Partneři sekce:

Systém H-E-X – Metamorfóza kamene

Systém H-E-X - Metamorfóza kamene

Společnost PRESBETON pro letošní sezónu přichází s velice zajímavou novinkou z oblasti betonových dlažeb a městského mobiliáře.

Design jednotlivých prvků navrženého mobiliáře je inspirován bionickými příklady z živočišné říše. Jako přímá inspirace pro návrh dlažebního systému posloužily čedičové sloupcové útvary, které krystalizují do šestiúhelníkových forem. Tvarosloví systému H-E-X využívá hlavní přednosti materiálu, z něhož je zhotoven – železobetonu. Vyztuženému betonu lze díky procesu odlévání do forem přiřadit ušlechtilé tvary, které by byly z jiného materiálu jen stěží vyrobitelné.


Hlavní předností dlažebního systému je postupný, nenásilný přechod vydlážděných ploch v zatravněné zelené plochy.

Hexagonální dlažba společně se zatravňovacími prvky a květináči tvoří ucelený systém, jenž umožňuje značnou variabilitu a skladebnost. Jedná se o stavebnici, ze které si zákazník může seskládat zelené ostrůvky dle vlastní představy. Tento systém doplňují sedáky H-E-X a H-E-X DEFORM, jejichž podesta je ve stejném formátu jako dlažba a umožňuje tak přímé vložení do vyskládané plochy. Vegetační a současně plná dlažba o tloušťce 80mm je dimenzována na pojezd vozidel do 3,5t.

Součástí tohoto systému jsou také dva typy laviček, které svým tvarem skvěle ladí s ostatními prvky, ale v případě potřeby je lze použít i samostatně.


Zahrazovací sloupky a odpadkový koš se osazují do prefabrikovaného železobetonového základu. Konstrukce uchycení je překryta dlažbou, takže spoje jsou skryty. Sloupky jsou vyráběny ve dvou variantách – s osvětlením (LED pásky) a bez osvětlení. Kovový box odpadkového koše je výklopný a vyjímatelný.

Stojan na kola se skládá ze dvou železobetonových prvků. Jeho kapacitu lze zvolit dle přání zákazníka. Okrajová tvarovka je navržena ve shodném designu jako lavička H-E-X 2. Prostřední díl může být mnohonásobně vsazován, aby tak vytvořil „nekonečný stojan“.


Městský mobiliář H-E-X je určen do městského prostředí ulice, pěší zóny či náměstí, současně ale i do parku. Dlažba s květináči může být uplatněna mimo město v obytné zóně rodinných domů či ve vesnickém prostředí.

Převládajícím materiálem je hladký pohledový beton, který zaručuje značnou odolnost vůči povětrnostním vlivům a vandalismu. Výdřeva laviček je z impregnovaného smrkového dřeva v různých variantách povrchového nátěru. Kovové spojovací prvky jsou galvanicky zinkovány.

Všechny betonové prvky tohoto systému jsou mrazuvzdorné. Dlažba H-E-X je opatřena impregnací Protect System TOP a ostatní prvky ochranným systémem Protect System IN. Více na www.presbeton.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti PRESBETON Nova