí dalece přesahuje možnosti jejich rozpočtu, často proto nemohou udělat ani tento první krok,” uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Aktivní utváření bytové politiky

Ministerstvo na podporu vyčlenilo peníze z evropských fondů, konkrétně z Národního plánu obnovy. Investice do výstavby a rekonstrukcí bytů jsou jinak i součástí širší reformy Bydlení pro život, která zahrnuje například nový stavební zákon, narovnání nájemních vztahů nebo návrh zákona o podpoře v bydlení. Jejím cílem je podle ministerstva dlouhodobě zvýšit dostupnost bydlení v České republice.

„Jde nám o to nastartovat dlouhodobý pozitivní trend, umožnit obcím aktivně utvářet svou bytovou politiku. Díky penězům z Národního plánu obnovy to je možné i bez většího zatížení státního rozpočtu,” dodal Bartoš.

Bartoš již dříve uvedl, že dostupné bydlení je jednou z jeho politických priorit. Z miliardové dotace Státního fondu podpory investic (SFPI) má například vzniknout 474 nájemních bytů. Nabídku podpory výstavby obecních nájemních bytů by měl ve fondu podpory investic v příštím roce rozšířit také program Dostupné bydlení, který by měl být kromě financí ze státního rozpočtu podpořen právě z Národního plánu obnovy.