shutterstock 141189550

Digitalizace a zrychlení. Do připomínkovacího řízení míří novela stavebního zákona

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) předložilo do meziresortního připomínkového řízení novelu stavebního zákona. Jejím cílem je digitalizace, zrychlení a zjednodušení stavebního řízení při vyšší ochraně veřejných zájmů.

Spolu s novou legislativou bude projednán jako součást jednoho balíčku zákon o jednotném enviromentálním stanovisku, které sloučí povolení všech úřadů odpovědných za životní prostředí. Novinářům to ve Sněmovně řekli ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Sněmovna nový stavební zákon navržený předchozí vládou schválila loni v červenci, plné účinnosti měl nabýt 1. července příštího roku. Nový kabinet po svém nástupu ihned oznámil, že bude navrhovat změnu. Poslanci tak na konci března i přes nesouhlas opozice podpořili roční odklad účinnosti zásadních pasáží nové legislativy.

MMR nyní připravilo věcnou novelu stavebního zákona. „Je to ten zákon, který na sílu protlačila Sněmovnou paní bývalá ministryně (pro místní rozvoj) Klára Dostálová (za ANO) za podpory SPD a komunistů. Zákon jehož riziko bylo destrukce sítě stavebních úřadů v České republice a faktická paralýza stavebního řízení,“ řekl dnes Bartoš.

Soustava úřadů se nemění

Podle Bartoše tak nevzniká nová soustava stavebních úřadů v čele s Nejvyšším stavebním úřadem. Stavební úřady zůstávají v obcích, na základě výměry dostupnosti MMR chce, aby jich bylo 371. V současné době jich funguje zhruba 700.

Dále ministerstvo prosazuje zásadní snížení počtu potřebných razítek k povolení stavby. „Dříve bylo potřeba mít individuálních 20 vyjádření dotčených orgánů jenom v oblastí týkající se životního prostředí,“ uvedl Bartoš. MMR chce, aby stačilo jedno podání, jedno řízení a jedno razítko.

Ve stejném balíčku s novelou stavebního zákona bude podle Bartoše projednávána legislativa jednotného enviromentálního stanoviska. „Stávající systém orgánů ochrany životního prostředí zůstává. Nerušíme orgány na úrovni ORPéček (obcí s rozšířenou působností), nerušíme orgány na úrovni krajských úřadů a zjednodušíme a zrychlujeme celý proces tím, že úřady budou vydávat jednotné enviromentální stanovisko,“ řekla Hubáčková.

Doplnila, že při složité stavbě může jedno stanovisko zahrnovat až devět zákonů. Napříště už se nebude moci podle ní stát, že by stavebník měl jednotné enviromentální stanovisko a další úřad by stavbu nechtěl povolit například kvůli vynětí pozemku ze zemědělského půdního fondu.

Opozice varuje před soudy

Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová řekla, že dosud neměla možnost se s návrhem novely stavební zákona seznámit. O plánovaných změnách se dozvěděla až na vystoupení před novináři. K úpravám má několik připomínek.

„Když se řekne, že se to celé bude digitálně, ale dotčené orgány nebudou integrovány pod stavební úřad, tak si to představte v reálu. Každý má jiného šéfa, každý má jiné zadání práce. Když se se nedodrží 30 nebo 60denní lhůty, co se stane? Nestane se nic, nebo to bude fikcí souhlasu. Čím více stanovisek bude vydáno fikcí souhlasu, tím více se zahltí soudy, protože se lidé budou odvolávat,“ uvedla.

U jednotného enviromentálního stanoviska není podle Dostálové jasné, pro koho bude platit. Pravděpodobně se nemůže týkat tzv. vyhrazených staveb jako jsou dálnice nebo elektrárny, protože ty spadají pod speciální stavební úřad, řekla.

Stanovisko se tak podle ní dotkne běžných stavebníků, kteří si ho budou muset zajistit a výstavbu to ještě zpomalí. Hubáčková dnes uvedla, že stavebník si o stanovisko bude moci požádat v rámci stavebního řízení, nebo samostatně u úřadů ochrany životního prostředí.

red